Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը լուծված է
Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) շուրջ ճգնաժամը լուծված է: Այս կարծիքը Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` անդրադառնալով նախօրեին խորհրդարանում իրականացված ՍԴ 3 դատավորների ընտրությանը:
«Արդյոք սա նշանակու՞մ է, որ ձևավորվել է իդեալական Սահմանադրական դատարան. ո՛չ, չի նշանակում: Կառավարությունը թեկնածուի ընտրության որոշումը կայացրել է իր լիազորությունների շրջանակում, քննարկումներ ենք իրականացրել՝ ոչ միայն Կառավարության շրջանակում, և որոշել ենք, որ պետք է առաջադրենք այդ թեկնածուին: Ընդ որում` երկրորդ թեկնածուին, խորհրդարանական խմբակցության դիրքորոշումները հաշվի առնելով»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի` ՍԴ դատավորների ընտրության գործընթացում կային մարդիկ և շրջանակներ, որոնք ուզում են խոսել հեղափոխության արժեքների մասին:
«Էնպիսի տպավորություն էր, որ հեղափոխությունը ղեկավարած քաղաքական թիմը գաղափար չունի հեղափոխության արժեքների մասին, և մարդիկ, ովքեր հեղափոխության մասին իմացել են մայիսի 8-ից հետո, իրենք դարձել են հեղափոխության արժեքների ջերմեռանդ կրողներ. ո՛չ, այդպես չէ: Ամեն իրավիճակում կան մարդիկ, ուժեր, ովքեր ուզում են իրենց մարդկանց հանրության անունից որոշակի տեղերում տեղավորել»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 16-ին «Իմ քայլը» խմբակցությունը ՍԴ 3 դատավորի է ընտրել` Արթուր Վաղարշյան, Էդգար Շաթիրյան և Երվանդ Խունդկարյան:

Кризис вокруг Конституционного суда разрешен, считает Никол Пашинян
Кризис вокруг Конституционного суда разрешен. Об этом заявил во время Правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, касаясь состоявшихся накануне в парламенте выборов трех судей Конституционного суда.
“Означает ли это, что сформирован идеальный Конституционный суд? Нет, не означает. Решение о выдвижении кандидата правительство приняло в рамках своих полномочий и после обсуждений не только в рамках правительства”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, в процессе выборов судей нашлись люди и круги, которые пытались говорить о революционных ценностях. “Сложилось впечатление, что возглавившая революцию политическая команда понятия не имела о ценностях революции и узнала о них лишь после 8 мая, а истинными носителями революционных ценностей являются они. Нет, это не так. В любой ситуации появляются люди и силы, которые хотят от имени общественности устроить на определенные должности своих людей”,- сказал премьер.
Напомним, что 16 сентября фракция “Мой шаг” выбрала трех судей Конституционного суда – Артура Вагаршяна, Эдгара Шатиряна и Ерванда Хундкаряна.