13 կուսակցություն պահանջում է հրատապ կարգով ստեղծել ռազմաքաղաքական հարցերի օպերատիվ կառավարման շտաբ
Հայաստանի արտախորհրդարանական 13 քաղաքական ուժեր Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միասնական հայտարարություն են ընդունել, որը ՀՅԴ «Սիմոն Վրացյան» կենտրոնում ներկայացրեց ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Կուսակցությունները պահանջում են Հայաստանի կառավարությունից հրատապ կարգով ստեղծել ռազմաքաղաքական հարցերի օպերատիվ կառավարման շտաբ-պետական հատուկ մարմին։ Այդ մարմնինը պետք է ունենա որոշումներ ընդունելու, օպերատիվ գործողություններ ծրագրելու և համակարգելու իրավասություն։
Բացի այդ պաշտպանությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար կառավարությունից պահանջում են ներգրավել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների նախկին և գործող նախագահներին, վարչապետներին, պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարներին, ռազմական և քաղաքական փարձառություն ունեցող այլ անձանց:
Իշխան Սաղաթելյանը պարզաբանեց, որ պատերազմի առաջին օրերից քաղաքական ուժերը միասնական են եղել, մի կողմ են դրել իշխանությունների հետ ունեցած տարաձայնությունները։ 20 օրերի ընթացքում քաղաքական ուժերը պարբերաբար հանդիպումներ են ունեցել և պատրաստ են օպերատիվ շտաբի և նախագահների հանդիպման օրակարգով հանդիպել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
ՀՅԴ ներկայացուցիչն ասաց, որ հայտարարության վերաբերյալ իրենք տեղեկացրել են Հայաստանի և Արցախի նախկին նախագահներին, հայտարարության տեքստը հրապարակվելուց հետո կուղարկվի նրանց, որոնք իրենց դիրքորոշումը կհայտնեն։ Այս հարցի հետ կապված վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանի հետ առանձին քննարկում տեղի չի ունեցել։

Armenia: Extra-Parliamentary Forces Call for Establishment of Emergency "Command Center"
Several extra-parliamentary political forces in Armenia have adopted a joint statement on the situation in Artsakh that calls for the establishment of an emergency national "command center" to manage military/political issues during the ongoing fighting.
The statement was presented today by ARF Supreme Body representative Ishkhan Saghatelyan at Yerevan’s ARF Simon Vratsyan Center.
The parties demand that the Armenian government immediately establish a special command center for the operative management of military-political issues. That body should have the authority to make decisions, plan and coordinate operational actions.
In addition, in order to effectively organize the defense, the government must involve the former incumbent presidents, prime ministers, ministers of defense, foreign ministers, and other people with military and political experience in Armenia.
The ARF representative said that they had informed the former presidents of Armenia and Artsakh about the statement, and after the text of the statement was published, it would be sent to those who would express their position. There was no separate discussion with Prime Minister Nikol Pashinyan on this issue.