Վարպետաց դասեր եւ գյուղական զբոսաշրջության զարգացում Հացիկ գյուղում՝ շնորհիվ նկարչուհի-կերամիստ Գոհար Պետրոսյանի
Սովոր շարժումով Գոհարը պոկում է կավն ու փափկացնելով ձեռքերով՝ գրտնակով շրջանակի տեսք է տալիս, որից կոնաձեւ գծագրումով ստանում է հերթական հրեշտակի մարմինը: Աշխատանոցի դարակում նկատում եմ ինչպես պատրաստի, այնպես էլ թրծած, սակայն չգունավորած արձանիկներ: Գոհար Պետրոսյանի մայրը՝ տիկին Ժասմենան բացատրում է, որ կիսավարտ գործերը նախատեսված են զբոսաշրջիկների համար: Այցելուներն իրենց ցանկությամբ դրանք գունավորում են եւ տանում իրենց հետ, որպես հիշատակ: Ավելի վստահ ու համարձակ այցելուները, Գոհարի անմիջական ղեկավարությամբ, արձանիկի պատրաստման աշխատանքները սկսում են կավե շրջանակից:
2019թ.-ին Գոհարի արվեստանոց է այցելել 70 զբոսաշրջիկ՝ Վրաստանից, Շվեյցարիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Բելգիայից, Ավստրիայից, Ռուսաստանից եւ այլ երկրներից, նաեւ՝ տեղացիներ: «Եղել է, որ դպրոցականները էքսկուրիայի տարբերակով են եկել,-ասում է տիկին Ժասմենան,-օրինակ՝ Գյումրու թիվ 31 դպրոցից, դասատուն էր բերել, երեխեքն ահագին լավ ժամանակ անցկացրեցին, Լոռու մարզի Մեծ Պարնի գյուղի դպրոցականներն են եկել, Երեւանից են տուրիստներ եկել: Բացի Գոհարի մոտ լինելուց, շատերը գնում են Հացիկ գյուղի սրբավայր՝ Ծակ քար: Անցած տարին տուրիզմի առումով շատ հետաքրքիր անցավ մեզ համար, ափսոս, որ կորոնան շատ ծրագրեր հետ գցեց»:
Շիրակի մարզի Հացիկ գյուղում բնակվող 35-ամյա նկարչուհի-կերամիստ Գոհար Պետրոսյանի մասին շատերը գիտեն: Կազմակերպվող բազմաթիվ ցուցահանդես-վաճառքները, փառատոնները, համացանցի հնարավորությունները Գոհարին ու իր արձանիկները ճանաչելի են դարձրել ոչ միայն ծննդավայրում, այլեւ Հայաստանի սահմաններից դուրս: Երբ 2006թ.-ին հոր՝ Լյովա Պետրոսյանի նախաձեռնությամբ Գյումրուց տեղափոխվում էին Հացիկ գյուղ, միակ նպատակը Գոհարին արվեստանոցով ապահովելն էր: Դժվար էր պատկերացնել, որ կանցնեն տարիներ եւ Գոհար Պետրոսյանը կդառնա նույն այդ բնակավայրի յուրօրինակ այցեքարտը:
«Անի թաղամասում 3 սենյականոց բնակարանի մեջ կապրեինք, հյուրասենյակի մի անկյունը պահարանով կտրել էինք, որ Գոհարիկը աշխատելու տեղ ունենար, ճիշտն ըսած` հեչ հարմար չէր, բայց ուրիշ տարբերակ չունեինք, բացի ըդուրից` իմ շունչն էլ կկտրեր շենքի մեջ, անպայման գուզեի, որ սեփական տուն ունենայինք՝ դեմը հողամասով,-բացատրում է Լյովա Պետրոսյանը,-էս տան համար պատահական եմ իմացել, որ ծախում են, նույն օրն էլ տնեցոնց ասել եմ, որ տեղափոխվում ենք գյուղ: Քաղաքի տունը ծախեցինք, եկանք Հացիկ, առ էսօր գոհ եմ որոշումիցս»:
Գոհարի մոտ երկու տարեկանում հաստատվել է թույլ լսողություն: Նա չի տիրապետում ժեստերի լեզվին եւ անծանոթների հետ հաղորդակցվում է թուղթ ու գրչի կամ հեռախոսի օգնությամբ: Իմ դեպքում այդ ամենը պետք չի գալիս՝ մենք շփվում ենք Գոհարի ծնողների եւ քույրերի օգնությամբ: Արվեստանոցում նկարահանումն ավարտելուց հետո տեղափոխվում ենք ընդարձակ մի սենյակ, որտեղ ցուցադրված են նկարչուհու պատրաստի աշխատանքները՝ պատին կտավներ են, պահարանի դարակներում՝ կավե արձանիկներ: Մեր տեղավորվելուն զուգահեռ, դռների բաց ու խուփի արանքում, թութակ Գոշան հասցնում է ճողոպրել սենյակ եւ նստել Գոհարի շքեղ, սեւ մազերին, հետո համեստորեն սահում մինչեւ տիրուհու ուսը:
Գոհարին զվարճացնում են թութակի սիրո ցույցերը: Հարցնում եմ, թե ինչ է մտածում համավարակի հետ կապված աշխարհում տիրող իրավիճակի մասին: «Աշխարհը «փչացել է». Գոհարի բառերն է ինձ հասցնում տիկին Ժասմենան՝ հավելելով, որ աղջիկը աշխատում է չտրվել վատ էմոցիաների, չքննարկել կորոնավիրուսի հետ կապված որեւէ թեմա, անգամ ստեղծագործական թեմաներում փոփոխություններ չկան: «Արտակարգ դրության ժամանակ ինքը շարունակել է ստեղծագործել՝ շատ բան չի փոխվել, տրամադրության անկումներ չի ունեցել, դրանք գործերում չեն արտացոլվել՝ նկարում է, թե քանդակում՝ միայն դրական բաներ: Օնլայն պատվերներ է ունեցել, էս պահին էլ ունի, դրանց վրա է աշխատում, իր սիրելի հրեշտակներն է սարքում: Մի շարք արեց, որ վերաբերում էր մեր նիստուկացին՝ հարսնաբաղնիք, հարսնատես եւ այլն: Դրական, դրական ու միայն դրական լուրեր է կարդում, մեզ էլ չի թողնում, որ բացասական բաներից խոսենք»,-տիկին Ժասմենան ծիծաղում է:
Զրույցին կրկին միանում է Գոհարի հայրը: Ասում է, թե զբոսաշրջիկների անցած տարվա հոսքից շատ էին ոգեւորվել: Մտածել են տան մի հատվածը վերածել հյուրատան եւ գյուղում գիշերակացի հնարավորություն ընձեռել ցանկացողներին: «Մտածեցինք, որ կլինեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան մնալ, շփվել մեր ընտանիքի հետ, գյուղական հյուրասիրություն վայելել: «Իմ Հայաստան» կազմակերպությունն ահագին բան է արել Գոհարի համար, օնլայն հարթակ ստեղծեց, տուրօպերատորների բերեց, որ ծանոթանան ու հետո խմբեր բերեն: Մենք էլ ահագին ոգեւորվեցինք, մտածեցինք կողքից մի բան էլ մենք անենք: Գոհարի աշխատանոցի հարեւանությամբ մի սենյակ կա, դա ուզում էինք վերանորոգել, կահավորել գիշերակացի համար: Բայց, կապված էս վիրուսի հետ, առայժմ ոչ մի բան չենք ձեռնարկել»: Տիկին Ժասմենան էլ ծիծաղելով հավելում է. «Համ էլ մտածեցինք, որ գնացող գալացողը շատանան, կարող է Հացիկի ճանապարհները սարքվեն»: Պետրոսյաններն այս առումով մեկ փորձ ունեցել են, երբ հյուրընկալել են Բելգիայից մի ընտանիքի: Ամեն ինչ սկսվել է, իհարկե, Գոհարի կավե արձանիկներին «սիրահարվելուց» եւ ավարտվել գյուղում հյուրընկալվելու ցանկությամբ:
Վարպետաց դասերի եւ գյուղական զբոսաշրջության համատեղում. նորարարական գաղափարի իրագործումն անցած տարի, հատկապես օտարերկրացիների բառապաշարում, Գյումրուց զատ ավելացրել էր նաեւ Հացիկ տեղանունը: Համավարակից, որ հիմնականում բացառում է մարդկային սերտ շփումները, առավել շատ տուժած ոլորտներից համարվում է տուրիզմը:
Փոքրիկ գյուղում նոր-նոր ծլարձակող զբոսաշրջության սերմերն անցած տարի վատ բերք չտվեցին, սակայն մոտ մեկամյա դադարը պարզ չէ, թե ինչ հետեւանքներ կունենա: Գոհարը լավատես է, ասում է՝ ոչինչ հավերժ չէ, այս շրջանն էլ կհաղթահարեն: Շատ է կարոտում մարդկային շփումները՝ հատկապես կավագործության դասերը: Առայժմ իրականացնում է օնլայն պատվերները՝ սպասելով լավագույն օրերի վերադարձին:

Ацик: уроки мастерства и развитие сельского туризма благодаря художнице Гоар Петросян
Привычным движением Гоар отрывает кусок глины и, разминая руками, придает ей с помощью скалки форму круга. Затем вырезает конус и получает туловище очередного ангела. На рабочем столе Гоар я замечаю как готовые, так и обожженные, но не раскрашенные глиняные фигурки. Мать девушки, Жасмена, объяснила, что незаконченные работы предназначены для туристов. Посетители раскрашивают их по своему желанию и увозят с собой на память. Более смелые под руководством Гоар участвуют во всем процессе изготовления керамических изделий.
В прошлом году мастерскую художницы посетители 70 туристов из Грузии, Швейцарии, Франции, США, Бельгии, Австрии, России и других стран. Приезжают и местные жители. “К нам на экскурсию приехали даже школьники из Гюмри, из села Мец Парни Лорийской области. Ребята очень весело провели время. Были туристы из Еревана. Люди приезжают посмотреть не только работы Гоар, но и посетить местную святыню – Цак Кар. Для нас прошлый год был очень удачным в плане посещения туристов. К сожалению, в этом году из-за коронавируса нам не удалось осуществить многие планы”,- сказала Жасмена.
О живущей в селе Ацик Ширакской области 35-летней художнице-керамисте Гоар Петросян знают не только в Армении, но и за ее пределами. Работы Гоар приобрели известность благодаря ее участию во многих выставках-продажах, фестивалях, также информации в Интернете.
Когда в 2006 г. отец Гоар Лева Петросян решил обосноваться в селе Ацик, его единственной целью было обеспечить дочь мастерской. Тогда трудно было представить, что спустя несколько лет Гоар Петросян станет своеобразной визитной карточкой Ацика.
“Мы жили в 3-комнатной квартире в квартале Ани в Гюмри. В гостиной с помощью шкафа отделили небольшое пространство, чтобы Гоар могла работать. Откровенно говоря, было очень неудобно, но другого варианта не было. К тому же мне в квартире не хватало пространства, воздуха, хотелось иметь собственный дом с приусадебным участком,- сказал Лева Петросян. – О продаже этого дома я узнал случайно. В тот же день сообщил домочадцам, что переезжаем в деревню. Мы продали дом в городе и переехали в Ацик. Я до сих пор ни разу об этом не пожалел”.
Гоар было два года, когда у нее диагностировали тугоухость. Она не владеет языком жестов, с незнакомыми общается с помощью бумаги и ручки или телефона. В моем случае общаться с Гоар помогали ее родители и сестры.
Завершив съемки в мастерской, мы перешли в просторную комнату, где были выставлены готовые работы художницы – картины, глиняные фигурки. Вместе с нами в комнату залетел попугай Гоша, который сразу же уселся на роскошных волосах Гоар, а потом плавно переместился на плечо хозяйки.
Спрашиваю Гоар, что она думает о ситуации с коронавирусом в мире. Жасмена пояснила, что дочка старается избегать плохих эмоций, не касаться темы коронавируса. “Во время чрезвычайного положения она продолжала работать. Упадка в ее настроении не было, она продолжает создавать работы, которые отражают только положительные эмоции. Стали поступать онлайн-заказы. Они есть и сейчас. Гоар лепит своих любимых ангелочков. Недавно создала серию работ, посвященных нашему быту – поход в баню перед свадьбой, свадьба и так далее. Читает только положительные новости и нам не разрешает говорить на негативные темы”,- смеясь, рассказывает Жасмена.
К беседе подключается отец Гоар. По его словам, в прошлом году семья была очень воодушевлена притоком туристов. Они даже стали подумыватьо том, чтобы отвести часть дома под гостевые комнаты, где туристы могли бы остаться на ночлег. “Мы подумали, что найдутся люди, которым захочется остаться у нас, пообщаться с нашей семьей, насладиться нашим гостеприимством. Очень многое для Гоар сделала организация “Моя Армения”, которая создала онлайн-платформу, привела к нам туроператоров, чтобы они ознакомились с работами нашей дочери и стали приводить туристические группы. Мы очень воодушевились этой инициативой. Рядом с мастерской Гоар есть комната, которую мы решили отремонтировать и обустроить в качестве спальной для гостей. Но из-за коронавируса ничего не стали предпринимать”. Опыт приема иностранных туристов у Петросянов уже есть – у них как-то гостила семья из Бельгии. Все началось с их “влюбленности” в глиняные фигурки Гоар и закончилось желанием погостить у Петросянов в деревне.
Благодаря сочетанию уроков мастерства и сельского туризма в прошлом году иностранные туристы помимо Гюмри стали посещать также Ацик. От коронавируса особенно пострадала туристическая сфера, которая предусматривает тесное человеческое общение.
Зародившиеся в небольшом селе ростки туризма дали неплохой “урожай”. Но сейчас никто не может сказать, какие последствия может вызвать почти годовой перерыв. Тем не менее, Гоар настроена оптимистично. Она говорит, что в мире нет ничего вечного и что мы преодолеем и этот этап. Художница очень скучает по общению с людьми и особенно по урокам гончарного дела. Сейчас она работает над онлайн-заказами и ждет возвращения лучших времен.