Արցախի նախագահը Պուտինին խնդրել է ջանքեր գործադրել պատերազմի դադարեցման ուղղությամբ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ խնդրելով ջանքեր գործադրել ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմի դադարեցման և քաղաքական գործընթացների վերսկսման ուղղությամբ:
«Մեծարգո Վլադիմիր Վլադիմիրի,
Արցախ-Ռուսաստան առնչությունները դարերի պատմություն ունեն: Ռուսաստանը արցախցիների պատմական հիշողության մեջ ընկալվում է որպես եղբայրական երկիր, որը մշտապես, բոլոր դժվարին իրավիճակներում ձեռք է մեկնել հայության այս հատվածին:
Արցախ-Ռուսաստան առնչություններն ամենաուղիղ կերպով իրականացվել են հատկապես Արցախի մելիքությունների և մելիքական տների ծաղկուն շրջանում, որի մասին փաստական վկայությունները բազմաթիվ են:
Մեկ հարյուրամյակից ավելի /19-րդ դարում և 20-րդ դարի 10-ական թթ./ Ղարաբաղը գտնվել է ցարական Ռուսաստանի կազմում: Այդ պատմական ժամանակաշրջանը Ղարաբաղի համար նշանավորվել է երկարատև խաղաղությամբ, հայրենադարձությամբ և տնտեսական զարգացմամբ: Զարգացել է նաև մշակութային կյանքը: Հատկանշական է, որ 19-րդ դարի երկրորդ կեսից Արցախի վարչաքաղաքական կենտրոն Շուշին դարձել էր Անդրկովկասի հոգևոր, մշակութային և տնտեսական կարևոր կենտրոններից մեկը:
Նույն պատմաշրջանում Ռուսական կայսրության ռազմաքաղաքական և հասարակական կյանքում առաջնային դերակատարություն է ունեցել արցախահայության մի ողջ համաստեղություն՝ Վալերիան Մադաթով, Հովհաննես Լազարև, Լազար Սերեբրյակով, Միքայել Լոռիս-Մելիքով, Վասիլի Բեհբութով և ուրիշներ:
Այդ առնչությունները շարունակվել են նաև խորհրդային շրջանում: Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզից և պատմական Արցախից Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցել է շուրջ 90 հազար հայորդի, որոնց կեսը իրենց կյանքն են նվիրաբերել հայ¬րենիքի պաշտպանության գործին։ Մեկ շնչի հաշվով Խորհրդային Միության հերոսների և մարտական «Փառքի շքանշանի» ասպետների քանակով Արցախը ԽՍՀՄ-ում զբաղեցնում էր առաջատար տեղերից մեկը:
ԽՍՀՄ հայազգի հինգ մարշալները արմատներով Արցախից էին՝ Հովհաննես Բաղրամյանը, Իվան Իսակովը, Համազասպ Բաբաջանյանը, Արմենակ Խանփերյանցը (Սերգեյ Խուդյակով), Սերգեյ Ագանովը։ Ի¬րենց զորավարական տաղանդով փայլել են 30-ից ավելի գեներալ¬ներ ու հազարավոր սպաներ։
Արմատներով Արցախից էին Անաստաս և Արտյոմ Միկոյանները, Իվան Թևոսյանը, Անդրանիկ Իոսիֆյանը, Նիկոլայ Ենիկոլոպովը, Միքայել Թարիվերդիևը և բազմաթիվ այլ երախտավորներ:
Արցախ-Ռուսաստան սերտ առնչությունները շարունակվում են ցայսօր: Ռուսաստանաբնակ մոտ 3 միլիոն հայերի մի պատկառելի մասը Արցախից է, որոնց թվում շատ են նաև 1980-ական թթ. վերջին և 1990-ական թթ. ադրբեջանական ցեղասպան և էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով Արցախից բռնի տեղահանվածները:
Կցանկանայի հատուկ շեշտել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բոլոր փուլերում ՌԴ-ն իրացրել է միջազգային իրավունքով սահմանված ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման սկզբունքի օգտին ունեցած գործելակերպը: Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ՌԴ-ն հանդես է գալիս թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում և թե՛ առանձին դերակատարությամբ: Արցախի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը, ակտիվ դերակատարությունը և որոշիչ առաքելությունը հակամարտության կարգավորման բոլոր փուլերում՝ հատկապես, 1994 թ. հրադադարի Եռակողմ համաձայնագրի ձեռքբերման գործում: ՌԴ-ն որոշիչ դերակատարությամբ հանդես եկավ նաև ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության սրման հերթական փուլում՝ 2016 թ. ապրիլի 5-ին՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ Մոսկվայում ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և հրադադարը վերականգնելու մասին՝ համաձայն 1994 թ. հրադադարի հաստատման համաձայնագրի:
Բարձր ենք գնահատում ՌԴ և անձամբ Ձեր դիվանագիտական գործուն ջանքերն՝ ուղղված Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիան և լայնածավալ պատերազմը կանգնեցնելուն: Ուզում եմ նաև Ձեզ տեղեկացնել, որ Արցախի Հանրապետությունում և ողջ հայության շրջանում մեծ արձագանք են ստացել «Վալդայ» ակումբում Ձեր ելույթում հնչած օբյեկտիվ գնահատականները ստեղծված իրավիճակի մասին:
Դուք նշել եք Ձեր ելույթում. «Այս հակամարտությունը սկսվեց ոչ թե որպես միջպետական հակամարտություն և տարածքների համար պայքար, այն սկսվեց էթնիկ դիմակայությունից: Ցավոք, սա փաստ է. Սումգայիթում, ապա Լեռնային Ղարաբաղում հայ ժողովրդի դեմ դաժան հանցագործություններ էին իրագործվել: Եվ այս ամենը մենք պետք է հանրագումարում հաշվի առնենք»: Դժբախտաբար, այս ցեղասպան քաղաքականությունն Ադրբեջանը շարունակում է առ այսօր:
Մեծարգո՛ Վլադիմիր Վլադիմիրի
Դուք այն անհատականությունը և պետության ղեկավարն եք, ով ունի հսկայական հեղինակություն աշխարհում և մեր տարածաշրջանում: Հաշվի առնելով այդ ամենը, խնդրում ենք Ձեզ գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերն ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության գոտում պատերազմի դադարեցման և քաղաքական գործընթացների վերսկսման ուղղությամբ:

Artsakh President Calls On Putin to Help Stop the Fighting
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan sent the following open letter to Russian President Vladimir Putin, asking him to take measures to end the war in the Azerbaijani-Karabakh conflict zone and resume the political process.
Dear Vladimir Vladimirovich,
Artsakh-Russia relations have a centuries-old history. Russia is perceived in the historical memory of the people of Artsakh as a brotherly country, which has always reached out to this part of the Armenian people in all difficult situations.
Artsakh-Russia relations were the most direct, especially during the heyday of the princedoms of the Artsakh principalities, of which there is ample evidence.
For more than a century (in the 19th century and the 1910s) Karabakh was part of Tsarist Russia. That historical period for Karabakh was marked by a long period of peace, repatriation and economic development. Cultural life has also developed. It is noteworthy that in the second half of the 19th century, Shushi, the administrative and political center of Artsakh, became one of the most important spiritual, cultural and economic centers in the Caucasus.
During the same historical period, a whole constellation of Artsakh Armenians played a leading role in the military-political and public life of the Russian Empire: Valerian Madatov, Hovhannes Lazaryev, Lazar Serebryakov, Mikael Loris-Melikov, Vasily Behbutov and others.
These relations continued even in the Soviet period. During the Great Patriotic War, about 90,000 Armenians from the Nagorno-Karabakh Autonomous Region and historical Artsakh took part in the Great Patriotic War, half of whom dedicated their lives to the defense of the homeland. Artsakh held one of the leading positions in the USSR in terms of the number of heroes of the Soviet Union and the "Order of Glory" per capita.
The five Armenian marshals of the USSR were from Artsakh: Hovhannes Baghramyan, Ivan Isakov, Hamazasp Babajanyan, Armenak Khanperiants (Sergey Khudyakov), Sergey Aganov. More than 30 generals and thousands of officers shone with their military talent.
Anastas and Artyom Mikoyan, Ivan Tosyan, Andranik Iosifyan, Nikolay Yenikolopov, Mikael Tariverdi and many others were from Artsakh.
The close Artsakh-Russia relations continue to this day. A considerable part of the approximately 3 million Armenians living in Russia are from Artsakh, many of whom were forcibly displaced from Artsakh because of the Azerbaijani genocidal policy of ethnic cleansing during the late 1980s and early 1990s.
I would like to emphasize that at all stages of the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, Russia has implemented its policy of non-use of force or threat of force under international law and the principle of peaceful settlement of conflicts.
In the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, Russia plays both a role and a separate role in the OSCE Minsk Group co-chairing. The Artsakh Republic highly appreciates Russia's mediation efforts, its active role and decisive mission in all stages of the conflict settlement, especially in 1994. in reaching a Tripartite Ceasefire Agreement. Russia also played a decisive role in the next stage of the escalation of the Azerbaijani-Karabakh conflict in 2016. On April 5, with the mediation of Russia, an agreement was reached in Moscow to cease hostilities and restore the ceasefire, in accordance with 1994 Ceasefire agreement.
We highly appreciate your active diplomatic efforts and those by Russia to stop the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh and the large-scale war. I would also like to inform you that in the Republic of Artsakh, among all Armenians, the objective assessments of the situation in your speech at the Valdai Discussion Club received a great response.
You said in your speech: “This conflict erupted not just as an interstate conflict and a fight for territory. It started with an ethnic confrontation. Unfortunately, the fact is that brutal crimes against the Armenian people were committed in  Sumgait and then in Nagorno-Karabakh. We must take all this into account.”
Unfortunately, Azerbaijan continues this genocidal policy to this day.
Dear Vladimir Vladimirovich!
You are the person and the head of state who has a huge reputation in the world and in our region. With all this in mind, we ask you to make every effort to end the war in the Azerbaijani-Karabakh conflict zone and resume the political processes.
Sincerely yours,
President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan.
joe
Putin can care less. I'm sorry to say. ITS UP TO US! One Armenia, Artsakh and diaspora. That has always been the answer.