Երևանում կտեղադրվի Ալեքսանդր Մանթաշյանցի արձանը
Երևանի քաղաքապետարանի գեղարվեստի խորհուրդն այս տարվա իր առաջին նիստում քննարկել է Երևանում հայ մեծանուն բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանցի արձանը տեղադրելու և Գարեգին Նժդեհի ձիարձան-հուշարձանը նույնանուն հրապարակում տեղադրելու առաջարկները:
Նիստը վարել է խորհրդի նախագահ, Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը: Գեղարվեստի խորհուրդը քվեարկությամբ հավանություն է տվել հայ մեծանուն բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանցի արձանը տեղադրելու հարցին: Առաջարկված երկու տեղից խորհուրդը հավանություն է տվել արձանը Աբովյան փողոցում' նախկին մանկական հանրախանութի հարակից տարածքում' բարերարի միջոցներով կառուցված Առնո Բաբաջանյան համերգասրահի հարևանությամբ, տեղադրելու առաջարկին:
Իսկ Գարեգին Նժդեհի ձիարձան-հուշարձանը նույնանուն հրապարակում տեղադրելու հարցի վերաբերյալ ծավալված քննարկման ընթացքում խորհրդի անդամները տարբեր կարծիքներ են հայտնել ինչպես ձիարձանի գեղագիտական, այնպես էլ արձանի տեղադրման ճարտարապետական լուծումների առնչությամբ:
Քաղաքապետն առաջարկել է հետաձգել Գարեգին Նժդեհի ձիարձան-հուշարձանը նույնանուն հրապարակում տեղադրելու հարցի քննարկումը և Երևանի գլխավոր ճարտարապետին հանձնարարել է հաջորդ նիստին հարցը ներկայացնել մասնագիտական խմբի համակողմանի քննարկումից հետո: Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

В Ереване будет установлен памятник Александру Манташянцу
Художественный совет мэрии Еревана на своем первом в этом году заседании обсудил предложения об установке в столице двух памятников – видному армянскому благотворителю Александру Манташянцу и выдающемуся национальному деятелю Гарегину Нжде на площади, носящей его имя.
Заседание вел председатель худсовета, мэр Еревана Карен Карапетян. Худсовет одобрил предложение об установке памятника Александру Манташянцу и из двух предусмотренных для этого мест выбрал территорию на улице Абовяна, перед зданием бывшего "Детского мира", напротив концертного зала "Арно Бабаджанян", построенного некогда на средства выдающегося благотворителя.
Что касается установки конной статуи Гарегина Нжде на одноименной площади, то члены худсовета высказали различные менения как о самом памятнике, так и об архитектурных решениях его установки.
Мэр предложил отложить обсуждение вопроса об установке памятника Гарегину Нжде и поручил главному архитектору Еревана на следующем заседании представить вопрос после его всестороннего обсуждения со специалистами. Об этом сообщает управление по информации и связям с общественностью мэрии Еревана.