«Ադրբեջանը կիրառել է արգելված կասետային մարտագլխիկներով «Սմերչ»». ՄԻՊ-ի հայտարարությունը
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել հոկտեմբերի 2-ի առավոտյան ադրբեջանական զինուժի կողմից Հադրութի վրա արձակված կասետային մարտագլխիկներով «Սմերչի» հրթիռների վերաբերյալ: ՄԻՊ-ի հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Այսօր Ադրբեջանը «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգով երկու անգամ հրթիռակոծել է Արցախի Հադրութ քաղաքը: Կասետային մարտագլխիկներով իրականացված հրթիռակոծության արդյունքում վնաս է հասցվել քաղաքացիական բնակչությանը: Այդ մասին վկայում են պաշտոնական և բոլոր մեդիա հրապարակումները, ինչպես նաև Արցախի խաղաղ բնակչությունից և Մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացված առանձին ահազանգերից ստացված տեղեկությունները:
Ինտենսիվ կասետային հրթիռներ կիրառելու մասին նախորդ օրը հայտարարել էր նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքներով:
Կասետային մարտագլխիկներով զինված հարձակումները անթույլատրելի ռազմական ագրեսիա է Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ:
Եվ՛ Ժնևյան կոնվենցիաները, և՛ Կասետային զինամթերքի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիան հստակ սահմանափակում են պատերազմելու մեթոդների ու միջոցների ընտրության իրավունքը՝ չթույլատրելով նման վտանգավոր զինատեսակների կիրառումը: Միջազգային իրավական փաստաթղթերը և միջազգային մարդասիրական սովորութային իրավունքն արգելում են կասետային զինատեսակների կիրառումը՝ դրանք համարելով մահաբեր և անմարդկային (inhuman): Նշված զինատեսակներն ունեն ոչ ընտրողական ազդեցություն (indiscriminate effect) և վտանգում են խաղաղ բնակչության կյանքն ու առողջությունը, պատճառում լրացուցիչ վնասներ ու տառապանքներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիմում է շահագրգիռ միջազգային կազմակերպություններին և մարդու իրավունքներով զբաղվող բոլոր միջազգային կազմակերպություններին արձագանքել և հանդես գալ հստակ և աներկբա կոչերով դադարեցնելու ադրբեջանական կողմի նման ագրեսիվ ու անմարդկային վարքագիծը:
Նման զենքի կիրառումն արդեն հատում է բոլոր կարմիր գծերը և կարող է բերել անկանխատեսելի հետևանքների: Կասետային զինատեսակների կիրառումը ոչ միայն անթույլատրելի է հասցված անմիջական վնասների տեսանկյունից, այլ նաև լրջորեն վտանգավոր ապագա սերունդների առողջության համար»:

Азербайджан использовал снаряды “Смерча” с запрещенными кассетными боеголовками: заявление ЗПЧ
Офис Защитника прав человека Армении выступил с заявлением относительно снарядов “Смерча” с кассетными боеголовками, выпущенных азербайджанскими вооруженными силами по Гадруту утром 2 октября.
В заявлении, в частности, говорится: “Сегодня Азербайджан дважды обстрелял город Гадрут в Арцахе из реактивной системы залпового огня “Смерч”. В результате обстрела кассетными боеголовками гражданскому населению причинен ущерб. Об этом свидетельствуют официальные публикации и сообщения всех медиа, а также сведения, поступающие от мирного населения Арцаха и полученные Защитником прав человека отдельные сигналы.
Об интенсивном применении кассетных ракет накануне заявил также Защитник прав человека Арцаха по результатам работы группы по сбору фактов.
Обстрел кассетными боеголовками – недопустимая военная агрессия в отношении мирного населения Арцаха.
И Женевская конвенция, и Конвенции ООН о кассетных боеприпасах четко ограничивают право выбора методов и средств во время войны, не разрешая применение столь опасных видов оружия.
Международные правовые документы и международное гуманитарное право запрещают использование кассетных боеприпасов, считая их смертносными и бесчеловечными (inhuman). Указанные виды оружия оказывают неизбирательный эффект (indiscriminate effect) и ставят под угрозу жизнь и здоровье мирного населения, причиняя дополнительный ущерб и страдания”,- говорится в заявлении.
Омбудсмен также обратился ко всем международным правозащитным организациям с призывом отреагировать и потребовать от азербайджанской стороны отказаться от агрессивного и бесчеловечного поведения
“Применение подобного оружия уже означает переход всех красных линий и может привести к непредсказуемым последствиям”,- подчеркивается в заявлении.