Ներկայացվել է «Հայփոստի» 2020-2025 թթ. զարգացման ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է «Հայփոստ» փոստի ազգային օպերատորի 2020-2025թթ. զարգացման ռազմավարության նախագիծը: Այս մասին հայտնում է վարչապետի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը նախ անդրադարձել է վերջին 5 ամսում «Հայփոստ»-ում իրականացված փոփոխություններին. վերագործարկվել է ԱՄՆ-ի գրասենյակը, քայլեր են ձեռնարկվում Չինաստանում «Հայփոստի» ներկայացուցչության բացման ուղղությամբ: Կենսաթոշակներն արդեն վճարվում են էլեկտրոնային համակարգով, բացվել է սահմանամերձ Բարեկամավան համայնքի նոր փոստային բաժանմունքը, գործարկվել է հիբրիդային փոստ ծառայությունը, ակտիվացել է միջազգային համագործակցությունը: Նախատեսվում է մինչև տարեվերջ գործարկել Հայփոստ էլեկտրոնային դրամապանակը: Հուլիսից ՀՀ ողջ տարածքում գործում է «Հայփոստի» աշխատակիցների խրախուսման ծրագիր, օգոստոսին շուրջ 1300 աշխատակիցների շրջանում արձանագրվել է մոտ 25 տոկոս միջին աշխատավարձերի աճ:
Ներկայացնելով «Հայփոստ» ՓԲԸ 2020-2025թթ. զարգացման ռազմավարության նախագիծը՝ գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը խոսել է գույքագրված խնդիրների, ընթացիկ վիճակի և զարգացման տեսլականի մասին: Նրա խոսքով՝ ռազմավարությունը մշակվել է խորհրդատու կազմակերպության հետ համատեղ միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրության հիման վրա: 2020-2025թթ. բարեփոխումների իրականացմամբ ակնկալվում է «Հայփոստը» դարձնել արդյունավետ կառավարմամբ և շահութաբեր բիզնես մոդելով փոստային կապի ազգային օպերատոր: Ռազմավարական նպատակներն են՝ ապահովե լ բարձրակարգ փոստային կապի հասանելիություն ՀՀ տարածքում և ՀՀ-ից դուրս, համաչափ զարգացնել ենթակառուցվածքները, մատուցել որակյալ ինչպես փոստային, այնպես էլ լրացուցիչ ծառայություններ և ներդնել թվային նոր լուծումներ: Առաջարկվում է թիրախային դիտարկել վճարահաշվարկային, լոգիստիկ, էլեկտրոնային առևտրի, ֆինանսական, պետական ծառայությունների, գույքի կառավարման ոլորտները: Ներկայացվել են այս ուղղություններով առաջարկվող միջոցառումները, ինչպես նաև կանխատեսվող հիմնական ցուցանիշները:
Ռազմավարության վերաբերյալ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Քննարկվել են «Հայփոստ» ցանցի բարելավմանը, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, գոյություն ունեցող, նախատեսվող և նոր, այդ թվում՝ պետական ծառայությունների մատուցմանը, բարեփոխումների շղթայական ազդեցությանը, ծախսարդյունավետությանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետը նշել է, որ «Հայփոստը» լայն ներկայացվածություն ունի Հայաստանի ողջ տարածքում, և դա հնարավորություն է տալիս բարեփոխումները դիտարկել ոչ միայն փոստային ծառայության բարելավման, այլև հարակից ենթակառուցվածքների շղթայական զարգացման և կորպորատիվ մշակույթի ներդրման տեսանկյունից: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է լրամշակել նախագիծը, հստակեցնել այն պետական ծառայությունների շրջանակը, որոնք կարող են մատուցվել «Հայփոստ»-ի կողմից, քարտեզագրել և ներկայացնել քննարկման:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է նաև ներկայացնել կազմակերպության անշարժ գույքի շահավետ կառավարման մանրամասն նախագիծ:

Представлен проект стратегии развития “Айпоста” на 2020-2025 гг.
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня провел совещание, в ходе которого был обсужден проект стратегии развития национального оператора почты “Айпост” на 2020-2025 гг.
Министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян сначала коснулся изменений, осуществленных в “Айпост” за последние 5 месяцев: перезапущен офис США, предпринимаются шаги по открытию офиса “Айпост” в Китае. Пенсии уже выплачиваются по электронной системе, открыто новое почтовое отделение в приграничной общине Барекамаван, запущена гибридная почтовая служба, активизировано международное сотрудничество. До конца года планируется запустить электронный кошелек “Айпоста”. С июля на всей территории Республики Армения действует программа мотивации сотрудников “Айпоста”, в августе средняя зарплата около 1300 сотрудников выросла примерно на 25%.
Представив проект стратегии развития ЗАО “Айпост” на 2020-2025 гг., генеральный директор Айк Карапетян рассказал о собранных проблемах, текущей ситуации и видении развития. По его словам, стратегия разработана на основе изучения лучших мировых практик совместно с консалтинговой организацией. Ожидается, что с проведением реформ в 2020-2025 гг. “Айпост” станет национальным почтовым оператором с эффективным управлением и прибыльной бизнес-моделью. Стратегические цели - обеспечение доступа к качественной почтовой связи на территории и за пределами Республики Армения, сбалансированное развитие инфраструктуры, предоставление качественных как почтовых, так и дополнительных услуг, внедрение новых цифровых решений. Предлагается ориентироваться на сферы платежно-расчетных систем, логистики, электронной коммерции, финансовых, государственных услуг, управления недвижимостью. Представлены предлагаемые меры в этих направлениях, а также основные прогнозируемые показатели.
Состоялся заинтересованный обмен мнениями вокруг стратегии. Были обсуждены вопросы, связанные с улучшением сети “Айпост”, развитием инфраструктуры, предоставлением существующих, планируемых и новых, в том числе государственных, услуг, цепным влиянием реформ, экономической выгодностью.
Премьер-министр отметил, что “Айпост” имеет широкое представительство на всей территории Армении, что дает возможность рассматривать реформы не только с точки зрения улучшения почтовой связи, но и с точки зрения цепного развития смежных инфраструктур и внедрения корпоративной культуры. Никол Пашинян поручил доработать проект, уточнить рамки госуслуг, которые может оказывать “Айпост”, и представить его на обсуждение.
Глава правительства также поручил представить детальный проект по выгодному управлению недвижимостью организации.