Դատարանը քննում է Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդությունը. նա եկել է դատարան
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը մասնակցում է իրեն կալանավորելու վերաբերյալ Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդության քննությանը: Քիչ առաջ նա ժամանեց դատարան, որտեղ մեկնարկել է գործի քննությունը:
Դատարանի դիմաց հավաքվել են Ծառուկյանի աջակիցները, ԲՀԿ պատգամավորներ: Այստեղ են «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը, «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Արսեն Բաբայանը:
Ոստիկանությունը հավաքի մասնակիցներին պարբերաբար հորդորում է պահպանել 1.5 մետր ֆիզիկական հեռավորություն՝ թեև ակնհայտ է, որ դատարանի դիմաց հնարավոր չէ պահպանել այդ հեռավորությունը:
Նշենք, որ Ծառուկյանը մեղադրվում է Ազգային ժողովի 2017 թվականի ընտրությունների ժամանակ ընտրակաշառք տալը կազմակերպելու մեջ:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի, հունիսի 21-ին մերժել է Ազգային անվտանգության ծառայության միջնորդությունը՝ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ։ Այս որոշումը Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է և գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Որոշման դեմ Վճռաբեկ բողոքներ էին ներկայացրել և՛ Դատախազությունը, և՛ Ծառուկյանի պաշտպանները, սակայն Վճռաբեկ դատարանը մերժել է բողոքները, այսինքն՝ գործը բեկանելու վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Նման պայմաններում առաջին ատյանի դատարանը կրկին պետք է քննի Ծառուկյանին կալանավորելու ԱԱԾ միջնորդությունը:
Գործով մեկ դատական նիստ նշանակվել էր սեպտեմբերի 23-ին սակայն այն հետաձգվել է պաշտպանների և Ծառուկյանի բացակայության պատճառով: Պաշտպանները հայտնում են, որ պատշաճ ծանուցված չեն եղել նիստի մասին, իսկ ԲԴԽ-ից վստահեցնում են, որ դատարանը հնարավոր ցանկացած միջոցով փորձել է ծանուցել նիստի վերաբերյալ:

Гагик Царукян явился на судебное заседание по делу о своем аресте
Лидер партии “Процветающая Армения”, депутат Национального Собрания Гагик Царукян явился сегодня в суд, где должно быть рассмотрено ходатайство Службы национальной безопасности о его аресте.
Перед зданием суда собрались сторонники Царукяна, депутаты парламентской фракции “Процветающая Армения”. Здесь же находятся член партии АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян и член партии “Айреник” Арсен Бабаян.
Несмотря на призывы полиции соблюдать физическую дистанцию в 1,5 метра, люди стоят плотно друг к другу.
Гагик Царукян обвиняется в организации раздачи взяток избирателям во время выборов в совет старейшин Еревана в 2017 г.
21 июня с.г. ереванский суд общей юрисдикции под председательством Роберта Папояна отклонил ходатайство СНБ об аресте Царукяна. Апелляционный суд отменил это решение, направив дело на повторное рассмотрение в суде первой инстанции.
Прокуратура и защитники Царукяна представили кассационные жалобы на данное решение, однако кассационный суд отклонил их, оставив в силе решение апелляционного суда.
В этой ситуации суду первой инстанции вновь предстоит рассмотреть ходатайство СНБ об аресте лидера “Процветающей Армении”.
Судебное заседание по этому делу должно было состояться 23 сентября, но было перенесено из-за отсутствия Царукяна. Его адвокаты заявили, что не были надлежащим образом оповещены о судебном заседании, между тем в Высшем судебном совете заверили, что направили извещения всеми возможными средствами.