Ջավախքցի Մաքսիմ Արզումանյանի առաջին այցն Արցախ պատերազմական առաջնագիծն է: Չնայած փոքր տարիքից միշտ լսել, կարդացել և ոգևորվել է ազատամարտի մասին մորեղբոր պատմություններով, սակայն առիթ չէր եղել ավելի վաղ այցելել Արցախ:
12 օր առաջ փակել է Նինոծմինդայի իր սպորտդպրոցն ու եկել Հայաստան: Կամավորագրվել է «Սև հովազ» ջոկատին, որտեղ կամավոր է նաև մորեղբայրը` Գրիգոր Սողոյանը (որին Գիք են կոչում-Ք.Ա) և մեկնել առաջնագիծ: Սկզբում Քարվաճառում են եղել, այնուհետև` նույն ջոկատի հետ տեղափոխվել Հադրութի մատույցներ:
«Որոշելու կամ մտածելու բան չկար, էդ իմ արյան մեջ էր. քեռիս Արցախյան պատերազմի մասնակից էր, մենք Նինոծմինդայում մի տան մեջ ենք ապրել մինչև 1997-98թթ.: Վերևի հարկում ինքն էր ապրում, ներքևում` մենք: Ես մեծացել, էդ եմ տեսել` զենք եմ տեսել, թրաշով մարդ եմ տեսել, իմ մեջ միշտ եղել է էդ ամենը: Ես չեմ ուզում` մեր ազգը, կրոնը կորի, թուրքն իրավունք չունի մեզ կործանել»,- ասում է Մաքսիմ Արզումանյանը:
Մաքսիմը Նինոծմինդայի միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո` 1998-2002թթ., սովորել է Ուկրաինայի Բոգդան Խմելնիցկու անվան պետական սահմանային ծառայության ազգային ակադեմիայում: Վրաստանն այդ ժամանակ պայմանագիր ուներ և իր քաղաքացիներին փոխանակման ծրագրով ուղարկում էր Ուկրաինա` սովորելու: Փոխանակման ծրագրով սովորողներից մեկն էլ Մաքսիմն է եղել:
Վերադառնալուց հետո Մաքսիմը կարատեի մարզիչ է դարձել և արդեն 3 տարի է` Նինոծմինդայում բացել է իր սպորտային ակումբը` «Կլուբ Մաքս»-ը: Իր միջոցներով տարածք է ձեռք բերել, վերանորոգել ու կահավորել է, որպեսզի ջավախքցի երեխաները մարզվելու, տարբեր սպորտաձևեր սովորելու հնարավորություն ունենան:
Ոգևորությամբ պատմում է իր աշակերտների մեդալների և հաջողությունների մասին: Ակումբի երեխաների թվում Եվրոպայի, Հայաստանի և Վրաստանի չեմպիոններ կան: Ինքը ևս ժամանակին Հայաստանում և Վրաստանում հաղթանակներ է ունեցել: Այժմ կարատեի և «մարտ՝ առանց կանոնների» սպորտաձևերի մարզիչ է:
Կամավորագրվելիս Մաքսիմը չի վերապատրաստվել: Ասում է` իր զինվորական և մարտական գիտելիքները բավարար են եղել միանգամից ռազմաճակատ մեկնելու համար: Ռազմաճակատ, սակայն, չէր կարող մեկնել, եթե չունենար ՀՀ քաղաքացիություն: Նախ` կորոնավիրուսային այս իրավիճակում Վրաստանի սահմանը չէր կարողանա հատել: Երկրորդ` ՀՀ քաղաքացիություն չունեցողները, ըստ օրենսդրության, չեն կարող նաև զորակոչվել բանակ: Մաքսիմը դեռևս 2005 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել, իսկ Նինոծմինդայում ապրում է մշտական կացության կարգավիճակով:
Մի քանի օր է` Մաքսիմն առաջնագծից վերադարձել է Երևան: Եկել է հրաժեշտ տալու «Սև հովազ»-ի հրամանատար Ռուստամ Գասպարյանն ու որդուն, որոնք զոհվեցին օրեր առաջ։
Այս օրերին իր աչքով տեսածը չի ուզում պատմել, քչախոս է:
Մաքսիմն ամուսնացած է: Երկու անչափահաս դուստր ունի, որոնք նույնպես սիրում են սպորտը. ավագը բոքսով է զբաղվում, կրտսերը կարատե է պարապում:
Դուստրերը հայրիկին երրորդ երեխայի սպասման լուրն են ավետել, երբ Մաքսիմն արդեն Արցախում է եղել: Մաքսիմը հուզվել է. ինքն անհայր է մեծացել, չէր ուզենա, որ իր երեք երեխաներն էլ այդպես մեծանային, բայց գիտակցում է, որ այստեղ էլ դեռ անելիք ունի…

Доброволец из Джавахка
Житель Джавахка Максим Арзуманян впервые приехал в Арцах именно в эти дни. И сразу отправился на фронт. Хотя он с детства много слышал и читал о первой арцахской войне, воодушевлялся рассказами участника этой войны, своего дяди по материнской линии, повода побывать в Арцахе у Максима никогда не было.
Однако 12 дней назад он закрыл свою спортшколу в Ниноцминде и приехал в Армению, чтобы записаться добровольцем в отряд “Черный леопард”, в составе которого воевал и его дядя Григор Согоян (его все зовут Гик.- К.А.), и отправиться на передовую. Отряд сперва был в Карвачаре, затем их перебросили на подступы к Гадруту.
“Мне не надо было раздумывать, какое решение принять. Это не свойственно мне. До 1997-98 гг. мы жили в Ниноцминде в одном доме: на верхнем этаже мой дядя, на нижем – мы. С детства я видел оружие, небритых мужчин, впитал в себя эту атмосферу. Не хочу, чтобы наша нация, наша религия исчезли, турки не имеют права уничтожить нас”,- говорит Максим Арзуманян.
После окончания средней школы в Ниноцминде он в 1998-2002 гг. учился в Национальной академии государственной пограничной службы имени Богдна Хмельницкого в Украине. В то время у Грузии был договор об отправке своих граждан на учебу в Украину. Именно по этой программе и поехал учиться Максим.
Вернувшись из Украины, он начал работать тренером по карате, а три года назад открыл в Ниноцминде свой споривный тклуб “Макс”. Арендовал на собственные средства помещение, отремонтировал, оборудовал его, чтобы у джавахкских ребят была возможность тренироваться, заниматься различными видами спорта.
Максим с большим воодушевлением рассказывает об успехах и медалях своих воспитанников. Среди них уже есть чемпионы Европы, Армении, Грузии. В свое время сам Максим одерживал победы в Армении и Грузии. Сейчас он тренер не только по карате, но и по боям без правил.
После записи добровольцем Максиму не потребовалось проходить предварительную подготовку, поскольку его военных и спортивных знаний было достаточно для отправки на передовую. Однако не будь у Максима гражданства Армении, он не смог бы приехать воевать. Кроме того, в нынешней ситуации с коронавирусом ему бы не разрешили покинуть территорию Грузии.
Максим получил гражданство Армении в 2005 г., а в Ниноцминде у него есть постоянный вид на жительство.
Несколько дней назад он вернулся с передовой в Ереван. Пришел проститься с погибшими несколько дней назад командиром отряда “Черный леопард” Рустамом Гаспаряном и его сыном.
Максим не захотел рассказывать о том, что он видел и испытал в эти дни…
Наш соотечественник женат, имеет двух несовершеннолетних дочерей, которые тоже очень любят спорт. Старшая занимается боксом, младшая – карате.
О том, что он в третий раз станет отцом, дочки сообщили Максиму, когда он уже находился в Арцахе. Максим разволновался. Сам он вырос без отца, и ему бы не хотелось, чтобы так выросли и трое его детей. Но вместе с тем он знает, что пока очень нужен здесь…