Իրանագետ. «Իրանցիներն անտարբեր չեն մնա, եթե վտանգ սպառնա Հայաստան-Իրան սահմանին»
-Պարոն Ոսկանյան, Արցախի հարավային ճակատում՝ Խուդափերինի ջրամբարի մոտ, օրեր առաջ տեղի ունեցած մարտերից հետո Իրանի ԱԳՆ խոսնակը հայտարարեց, թե իրենք նախազգուշացրել են, որ ցանկացած հարձակում Իրանի վրա, նույնիսկ ոչ դիտավորյալ, պատասխան է ստանալու։ Մյուս կողմից՝ հայտնի է, որ այս ջրամբարն առաջին հերթին ծառայում է Իրանին։ Պաշտոնական Թեհրանի այս հերթական զգուշացումն առաջին հերթին ու՞մ է ուղղված։ Արդյոք Ադրբեջանի դեմքով խաղացող Թուրքիայի ծավալապաշտական գործողությունները կարող են դրդել Իրանին գործնական քայլերի դիմել։
-Խուդափերինի ջրամբարը եւ ընդհանրապես այդ տարածաշրջանը կարեւոր ռազմավարական նշանակություն ունեն Իրանի համար։ Ըստ էության, իրանցիներն այդ ջրամբարի միջոցով ոչ միայն ապահովում են ջրային ռեսուրսների իրենց պահանջմունքը, այլ նաեւ սա շատ կարեւոր կետ է արցախա-իրանական սահմանի համար, որովհետեւ, գիտեք, տարածքում առկա է թե պատմական կամուրջ, թե նաեւ նոր կամուրջներ են կառուցվել ջրամբարի շինարարության շրջանակներում, որոնք իրանցիները դիտարկում են որպես հնարավոր կապուղի դեպի հյուսիս իրենց ելքի համար, այսինքն՝ Արցախի միջոցով իրենց կապը դեպի հյուսիս ապահովելու համար։ Այս իմաստով ջրամբարը եւ հարակից ողջ համալիրը մեծ կարեւորություն ունի իրանցիների համար տարածաշրջանում։ Հետեւաբար, իրանցիները միանշանակ կողմնակից են, որպեսզի այստեղ ադրբեջանա-թուրքական եւ ահաբեկչական ուժերը չկարողանան հաստատվել եւ ամրապնդվել։ Չնայած հավասարակշիռ դիվանագիտական հռետորաբանությանը՝ իրանական կողմը չէր ցանկանա, որպեսզի Արցախ-Իրան սահմանը որեւէ փոփոխություն կրեր հօգուտ Ադրբեջանի։
-Այս երկուշաբթի Իրանի պաշտպանության նախարար Ամիր Խաթամին հայտարարել է Ռուսաստանի հետ ռազմաօդային ուժերի ոլորտում համագործակցության մասին։ Սա նշանակում է արդյոք, որ Իրանը փորձում է ալյանս ձեւավորել Ռուսաստանի հետ՝ ընդդեմ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի նկրտումների։
-Հոկտեմբերի 21-ին իրանցիներն սկսել են նաեւ զորավարժություններ, որոնք միտված են հակաօդային պաշտպանության համակարգի հնարավորություններն ստուգելուն, եւ այս զորավարաժություններն ամենեւին պատահական չեն՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ադրբեջանական կողմից անօդաչու թռչող սարքեր են հայտնվում իրանական տարածքում, եւ, փառք Աստծո, իրանական հակաօդային պաշտպանության ուժերը կարողանում են ոչնչացնել դրանք։ Դրանց թվում եղել են թե՛ իսրայելական, թե՛ թուրքական արտադրության ԱԹՍ-ներ։
Ինչ վերաբերում է ռուսական կողմի հետ գործակցությանը, բնական է, որ իրանցիներն այս տիրույթում, կարող են համագործակցել Ռուսաստանի հետ, որովհետեւ, ըստ էության, մերձարաքսյան շրջանի զարգացումները վտանգում են ոչ միայն Իրանի, այլեւ Ռուսաստանի անվտանգությունը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ եթե ահաբեկիչները հաստատվեն այստեղ, ապա մեծ է վտանգը, որ նրանք այնուհետ կարող են տեղափոխվել ավելի հյուսիս եւ վտանգել Ռուսաստանի հարավը՝ հատկապես Դաղստանը։ Այս պատճառով է նաեւ, որ իրանական բանակի ցամաքային ուժերի հրամանատարը գտնվում է Ատրպատականում եւ տեղում կառավարում է իրանական զորամիավորների գործողությունները։
-Կիրակի օրվանից՝ հոկտեմբերի 18-ից, Իրանը կարող է զենք գնել ու վաճառել։ Հնարավոր համարո՞ւմ եք Հայաստան-Իրան համագործակցությունն այս ոլորտում։ Այս առումով Ադրբեջանում էլ կարծես անհանգստություն կա։
-Հայաստանը զենքի եւ զինամթերքի իր պահանջմունքը հիմնականում բավարարում է ռուսական կողմից. թե՛ երկկողմ համագործակցության, թե՛ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Հայաստանն ու Ռուսաստանն ակտիվերոն գործակցում են, ինչպես վայել է իրական դաշնակիցներին, բայց իրանական կողմի արտադրած որոշ զինատեսակներ կարող են հետաքրքիր լինել մեզ համար, կարծում եմ՝այս պահին առնվազն ուղերձների մակարդակով պետք է հասկացնել Իրանին, որ Հայաստանն ապագայում պատրաստ է համագործակցել Իրանի հետ այս ոլորտում, կլինեն համատեղ արդյունաբերական ծրագրեր, թե ծրագրեր, որոնք առնչվում են գնումներին եւ վաճառքին։
Սա շատ կարեւոր ոլորտ է, եւ իրանցիները նախատեսում են, որ ռազմաարդյունաբերական ոլորտի զարգացմամբ կարող են որոշակի տնտեսական հաջողություններ գրանցել, հաշվի առնելով նաեւ պատժամիջոցների հետեւանքով ի հայտ եկած տնտեսական դժվարությունները։
-Կանխատեսու՞մ եք, որ Իրանն ինչ-որ փուլում կարող է ներքաշվել ռազմական գործողությունների մեջ՝ թեկուզ իր տարածքից դուրս չգալով։ Թվում է, թե նույն ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարի շրջանակներում Թեհրանը հիմա էլ կարող է դիմել այդ քայլին, բայց առայժմ զգուշավոր է։
-Իրանական կողմն այժմ էլ անուղղակիորեն պայքարում է այդ ահաբեկչական խմբավորումների դեմ։ Եթե ուշադիր լինեք, ապա իրանական զորաշարժերը, հատկապես Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի եւ բանակի զորաշարժը ծանր տեխնիկայի փոխադրումը մերձարաքսյան գոտի, ինչպես նաեւ իրանական հակաօդային պաշտպանության համակարգի գործողություններն այս տարածքում միտված են զսպելու ահաբեկիչներին։
Ինչ վերաբերում է անդրսահմանային գործողությանը, ապա Իրանը պատրաստ կլինի իրականացնել դա, ըստ իս, միայն մի պարագայում, եթե այդ ահաբեկիչները փորձեն մտնել Իրանի տարածք, հաղթահարել Արաքսի պատնեշը եւ մուտք գործել Իրանի տարածք, բնական է, այս դեպքում իրանցիները շատ ակտիվ միջամտություն կունենան ռազմական առումով։ Երկրորդ կարեւոր հանգամանքն այն է, որ իրանցիները անտարբեր չեն մնա, եթե վտանգ սպառնա Հայաստան-Իրան սահմանին՝ հատկապես նախիջեւանյան կողմից, որտեղ, ըստ տեղեկությունների, եւս տեղափոխվել են ահաբեկչական խմբավորումների անդամներ։

Ирановед: “В случае возникновения угрозы для границы Ирана с Арменией иранцы не останутся в стороне”
На вопросы Hetq.am отвечает ирановед Вардан Восканян
-Г-н Восканян, после последних боев на южном фронте Арцаха, рядом с Худаферинским водохранилищем, пресс-секретарь МИД Ирана предупредил, что в случае любого, даже непреднамеренного, нападения на Иран последует ответ. С другой стороны известно, что Худаферинское водохранилище использует в первую очередь Иран. Кому было адресовано очередное предупреждение официального Тегерана? Могут ли экспансионистские действия прикрывающейся Азербайджаном Турции подтолкнуть Иран к активным шагам?
-Худаферинское водохранилище и регион в целом имеют важное стратегическое значение для Ирана. По сути, с помощью этого водохранилища иранцы удовлетворяют свои потребности в водных ресурсах, кроме того оно является важной точкой в районе арцахско-иранской границы, поскольку, как Вы знаете, на данной территории имеется исторический мост. К тому же в рамках строительства водохранилища были построены новые мосты, которые иранцы рассматривают как потенциальные каналы для выхода север через территорию Арцаха. В этом смысле находящиеся в этом регионе водохранилище и соседний с ним комплекс имеют важное значениедля иранцев. Следовательно, иранцы однозначно выступают за то, чтобы азербайджано-турецкие и террористические силы не смогли здесь утвердиться и укрепиться. Несмотря на сбалансированную дипломатическую риторику, иранская сторона не желает, чтобы граница Арцах-Иран претерпела какие-либо изменения в пользу Азербайджана.
-В понедельник министр обороны Ирана Амир Хатами заявил о сотрудничестве с Россией в области военно-воздушных сил. Означает ли это, что Иран пытается сформировать альянс с Россий против притязаний являющейся членом НАТО Турции?
-21 октября иранцы начали проводить военные учения целью проверки возможностей своей системы противовоздушной обороны. И эти учения отнюдь не были случайны, учитывая то обстоятельство, что беспилотники азербайджанской стороны оказываются на иранской стороне. И слава Богу, что силам ПВО Ирана удается их уничтожать. В числе уничтоженных БПЛА были произведенные как в Израиле, так и в Турции.
Что касается сотрудничества с российской стороной, то иранцы могут сотрудничать с Россией, так как процессы в бассейне реки Аракс, по сути, угрожают безопасности не только Ирана, но и России, учитывая то обстоятельство, что если террористы обоснуются здесь, то возникнет серьезная угроза их перемещения на север, что создаст опасность для юга России, в частности для Дагестана. Вот почему командующий иранской сухопутной армией находится в Атрпатакане, где управляет действиями иранских военных подразделений.
-С воскресенья, то есть с 18 октября, Иран может покупать и продавать оружие. Считаете ли вы возможным сотрудничество Армении и Ирана в этой сфере? В Азербайджане по этому поводу, кажется, выражается обеспокоенность.
-Потребности Армении в оружии и боеприпасах удовлетворяет в основном российская сторона. В рамках как двустороннего сотрудничества, так и в рамках ОДКБ Армения и Россия активно сотрудничают, как и подобает настоящим союзникам. Однако некоторые виды производимого в Иране оружия могут быть интересны для нас. В данный момент по меньшей мере на уровне мессиджей нужно дать понять Ирану, что в будущем Армения готова сотрудничать с Ираном в этой сфере. Могут быть совместные программы в области промышленности, закупок, продаж.
Это очень важная сфера, и иранцы предусматривают посредством развития военно-промышленной сферы добиться определенных экономических успехов, учитывая и те экономические трудности, которые появились в результате введения санкций.
-Можно ли предположить, что на каком-то этапе Иран вовлечется в военные действия, пусть даже не выходя за пределы своей территории? В рамках борьбы с этими террористическими группировками Тегеран, кажется, и сейчас может прибегнуть к такому шагу, но пока проявляет осторожность.
-Иранская сторона и сейчас ведет опосредованную борьбу с террористическими группировками. К примеру, перемещение иранских вооруженных сил, особенно Корпуса стражей Исламской революции и тяжелой техники, в зону бассейна реки Аракс, а также действия иранской системы ПВО в этом регионе направлены на сдерживание террористов.
Что касается действий за пределами границы, то, на мой взгляд, Иран будет готов к их осуществлению только в том случае, если террористы попытаются преодолеть барьер реки Аракс и перейти на территорию Ирана. В этом случае иранцы, естественно, прибегнут к активному военному вмешательству. Второе важное обстоятельство состоит в том, что в случае возникновения угрозы для армяно-иранской границы, особенно со стороны Нахиджевана, где, по имеющимся сведениям, также размещены члены террористических группировок, иранцы не останутся в стороне.