Արցախի ՄԻՊ. «Վտանգը մեծ է, որ անհայտ կորած անձինք զոհվել կամ ենթարկվել են խոշտանգումների»
Սեպեմբերի 27-ից առ այսօր Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակն արձանագրել է առնվազն 37 քաղաքացիական զոհ և առնվազն 118 քաղաքացիական վիրավոր։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։ Վերջինս նշեց, որ քաղաքացիական անձանց շրջանում վիրավորում ստանալու վերջին դեպքն այսօր գիշերն է գրանցվել՝ Ավետարանոց գյուղում, ադրբեջանական հրթիռակոծության հետևանքով։
Սեպտեմբերի 27-ից առ այսօր, նախնական վերլուծությամբ, 10500-ին մոտ մասնավոր սեփականություն՝ բնակարան, տուն, խանութ, 1500-ից ավելի ենթակառուցվածքային միավոր է վնասվել կամ ամբողջությամբ ոչնչացվել, ինչպես նաև՝ վնասվել է 1100-ից ավելի շարժական գույք, մասնավորապես՝ մեքենա։ Բեգլարյանը նշեց, որ այս թվերը ճշգրտման կարիք ունեն, մոտավոր են՝ պայմանավորված վնասների ծավալի և ռազմական գործողությունների շարունակական լինելու հանգամանքով. հնարավոր չէ այժմ ավելի ստույգ թվեր ներկայացնել։
Բեգլարյանի խոսքով՝ որոշ նախնական տվյալներ առկա են նաև քաղաքացիական անձանց զոհվելու վերաբերյալ, հատկապես այն բնակավայրերում, որտեղ ադրբեջանական դիվերսիոն խմբեր են մուտք գործել, սակայն, կրկին, պայմանավորված ռազմական գործողությունների շարունակմամբ, անհնար է վերջնական ճշգրտված տվյալ ներկայացնել։
«Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով Հադրութի դեպքը, երկու քաղաքացիական անձանց սպանությունը, որի տեսանյութը հայտնվեց նաև սոցիալական մեդիայում, ռիսկը բավական մեծ է, որ կարող են այլ դեպքեր էլ լինեն։ Մեր տեղեկություններով՝ տվյալ բնակավայրերից կան անհայտ կորած քաղաքացիական անձինք։ Հաշվի առնելով նաև այն ձեռագիրը, որը կիրառվում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից, վտանգը մեծ է, որ այդ քաղաքացիական անձինք զոհվել, նույնիսկ ենթարկվել են խոշտանգումների և մի շարք այլ ռազմական գործողությունների»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ի խոսքով՝ վերջին օրերին Ադրբեջանը շարունակաբար հրթիռակոծել, հրետակոծել կամ ավիացիոն ռումբերով ռմբակոծել է բազմաթիվ բնակավայրեր։ Հիմնականում կանոնավոր և խիտ կերպով թիրախավորվում են Մարտունի, Մարտակերտ քաղաքները և դրանց հարակից բնակավայրերը, ինչպես նաև՝ Հադրութի շրջանի որոշ բնակավայրեր պարբերաբար հրետակոծության և հրթիռակոծության են ենթարկվում։ Նաև որոշակի պարբերականությամբ Ստեփանակերտն է հրթիռակոծության ենթարկվում։
Ըստ ՄԻՊ-ի վերլուծության՝ կիրառվել են «Պոլոնեզ» տիպի հրթիռներ և ակնհայտորեն թիրախավորել են բացառապես քաղաքացիական օբյեկտներ, ներառյալ՝ բնակելի հատվածներ, ենթակառուցվածքային միավորներ և արտադրական նշանակության օբյեկտներ։
Մասնավորապես՝ վնասվել են որոշ բնակելի տներ, խոշոր տրամաչափի գազատար խողովակ, արտադրական նշանակության որոշ օբյեկտներ։ Արտակ Բեգլարյանի խոսքով՝ այս ամենը պատերազմական հանցագործություն է որակվում ժնևյան կոնվենցիաներով։ Ստեփանակերտի հրթիռակոծության հետևանքով զոհեր կամ վիրավորներ չեն արձանագրվել, բայց, ըստ Արցախի ՄԻՊ-ի, բավականին շատ նյութական վնասներ են պատճառվել, որոնց վերաբերյալ հետագայում տվյալներ կներկայացվեն։ Մարտունի, Մարտակերտ քաղաքում ևս նյութական վնասներ են արձանագրվում, քանի որ մարդիկ գլխավորապես ապաստարաններում են լինում։
Վերջին օրերին ադրբեջանական սոցիալական մեդիայիում, ըստ Արտակ Բեգլարյանի, բազմաթիվ լուսանկարներ ու տեսանյութեր են հայտնվում, որոնք պատերազմական հանցագործությունների մասին են վկայում։ ՄԻՊ-ի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ այդ լուսանկարներն ու տեսանյութերը հիմնականում լինում են ճիշտ, կեղծ տվյալներ չեն։ Այդ տեսանյութերում և լուսանկարներում դիակների ու ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, գլխատման, ինչպես նաև՝ ռազմագերիներին հանրային հետաքրքրասիրության առարկա դարձնելու դեպքեր են։ Վերջին երկու օրերին հրապարակված տեսանյութերից, ըստ Արտակ Բեգլարյանի, ակնհայտ է, որ ադրբեջանական քարոզչության թեզերը ներկայացնելու համատեսքում հայ ռազմագերների նկատմամբ Ադրբեջանում կիրառում են ճնշման միջոցներ, բարձր հավանականությամբ՝ և՛ ֆիզիական, և՛ հոգեբանական, ինչը կրկին միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթների խախտում է։
«Այս տեսանկյունից շատ կարևորն է, որ միջազգային հանրությունը պատշաճ ուշադրություն դարձնի այս դեպքերի վրա, որպեսզի կանխարգելի հետագա խախտումները, նաև երաշխավորի ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունն Ադրբեջանում, նաև հայ զինծառայողների դիակների մասով բացառվեն հետագա իրավախախտումներն ու ոտնձգությունները»,- միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրեց Արցախի ՄԻՊ-ը։
Վերջինս կարևոր համարեց այս համատեքստում ընդգծել, որ Ադրբեջանն արդեն երկու անգամ հրաժարվել է հրադադարի պայմանավորվածությունը պահելուց, ինչի հետևանքով բավականին շատ հայ և ադրբեջանցի զինծառայողների դիակներ հնարավոր չի լինում մարտի դաշտից տեղափոխել, փոխանակել և հասցնել իրենց ընտանիքներին, ինչն անմարդկային վերաբերմունք է այդ դիակների նկատմամբ։
«Այստեղ էլ մենք և միջազգային հանրությունը հետևություններ ունենք անելու․ տպավորություն կա, որ Ադրբեջանը միտումնավոր չի համաձայնում մարդասիրական հրադադարի պահպանմանը, որովհետև ունի բազմաթիվ զոհեր և չի ցանկանում այդ զոհերը հասնեն իրենց ընտանիքներին, ինչը կարող է մեծ ռեզոնանս առաջացնել ադրբեջանական հասարակության մեջ»,- դիտարկեց Բեգլարյանը։
Վերջինս նշեց, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ ադրբեջանական զինված ուժերը փորձում են թիրախավորել կենսական նշանակության ճանապարհներն ու այլ ենթակառուցվածքներ, որպեսզի խորացնեն հումանիտար աղետն Արցախի բնակության շրջանում։ Մասնավորապես՝ երեկ էլ հրետանային միջոցներով թիրախավորվել է Բերձոր քաղաքը, որն, ըստ ՄԻՊ-ի, ցույց է տալիս Ադրբեջանի միտումը՝ Արցախն ու ՀՀ-ն իրար կապող ճանապարհը ինչ-որ ձևով կրակի տակ պահելու, որպեսզի հնարավորինս խաթարվի հաղորդակցությունը երկու հանրապետությունների միջև, ինչը հումանիտար մեծ նշանակություն ունի։
Բեգլարյանը նաև նշեց, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան վերջին օրերին սկսել է ակտիվորեն քարոզչական թեզեր շրջանառել հայերի հանդեպ դրական վերաբերմունքի, համատեղ ապրելու, Արցախը Արդբեջանի կազմում տեսնելու հնարավորության մասին, որոնք քմծիծաղ են առաջացնում։
«Արցախի ապագան որոշում է Արցախի բնակությունը` ողջ հայ ժողովրդի աջակցությամբ, քանի որ մենք ենք Արցախի Հանրապետության տերը, մենք ենք մեր ճակատագրի որոշողը, մենք ենք մեր հայրենիքի ճակատագրի որոշողը, հետևաբար որևէ խոսք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում ապրելու հնարավորության մասին․ դա բացառվում է, առաջին հերթին՝ քանի որ մենք ունենք բացառիկ իրավունք մեր հայրենիքում ապրելու, և երկրորդ հերթին՝ քանի որ տասնամյակներ շարունակ ադրբեջանական իշխանություններն այնպիսի քաղաքականություն են վարել, որ խորացրել են իրենց հասարակության մեջ հայերի նկատմամբ ատելության մակարդակը և ուղղակի անհնար են դարձրել երկու ժողովուրդների համատեղ գոյակցությունը որևէ տեսանելի ապագայում»,- հայտարարեց Արտակ Բեգլարյանն ու պարզաբանեց, որ «համատեղ գոյակցություն» ասելով՝ ինքը նկատի ունի նույնիսկ ուղղակի փոխշփումները՝ անկախ կարգավիճակից։
Համատեղ գոյակցության անհնարինության վառ ապացույցը, ըստ Արցախի ՄԻՊ-ի, այս պատերազմի ընթացքում դրսևորված ատելության մեծ ալիքն է հայության հանդեպ թե՛ պատերազմական գործողություների ժամանակ, թե՛ սոցիալական մեդիայում։
Բեգլարյանը նշեց, որ երբ ադրբեջանական կողմը որևէ որևէ տեսանյութ կամ լուսանկար է հրապարակում հայ ռազմագերիների կամ դիակների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերալ, ադրբեջանական հասարակության շրջանում «խրախճանք» է տիրում։
«Այնպես որ, պետք է օր առաջ այս ատելության քարոզը դադարեցնել, եթե իրենք մտածում են հարևանություն անելու մասին, և սրա մասին պետք է մտածի նաև միջազգային հանրությունը, քանի որ պատասխանատվություն է կրում այս ամենի համար։Պատասխանատվություն է կրում, քանի որ ակնհայտ էր, որ տարիներ շարունակ այդ ատելության քարոզը մեկ օր կարող է պայթել և շատ լուրջ հումանիտար աղետի հանգեցնել ողջ տարածաշրջանում»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը։
Վերջինս նշեց, որ այս օրերին տեղի ունեցող իրադարձություններում թուրքական ձեռագիրն ակնհայտ է, և այդ ձեռագրի ամենացայտուն դրսևորման նպատակն է՝ ահաբեկչական, թուրքական և ադրբեջանական ուժերի ընդգրկմամբ Արցախի բնակչության նկատմամբ ցեղասպանական ակտեր իրականացնելը, ինչը Թուրքիան դարեր շարունակ իրականացրել է տարբեր ժողովուրդների, այդ թվում՝ հայերի նկատմամբ, և հիմա էլ կատարում է Մերձավոր Արևելքում։
Բեգլարյանը խորհուրդ տվեց ադրբեջանական սոցիալական մեդիայի և լրատվամիջոցների հրապարակած նյութերը չբերել հայկական տեղեկատվական դաշտ, քանի որ դրանց մեծամասնությունը քարոզչական բնույթի է՝ ուղղված հայկական ներքին լսարանին։
«Իրենց նպատակը հոգեբանական դիվերսիան է մեր հասարակության և մեր հայրենիքի պաշտպանների նկատմամբ։ Եթե այս տեղեկատվական հիգիենան մենք պահենք, շատ ավելի դժվար կլինի մեր հասարակության անդեպ հոգեբանական դիվերսիա իրականացնելը»,- ասաց Արցախի ՄԻՊ-ը։

Омбудсмен Арцаха: “Велика опасность, что без вести пропавшие лица либо погибли, либо подверглись пыткам”
С 27 сентября по сегодняшний день офис Защитник прав человека Арцаха зафиксировал как минимум 37 погибших и как минимум 118 раненых гражданских лиц, сообщил на сегодняшнем брифинге Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян. По его словам, последний случай ранения среди гражданских лиц вследствие ракетного обстрела с азербайджанской стороны был зафиксирован сегодня ночью в селе Аветараноц.
Согласно предварительным данным, с 27 сентября по настоящее время повреждены или полностью уничтожены около 10500 единиц частной собственности – квартиры, дома, магазины, более 1500 инфраструктур, более 1100 единиц движимого имущества, в частности машин.
Омбудсмен отметил, что с учетом объема причиненного ущерба и продолжения военных действий эти цифры еще нуждаются в уточнении. По словам А.Бегларяна, получены также некоторые предварительные данные о гибели гражданских лиц, в частности в тех населенных пунктах, куда проникли азербайджанские диверсионные группы. Но опять-таки в связи с продолжением военных действий представить окончательные данные невозможно, отметил Защитник.
“Тем не менее, учитывая совершенное в Гадруте убийство двух гражданских лиц и появление в соцсетях видеоролика об этом убийстве, велик риск того, что возможны и другие аналогичные случаи. По нашим сведениям, из указанного населенного пункта без вести пропали гражданские лица. А с учетом почерка азербайджанских вооруженных лиц не исключено, что гражданские лица либо погибли, либо подверглись пыткам, стали жертвами других военных действий”,- сказал Артак Бегларян.
По словам Омбудсмена Арцаха, в последние дни Азербайджан постоянно обстреливал ракетами, снарядами и авиационными бомбами многочисленные населенные пункты. Под плотным огнем оказывались в основном города Мартуни, Мартакерт и прилегающие к ним населенные пункты, некоторые села Гадрутского района постоянно подвергались ракетно-артиллерийским обстрелам. С определенной периодичностью ракетные удары наносились также по Степанакерту.
По данным ЗПЧ, были применены ракеты “Полонез”, а в качестве мишеней выбирались исключительно гражданские объекты, в том числе жилые кварталы, инфраструктуры и производственные объекты.
В частности, повреждены жилые дома, газопровод крупного диаметра, некоторые производственные объекты. Артак Бегларян отметил, что Женевская конвенция определяет все эти факты как военные преступления. Вследствие ракетных обстрелов Степанакерта жертв и раненых нет, однако столице причинен огромный материальный ущерб, данные о котором будут представлены в дальнейшем, отметил А.Бегларян.
В последние дни в азербайджанских социальных медиа появились многочисленные фотоснимки и видеоролики, свидетельствующие о военных преступлениях Азербайджана.
Данные Защитника прав человека Арцаха подтверждают, что эти фотоснимки и видеоролики в основном соответствуют действительности и не являются подделкой. Они свидетельствуют о бесчеловечном отношении к телам погибших и военнопленным, о случаях обезглавливания, а также превращения военнопленных в предмет общественного интереса.
Из опубликованных в последние два дня видеоматериалов можно сделать вывод о том, что на армянских военнопленных с большой долей вероятности оказывается давление – как физическое, так и психологическое, что опять-таки является нарушением положений международного гуманитарного права.
“С этой точки зрения очень важно, чтобы международная общественность обратила надлежащее внимание на эти случаи с целью предотвратить дальнейшие нарушения, а также гарантировать защиту прав военнопленных в Азербайджане, исключить дальнейшие правонарушения и посягательства в отношении тел армянских военнослужащих”,- подчеркнул Омбудсмен Арцаха, призвав международную общественность обратить внимание на эти факты.
В данном контексте Артак Бегларян посчитал нужным подчеркнуть, что Азербайджан дважды нарушил договоренность о гуманитарном прекращении огня, вследствие чего не удалось забрать с поля боя, обменять и передать семьям довольно большое число тел армянских и азербайджанских военнослужащих, что является бесчеловечным отношением к телам погибших.
“Такое впечатление, что Азербайджан умышленно не идет на перемирие, чтобы не передавать многочисленные тела погибших их семьям, что может вызвать широкий резонанс в азербайджанском обществе”,- отметил Бегларян.
По его словам, как в прошлом, так и сейчас азербайджанские вооруженные силы пытаются обстреливать жизненно важные дороги и другие инфраструктуры с целью увеличить масштабы гуманитарной катастрофы в Арцахе. В частности, вчера артиллерийскому обстрелу подвергся город Бердзор, что, по словам Омбудсмена, показывает тенденцию Азербайджана держать под огнем дороги, связывающие Арцах с Арменией, чтобы максимально нарушить имеющее важное гуманитарное значение сообщение между двумя республиками.
Артак Бегларян также отметил, что в последние дни азербайджанская пропмашина стала активно распространять пропагандистские тезисы о положительном отношении к армянам, о совместном проживании с армянами, о возможности видеть Арцах в составе Азербайджана, что может вызвать только усмешку.
“Будущее Арцаха выбирает население Арцаха при поддержке армянского народа, поскольку мы – хозяева Арцаха, мы – вершители своей судьбы и мы определяем судьбу нашей родины, следовательно о вхождении в состав Азербайджана не может быть и речи. Это исключено в первую очередь по той причине, что мы имеем исключительное право жать на нашей родине. Во-вторых, та политика, которую на протяжении десятилетий проводили азербайджанские власти, усилила в обществе ненависть к армянам, сделав невозможным совместное проживание двух народов в обозримом будущем”,- заявил Артак Бегларян, пояснив, что под “совместным проживанием” имеет в виду даже прямые контакты представителей двух народов, независимо от их статуса.
Ярким доказательством невозможности совместного проживания стала поднявшаяся в эти дни огромная волна ненависти как во время военных действий, так и в социальных медиа.
Бегларян отметил, что публикация азербайджанской стороной какого-либо видеоматериала или фотоснимка, свидетельствующих о бесчеловечном отношении к армянским военнопленным или телам погибших армянских военнослужащих, вызывает в азербайджанском обществе огромное ликование.
“Так что если они думают о совместном проживании, то должны как можно быстрее прекратить пропаганду ненависти. Об этом должна подумать и международная общественность, которая несет ответственность за происходящее. Очевидно, что когда-нибудь эта ненависть может привести к очень серьезной гуманитарной катастрофе в регионе”,- заявил Артак Бегларян.
По словам Омбудсмена, в событиях этих дней четко прослеживается почерк Турции, цель которой осуществление актов геноцида в отношении населения Арцаха с привлечением террористических групп, турецких и азербайджанских вооруженных сил, что эта страна осуществляла на протяжении многих веков в отношении разных народов, в том числе армян, и сегодня осуществляет на Ближнем Востоке.
А.Бегларян призвал не публиковать в армянском информационном поле материалы азербайджанских социальных медиа и СМИ, поскольку они в основном носят пропагандистский характер и адресованы армянской аудитории.
“Их цель – осуществление психологической диверсии в отношении нашего общества и защитников нашей родины. Однако в случае соблюдения информационной гигиены осуществлять психологическую диверсию в отношении нашего общества будет гораздо труднее”,- сказал Защитник прав человека Арцаха.