Արտակ Բեգլարյանն այցելել է Ստեփանակերտի և Շուշիի մի շարք ապաստարաններ
Հոկտեմբերի 23-24-ին Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը այցելել է Շուշիի և Ստեփանակերտի մի շարք ապաստարաններում բնակվող քաղաքացիներին և հետաքրքրվել նրանց խնդիրներով, ապաստարանների պայմաններով: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
Արտակ Բեգլարյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի պատերազմական հանցագործությունների պատճառով Արցախի բնակչության հիմնական մասը ստիպված է բնակվել ապաստարաններում՝ կրելով բազմաթիվ զրկանքներ: Նա նշել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը և այլ լիազոր մարմիններ ամենօրյա ռեժիմով աշխատում են հումանիտար ծանր պայմաններում գտնվող բնակչությանն աջակցելու ուղղությամբ: Աշխատակազմում գործող 116 թեժ գծի ու այցերի միջոցով վեր են հանվում քաղաքացիների խնդիրները և բոլոր բնագավառներում տրամադրվում է անհրաժեշտ օժանդակություն:
Ինչպես ասվում է պաշտոնական հաղորդագրությունում, պաշտպանը շեշտադրել է, որ Երևանում գտնվող իր ներկայացուցիչներն ակտիվորեն համագործակցում են նաև ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և այլ մարմինների ու կազմակերպությունների հետ՝ ՀՀ տեղափոխված արցախցիների կարիքների գնահատման ու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ:
Արձագանքելով բնակչության կողմից հնչեցվող հարցերին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ իր լիազորությունների շրջանակներում, հայաստանյան, սփյուռքյան և արտասահմանյան գործընկերների հետ միասին արվում է ամեն հնարավորը Ադրբեջանի ագրեսիայի պատճառով Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին միջազգային կառույցներին ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին իրազեկելու և հումանիտար աղետի հետևանքները մեղմելու ուղղությամբ:

Артак Бегларян посетил ряд бомбоубежищ в Степанакерте и Шуши
23-24 октября Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян встретился с гражданами, проживающими в бомбоубежищах Степанакерта и Шуши, поинтересовался их проблемами, созданными в убежищах условиями, сообщает Информационный штаб Арцаха.
Омбудсмен подчеркнул, что из-за военных преступлений азербайджанских вооруженных сил основная часть населения Арцаха вынуждена жить в убежищах. По словам Бегларяна, администрация ЗПЧ и другие полномочные органы работают в круглосуточном режиме для оказания помощи населению, находящемуся в тяжелых гуманитарных условиях.
Омбудсмен Арцаха подчеркнул, что находящиеся в Ереване его представители активно сотрудничают с Защитником прав человека Армении, другими органами и организациями для защиты прав переехавших в Армению арцахцев.
Касаясь поднятых гражданами вопросов, Артак Бегларян отметил, что в рамках своих полномочий и при содействии коллег в Армении, диаспоре и за рубежом делается все возможное для оповещения международных структур и правозащитных организаций о ситуации, сложившейся в Арцахе вследствие агрессии Азербайджана, а также смягчения последствий гуманитарной катастрофы.