ՊՈԱԿ-ների ղեկավարների ընտրության կարգում փոփոխություն կատարելու նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց
Խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգանավորներ Վարազդատ Կարապետյանի, Լիլիթ Մակունցի և Հերիքնազ Տիգրանյանի հեղինակած Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների (ՊՈԱԿ) մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, որը վերաբերում է ՊՈԱԿ-ների գործադիր մարմինների ղեկավարների ընտրության ընթացակարգին:
Գործող ընթացակարգով` ՊՈԱԿ-ի ղեկավարի ընտրության մրցույթին կարող են մասնակցել բարձրագույն կրթությամբ անձինք, պատգամավորներն առաջարկում են պարտադիր պայման ավելացնել նաև երկու տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձը:
Պատգամավորներն առաջարկում են նաև ՊՈԱԿ-ի տնօրենի համար անցկացվող մրցույթում չթույլատրել նախկինում դատապարտված անձանց մասնակցությունը:
Նախագիիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց 94 կողմ, 15 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Նախագիծը դեռևս պետք է քննարկվի նաև երկրորդ ընթերցմամբ:

Парламент принял в первом чтении проект изменений в законе о ГНКО
Парламент принял в первом чтении разработанный депутатами фракции “Мой шаг” Вараздатом Карапетяном, Лилит Макунц и Эрикназ Тигранян проект изменений в законе РА “О государственных некоммерческих организациях”. Изменения касаются выборов руководителей исполнительных органов ГНКО.
Согласно действующей процедуре, в конкурсе на замещение должности руководителя ГНКО могут участвовать лица с высшим образованием. Депутаты предлагают внести обязательное условие о наличии у претендентов двухлетнего стажа работы по специальности.
Предлагается также не разрешить участие осужденных в прошлом лиц в конкурсе на замещение должности директора ГНКО.
Проект закона был принят в первом чтении 94 голосами “за”. “Против” проголосовали 15 депутатов. В Национальном Собрании предстоит обсуждение законопроекта и во втором чтении.