Սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններով մարդիկ. ստերեոտիպեր, օրենքներ ու իրականություն
2002 թվականին «Փարոս» կամերային երգչախմբի հիմնադիր եւ երաժշտական տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը ստեղծեց «Ունիսոն» հաշմանդամների հասարակական կազմակերպությունը, որն այլ հարցերի թվում պետք է զբաղվեր նաեւ «Փարոս» երգչախմբի ադմինիստրատիվ խնդիրներով:
«Ունիսոնի» ամերիկացի բարերար Ռոջեր Շտրաուխի եւ նրա հայ կնոջ կողմից անհատույց տրամադրված գրասենյակն ամբողջությամբ հարմարեցված է հաշմանդամների կարիքներին:
«Փարոսը» գրասենյակում փորձ է անում շաբաթը երկու անգամ: Երգչախմբի անդամները գրասենյակ հասնում են բացառապես տաքսիներով, քանի որ մեր հասարակական տրանսպորտը հարմար չէ նույնիսկ այսպես կոչված «առողջ» մարդկանց համար: Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ մեր երկրում հաշմանդամների համար աշխատատեղեր սահմանված չեն, եւ նրանք պարտադրված են ապրել թոշակով, որը բավականացնում է հազիվ թե մի կտոր հաց ու կարագին, տաքսին իսկական շռայլություն է: Դրան գումարած, որ շատ վարորդներ հրաժարվում են անվասայլակով մարդկանց տեղափոխել: Երգիչները երազում են հատուկ կահավորած սեփական ավտոբուսի մասին, սակայն այն ձեռքբերելու համար ֆինանսներ են անհրաժեշտ:
Երաժիշտներն ընդունում են, որ ժամանակի հետ հաշմանդամների հանդեպ հասարակության վերաբերմունքի մեջ դրական տեղաշարժեր կան, սակայն դրանք շատ քիչ են դեռեւս գոյություն ունեցող խնդիրների համեմատ: Կարեւորագույն խնդիրներից մեկն այն է, որ հաշմանդամների ինտեգրմանը հասարակություն ամենից առաջ խոչընդոտում են տեխնիկական պատճառները: Ո՛չ շենքերը, ո՛չ փողոցները, ո՛չ այլ հասարակական վայրերը հարմարեցված չեն հաշմանդամների համար:
Շուշանիկն ապրում է մի շենքի չորրորդ հարկում, որտեղ վերելակ չկա: Նա ի վիճակի է քայլելու հենակի օգնությամբ, դրա համար թեեւ դժվարությամբ, բայց կարողանում է իջնել աստիճանները: Սակայն երգչախմբում կա անվասայլակով մի աղջիկ, ով չի կարողանում գալ փորձի ամեն անգամ, երբ իրենց շենքում վերելակն անսարք է:
Քաղաքի կենտրոնում կառուցվել են թեք հարթակներ անվասայլակների համար: Սակայն ինչպես ամեն ինչ, դա էլ են արել հայկական եղանակով:
«Մեր աղջիկներից մեկը քաղաքի կենտրոնում չկարողացավ մայթից իջնել փողոց, որովհետեւ թեք հարթակի դիմաց դրված էր ծաղկե թումբ: Էլ չենք խոսում այն մասին, որ այդ հարթակները հաճախ չեն համապատասխանում միջազգային չափանիշներին եւ նույնիսկ վտանգավոր են անվասայլակով մարդկանց համար, ովքեր ի վիճակի չեն հավասարակշռությունը պահպանել: Հատկապես այն սայլակներում, որոնք մատչելի են Հայաստանում»,- պատմում է Շուշանիկը:
«Անվասայլակները յուրաքանչյուր չորս տարին մեկ անվճար տրամադրվում են պետության կողմից: Քանակով ապահովում են, բայց որակը գնալով ավելի է վատանում: Եթե հաշմանդամը վարում է քիչ թե շատ ակտիվ կյանք, սայլակը դիմանում է ամենաշատը մի քանի ամիս: Կան կազմակերպություններ, որոնք իբր ուզում են օգնել հաշմանդամներին. սայլակներ են ներմուծում եւ բաժանում՝ առանց հարցնելու հաշմանդամների կարծիքը: Այդ սայլակները, որպես կանոն, շատ ցածր որակի են եւ նույնիսկ կարող են վտանգավոր լինել հաշմանդամի համար: Իսկ ինքնուրույն սայլակ ձեռք բերելը գրեթե անհնար է: Այստեղ չես գնի, իսկ արտասահմանից պատվիրելը նախ շատ թանկ է եւ պրոբլեմատիկ, հետո էլ՝ սխալ, քանի որ յուրաքանչյուր հաշմանդամ ունի իր առանձնահատուկ կարիքները, եւ գնել սայլակ հենց այնպես, առանց տեսնելու ու փորձելու, չի կարելի»,- ասում է Արմեն Ալավերդյանը:
Արմեն Ալավերդյան | Դավիդ Բաբայան | Լուիզա Սուքիասյան |
«ՄԵր հասարակության մեջ հաշմանդամների վերաբերյալ կան հետաքրքիր ստերեոտիպեր,- ասում է «Փարոսի» մասնակից Դավիթ Բաբայանը:- Օրինակ՝ ասում են «առողջ մարդիկ եւ հաշմանդամները» կամ՝ «նորմալ մարդիկ եւ հաշմանդամները»: Դուրս է գալիս, որ հաշմանդամը հիվանդ է ու աննորմալ: Մարդիկ կարծում են, որ եթե ոտքերդ չեն աշխատում, ապա գլուխդ էլ չի աշխատում»:
«Իսկ հաշմանդամը նույնպիսի մարդ է, ինչպես մնացածները,- ավելացնում է Շուշանիկը:- Հաշմանդամն արթնանում է առավոտյան, եւ ինչպես մնացած մարդիկ, տեսնում է նոր ֆիլմի գովազդը հեռուստացույցով եւ ուզում է երեկոյան գնալ կինո, իսկ հետո՝ ընկերների հետ նստել սրճարանում: Բայց ինչպե՞ս»:
Իրոք, ինչպե՞ս բարձրանալ «Մոսկվա» կամ «Նաիրի» կինոթատրոնների աստիճաններով հաշմանդամի սայլակում, առանց կողմնակի օգնության: Իսկ կողմնակի օգնությունը ենթադրում է առնվազն երեք ուժեղ մարդ, ովքեր կկարողանան սայլակը բարձրացնել աստիճաններով:
Եվրոպական երկրներում, որոնց թվում այդքան երազում ենք հայտնվել, հաշմանդամների համար շենքերում ու մետրոյում գործում են հատուկ վերելակներ, ավտոբուսներում կան թեք հարթակներ: Ավտոբուսի դռան մոտի նստարանները ծալվում են՝ տեղ ազատելով սայլակների համար: Իսկ մեր երթուղայիններում մեծ տառերով գրված է, որ սկզբի նստատեղերը երեխաների եւ հաշմանդամների համար են: Հետաքրքիր է՝ ինչպե՞ս հաշմանդամը անվասայլակով պիտի տեղ գտնի նստած ու կանգնած ուղեւորներով լեցուն երթուղայիններում կամ ու՞ր պիտի դնի սայլակը, եթե նույնիսկ բարի մարդիկ օգնեն նրան բարձրանալ երթուղային ու տեղավորվել նստարանին:
Եվրոպական երկրներում գործում են օրենքներ, որոնցով գործատուն, օրինակ, պարտադրվում է աշխատատեղերի 10%-ը հատկացնել հաշմանդամներին, եթե ձեռնարկությունում աշխատում է, օրինակ, հարյուրից ավելի մարդ: Հակառակ դեպքում նա պարտավորվում է հաշմանդամների հարցերով զբաղվող կազմակերպություններին վճարել որոշակի գումար:
«Իսկ Հայաստանում,- ասում է Դավիթ Բաբայանը, ով անվասայլակում է հայտնվել պատանի տարիքում սպորտային վնասվածքի արդյունքում,- հաշմանդամն ունի երկու ելք՝ կամ սկսել սեփական բիզնեսը, կամ տեղավորվել «Ունիսոնի» նման կազմակերպություններում (Դավիթը եւ «Փարոսի» մի քանի այլ կատարողներ աշխատում են «Ունիսոնում»):
Լինում են դեպքեր, երբ հաշմանդամներն ընդունվում են աշխատանքի, օրինակ՝ մեր երգիչներից մեկն աշխատում է հեռախոսային օպերատոր տաքսի ծառայությունում: Սակայն նման դեպքերը եզակի են: Պետք է այնպես անել, որ հաշմանդամին աշխատանքի ընդունեն ոչ թե խղճահարությունից դրդված, այլ որովհետեւ դա սահմանված է օրենքով:
«Փարոսի» մենակատար Լուիզա Սուքիասյանը գրեթե ամբողջությամբ կորցրել է տեսողությունը սնկից թունավորվելու արդյունքում:
«Խնդիրն այն է,- ասում է նա,- որ քանի որ հաշմանդամների համար չկան աշխատատեղեր, ապա աշխատանքային ստաժ էլ չես կարող հավաքել ծերության թոշակի բարձրացման համար: Ես նաեւ երգում եմ Կույրերի միավորման կոմբինատում: Քանի որ այն պետական է, ես այնտեղ ստանում եմ 4000 դրամ աշխատավարձ, ինչը 1000 դրամով քիչ է հաշմանդամության թոշակիցս: Չնչին գումար է, իհարկե, բայց այդպես գոնե ստաժ եմ հավաքում»:
Հայաստանում հաշմանդամն օրենքով կարող է սովորել համալսարանում պետպատվերով:
«Ենթադրենք հաշմանդամը պետպատվերով ընդունվել է ինստիտւտ,- ասում է Արմեն Ալավերդյանը:- Որեւէ մեկը մտածե՞լ է, թե նա ինչպես է այնտեղ սովորելու: Նախ՝ ինչպե՞ս է մտնելու ինստիտուտ: Եթե մտնի էլ, մի քանի ժամ անցկացնելու է դասախոսություններին, բնական է մտածել՝ իսկ ինչպե՞ս է օգտվելու սանհանգույցից»:
«Այսպես կոչված «առողջ» մարդիկ համոզված են, որ եթե անվասայլակում ես, ապա միայն պետք է ուտես, քնես, հեռուստացույց նայես, ավելիին ընդունակ չես,- ասում է Դավիթը:- Մենք «Ունիսոնում» ձգտում ենք հակառակն ապացուցել: Եվ «Փարոսն», իհարկե, ամենաազդեցիկ միջոցներից մեկն է դա անելու. չէ՞ որ մարդիկ, ում հասարակությունը համարում է հիվանդ, դուրս են գալիս բեմ ու երգում են պետական կապելայից ոչ պակաս, եւ դա մարդկանց ստիպում է մտածել: Առաջին անգամ հանդիսատեսը գալիս է նայելու հաշմանդամներին, երկրորդ անգամ արդեն գալիս է մեր երգը լսելու»:
«Մեր նպատակն «Ունիսոնում»,- հավելում է Շուշանիկը,- ապացուցելն է նախ եւ առաջ հենց հաշմանդամին, հետո էլ՝ հասարակությանը, որ հաշմանդամն իրավունք ունի եւ կարող է ակտիվ կյանք վարել ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում («Ունիսոնը» մասնաճյուղ ունի Մեղրիում): Հասարակության՝ հաշմանդամի հանդեպ վերաբերմունքի մեջ, իրոք, փոփոխություններ կան: Օրինակ՝ առաջ կարող էիր դուրս գալ փողոց, մարդիկ մոտենում էին, լացում էին՝ վա՜յ, բալա ջան, էդ ո՞նց է պատահել: Հիմա այդպիսի բան չես տեսնի: Հիմա մարդկանց գիտակցությանը կամաց-կամաց հասնում է, որ հաշմանդամը նույնպիսի մարդ է, ինչպես մնացածը, եւ խղճահարություն նրան պետք չէ»:
Արմեն Ալավերդյանը համաձայն է դրա հետ: «2003 թվականի նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին մենք մոնիտորինգ անցկացրեցինք, հետազոտեցինք, թե որքանով են Երեւանի ընտրատեղամասերը հարմար հաշմանդամների քվեարկելու համար: 423-ից միայն 10 ընտրատեղամասեր հաշմանդամները ֆիզիկապես կարող էին գնալ ու ընտրել: Երբ հարցը բարձրացրեցինք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի առջեւ եւ այլ պետական ատյաններում, մեզ ասացին՝ դե լավ, էլի, էդպիսի խնդիր չկա, թող իրենք գան, հասնեն, մենք էլ կօգնենք, կհրենք, մարդ ենք, հայ ենք վերջապես: Հիմա ոչ մի պաշտոնյա նման անհեթեթ պատասխան չի տալիս: Հիմա բոլոր նախարարներն ընդունում են, որ խնդիր, իրոք, կա, եւ այն պետք է լուծել:
Նաեւ մշակել ենք «Հաշմանդամների եւ սակավաշարժ այլ անձանց համար հասարակական վայրերի եւ հասարակական տրանսպորտի մատչելիության ապահովման մասին» օրինագիծ, որն արդեն մտել է ԱԺ-ի օրակարգ եւ պետք է մոտակա նիստերում քննարկվի: Հուսով ենք՝ այն կընդունվի: Չէ՞ որ պաշտոնական վիճակագրության համաձայն՝ Հայաստանում բնակվում է 140 000 հաշմանդամ, իսկ դա փոքր թիվ չէ Հայաստանի համար:
Չի կարելի միանշանակ ասել, թե հասարակական կազմակերպությունները ոչինչ չեն անում հաշմանդամների ինտեգրման համար: Նրանք բավականին մեծ գործ են արել թեկուզ հասարակության իրազեկման հարցում: Բայց նաեւ ԶԼՄ-ները պիտի ավելի ակտիվ լինեն: Նրանք ունեն կրկնակի խնդիր՝ իրազեկել հասարակությանը հաշմանդամների մասին եւ իրազեկել հաշմանդամներին իրենց իրավունքների եւ հասարակական կազմակերպությունների գործունեության մասին: Թե չէ մեզ մոտ՝ Հայաստանում, հաշմանդամները կարծում են, որ ՀԿ-ն մի տեղ է, ուր կարելի է զանգահարել եւ, կոպիտ ասած, ողորմություն խնդրել:
Փոփոխություններ, կրկնում եմ, անխոս, կան, սակայն ռեալ ձեռքբերումների մասին ես կխոսեմ, երբ հաշմանդամները կարողանան աշխատել, սովորել, օգտվել հասարակական տրանսպորտից եւ անարգել տեղաշարժվել հասարակական վայրերում»,- ասում է Արմեն Ալավերդյանը:

Люди с ограниченными физическими возможностями: стереотипы, законы и реальность
В 2002 году основатель и музыкальный директор камерного хора «Парос» Армен Алавердян создал общественную организацию по делам инвалидов «Унисон», который в числе прочего должен был заниматься административными делами «Пароса».
Офис «Унисона» безвозмездно предоставленный организации американским благотворителем Роджером Штраухом и его женой – армянкой по национальности, полностью приспособлен для инвалидов.
«Парос» репетирует в офисе два раза в неделю. Ребята добираются в офис на такси, так как наш общественный транспорт неудобен даже для так называемых «здоровых» людей. А при том, что у нас в стране не предусмотрены рабочие места для инвалидов, и им приходится жить на пенсию, которую хватает разве что на хлеб с кусочком масла, такси - непомерное расточительство. Плюс, многие водители отказываются от пассажиров с инвалидными креслами. Ребята мечтают о собственном специально оборудованном автобусе, который забирал бы их на репетиции, а потом отвозил бы по домам, но на него нужны деньги, и немалые.
Музыканты признают, что по происшествии времени положительные сдвиги в отношении общества к инвалидам произошли, однако признают также, что они ничтожны по сравнению с до сих пор существующими проблемами. Одна из главных проблем - то, что интеграция инвалидов в общество в нашей стране на данный момент маловероятна прежде всего по техническим причинам. Ни здания, ни улицы, ни другие общественные места не приспособлены для инвалидов.
Шушаник живет на четвертом этаже в доме, где нет лифта. Она в состоянии передвигаться с помощью костыля, так что с трудом, но может спуститься. Но в хоре есть девушка, которая не приходит на репетиции каждый раз, когда у нее в доме не работает лифт.
В центре города понастроили наклонные платформы для инвалидных кресел. Но и это сделали чисто по- армянски.
- Одна из наших девушек не смогла спуститься с тротуара на улицу, - говорит Шушаник, - потому что платформу преграждала клумба с цветами. Не говоря о том, что эти платформы часто не соответствуют международным стандартам и даже опасны для людей в креслах, которые не могут удержать баланс. Особенно в тех креслах, которые доступны в Армении.
- Инвалидные кресла каждые 4 года бесплатно предоставляются правительством, - говорит Армен Алавердян. – Количеством обеспечивают, а вот качество с каждым днем все хуже и хуже. Если инвалид ведет более или менее активную жизнь, инвалидная коляска продержится от силы несколько месяцев. Некоторые организации, решив помочь инвалидам, приобретают и раздают инвалидные кресла, не спрашивая мнения у инвалидов. Такие коляски как правило очень низкого качества и могут даже быть опасны для инвалида. А самостоятельно приобрести коляску почти нереально. В Армении негде купить, а заказать из за границы, во-первых, очень дорого и проблематично, а во-вторых, неправильно, потому что у каждого инвалида свои особенные нужды и покупать коляску просто так, не тестируя – рискованно.
- В нашем обществе есть странные стереотипы об инвалидах, - вступает участник «Пароса» Давид Бабаян. - Например, говорят здоровые люди и инвалиды», или «нормальные люди и инвалиды». Выходит, инвалид больной и ненормальный. Люди думают, что если у тебя не работают ноги, то голова тоже не работает.
- А ведь инвалид такой же человек, как все остальные, - добавляет Шушаник. - Инвалид просыпается утром и как все люди видит рекламу нового фильма в кинотеатре и хочет вечером пойти в кино, а после с друзьями посидеть в кафе. Но как?
Действительно, как подняться в инвалидной коляске по ступенькам кинотеатра «Москва» или «Наири» без посторонней помощи? А посторонняя помощь подразумевает как минимум трех сильных людей, которые смогли бы дотащить коляску по ступенькам.
В европейских странах, в число которых мы так стремимся попасть, для инвалидов действуют специальные лифты в зданиях, в метро, специальные наклонные платформы в автобусах. Передние сиденья в тех же автобусах складываются, освобождая место для инвалидного кресла. А у нас в маршрутках большими буквами написано, что передние места для детей и инвалидов. Интересно, как инвалид в кресле поместится в маршрутке, битком набитым сидящими и стоящими пассажирами или куда денет кресло, если добрые люди помогут ему устроиться на сиденье? Могли хотя бы уточнить, о каких инвалидах идет речь?
Армен Алавердян | Давид Бабаян | Луиза Сукиасян |
В европейских странах есть специальные законы для работодателей; например, работодатель обязуется предоставить инвалидам 10% рабочих мест, если в компании работает больше, скажем, ста человек. В противном случае он обязан платить определенную сумму организациям для инвалидов.
- А в Армении, - говорит Давид Бабаян, который очутился в коляске в юном возрасте после спортивной травмы, - у инвалида два пути: или начать собственный бизнес или устроиться в организации, подобные «Унисону» (Давид и еще несколько исполнителей в «Паросе» работают в «Унисоне»).
Бывают случаи, когда инвалиды устраиваются на работу, например, у нас один из артистов работает телефонным оператором в такси-сервисе. Но такие случаи единичны. Нужно, чтобы инвалида принимали на работу не потому, что кто-то пожалел его или расчувствовался, а потому, что так положено по закону.
Солистка «Пароса» Луиза Сукиасян почти полностью потеряла зрение в результате отравления грибами.
- Проблема в том, - говорит она, - что так как для инвалидов нет рабочих мест, то и рабочего стажа негде набрать для повышения пенсии по старости. Я также пою в «Комбинате объединения слепых». Так как он государственный, я там получаю зарплату в размере 4000 драм, что на 1000 драм меньше, чем моя пенсия по инвалидности. Ничтожная сумма, конечно, но так хотя бы набираю стаж.
В Армении по закону инвалид может учиться в институте по госзаказу.
- Предположим, инвалид поступил в институт по госзаказу, - говорит Армен Алавердян. – Кто нибудь подумал, как он будет там учиться? Первым делом, как войдет в институт? Даже если войдет, будет же сидеть несколько часов на лекциях, элементарно подумать, а как будет туалетом пользоваться?
А слепые? Как они могут учиться, если для них нет специальной литературы?
-Так называемые «здоровые» люди уверены, что если ты в коляске, то должен лишь есть, спать, смотреть телевизор, на большее ты не годен, - говорит Давид. - У нас в «Унисоне» мы стремимся доказать обратное. И конечно же, «Парос» - один из самых действенных методов, ведь люди, которых общество молчаливо считает больными, выходят на сцену и поют не хуже государственной капеллы, и это заставляет людей задуматься. Первый раз зритель приходит посмотреть на инвалидов, во второй раз они приходят послушать наше пение.
- Наша цель в «Унисоне», - резюмирует Шушаник, - доказать прежде всего самому инвалиду, а потом обществу, что он (инвалид) имеет право и может вести активную жизнь, как в столице, так и в марзах («Унисон» имеет филиал в Мегри). В отношении общества к инвалиду действительно кое-что изменилось. Например, раньше можно было выйти на улицу, и тебя обступали старушки, плакали, спрашивали, как же с тобой такое случилось? Сейчас такого нет. Сейчас до людей постепенно доходит, что инвалид - такой же человек, как и все, и ему не нужна жалость.
Армен Алавердян тоже согласен с этим.
- Во время общих парламентских и президентских выборов в 2003 году мы провели мониторинг с целью выявить, насколько удобны избирательные пункты для инвалидов. Из 423 пунктов только в 10 инвалид мог войти и проголосовать. Когда мы подняли этот вопрос перед Центральным избирательным комитетом и в других государственных инстанциях, нам сказали примерно следующее: да ладно, что вы придумываете себе проблемы? Мы же все люди, армяне, пусть они доберутся до избирательных пунктов, а там мы поможем, подтолкнем.
Теперь никто не дает такого нелепого ответа. Теперь все министры уже признают, что такая проблема действительно существует, и ее надо решить.
Также мы разработали законопроект по доступности общественных мест и общественного транспорта для инвалидов и людей с ограниченными двигательными возможностями. Законопроект уже принят для рассмотрения в Национальном Собрании. Надеюсь, его примут. Ведь по официальной статистике в Армении живет 140 000 инвалидов, а это - немалая цифра в нашей стране. Если учесть, что мы прошли через войну, землетрясение, инвалидов на самом деле должно быть больше.
Однозначно, нельзя сказать, что неправительственные организации ничего не делают в направлении интеграции инвалидов в общество. Они уже сделали довольно много хотя бы в информировании общества об инвалидах. Также я считаю, что должны быть активнее и средства массовой информации. У них двойная задача: информировать общество об инвалидах и информировать инвалидов об их правах и о деятельности общественных организаций. А то у нас в Армении инвалиды думают, что общественная организация – это место, куда можно позвонить и, грубо говоря, попросить милостыню.
Изменения, повторяю, безусловно есть, но о реальных достижениях я буду говорить, когда инвалиды смогут учиться, работать, пользоваться общественным транспортом и беспрепятственно посещать общественные места.