Անվճար իրավաբանական օգնություն՝ մահացած զինծառայողի ընտանիքի անդամներին. նոր նախագիծ
Խորհրդարանը հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանի և Շաքե Իսայանի հեղինակած «Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, որով առաջարկվում է ընդլայնել անվճար իրավաբանական օգնություն ստացող անձանց շրջանակը:
Ըստ կարգավորումների` հանրային պաշտպանի գրասենյակի միջոցով անվճար իրավաբանական օգնություն կարող են ստանալ սահմանված կարգով հաստատված զինվորական ծառայության հետ պատճառական կապով զոհված (մահացած) զինծառայողի ընտանիքի անդամները:
Գլխադասային հանձնաժողովի տեսակետը ներկայացրեց Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սարգիս Խանդանյանը, որի խոսքով հանձնաժողովը նախագծին միաձայն դրական եզրակացություն է տվել:
Արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը ևս Կառավարության դրական եզրակացությունը ներկայացրեց նախագծի վերաբերյալ:

Бесплатная юридическая помощь членам семей умерших или погибших военнослужащих: новый законопроект
Парламент на сегодняшнем заседании обсудил во вторм чтении разработанный депутатами фракции “Процветающая Армения” Наирой Зограбян и Шаке Исоян проект поправок к закону РА “Об адвокатуре”.
Согласно регулированиям, бесплатную юридическую помощь посредством Офиса общественного защитника могут получить члены семьи погибшего (умершего) в период службы в армии военнослужащего.
Член постоянной комиссии по правам человека и общественным вопросам Национального Собрания Саркис Хундкарян сообщил, что проект единогласно удостоился положительного заключения профильной комиссии.
В свою очередь заместитель министр юстиции Ваге Даниелян представил положительное заключение правительства.