Հեռուստատեսային վարկանիշներ
2006 թ. հունվարից «AGB Nielsen Media Research» ընկերության շնորհիվ հայկական հեռուստաընկերությունները հնարավորություն են ստացել ամեն օր տեղեկանալ իրենց հաղորդումների վարկանիշների մասին: Վարկանիշը կամ ռեյտինգը (անգլերեն` rating) միավոր է, որով չափվում է հեռուստահաղորդման լսարանը:
Հեռուստալսարանի չափումներն իրականացվում են հատուկ սարքերի միջոցով (peoplemeter), որոնք գրանցում են մայրաքաղաքի 120 ընտանիքների ամենօրյա հեռուստադիտումները: Ընտանիքներն ընտրված են այնպես, որ արտացոլեն բնակչության տարիքային, կրթական, սոցիալական, սեռային, մասնագիտական եւ այլ հատկանիշները` համաձայն պաշտոնական վիճակագրության: Հոկտեմբերի 1-ից չափումներն ընդգրկում են գրեթե ամբողջ հանրապետությունը` մասնակից դարձնելով արդեն 240 ընտանիք:
Ի՞նչն է փոխվում հեռուստատեսային վարկանիշների չափման ներմուծումով: Այսուհետ հեռուստատեսության հասարակական արժեքը արտահայտվում է սպառողական արժեքով: Ցանկացած հաղորդում այլեւս ապրանք է, որը վաճառվում է: Առաջին հայացքից թվում է, թե տարբերությունը մեծ չէ, սակայն, հեռուստատեսության շուկայականացման արդյունքում տեղի է ունենում այլափոխություն. զանգվածային լրատվամիջոցը վերածվում է առեւտրային ձեռնարկության` սպասարկելով արդեն ոչ թե հասարակությանը , այլ շուկային:
Վարկանիշն ինքը տեխնոլոգիական գործիք է, որն օգնում է կարգավորել գովազդի շուկան: Եթե առաջ հեռուստաալիքը վաճառում էր գովազդատուներին իր եթերային ժամանակը , ապա հիմա վաճառում է հեռուստալսարանի քանակը :
Գովազդատուին ձեռնտու է ընտրել ոչ այնքան ալիքը կամ ժամը (prime time), որքան կոնկրետ հաղորդումը, որը հավաքում է առավելագույն լսարան ցանկացած ժամի ցանկացած ալիքով: Ընդ որում, վարկանիշների տվյալները պարունակում են նաեւ հաղորդման լսարանի կազմը , այսինքն` ովքեր են դիտում հաղորդումը: Եթե գովազդվող ապրանքը կամ ծառայությունը նախատեսված է, օրինակ, 25-ից 50 տարեկան, բարձր եկամուտ ունեցող կանանց համար, ապա կարելի է իմանալ հատկապես այդ կատեգորիայի հեռուստատեսային նախասիրությունները եւ, ասենք, ոսկյա զարդերի գովազդը չտեղադրել մանկական ֆիլմի արանքում:
Վարկանիշների շնորհիվ գովազդը կարող է դառնալ ավելի հասցեագրված, արդյունավետ, հետեւաբար նաեւ` պակաս նյարդայնացնող: Հեռուստալսարանի չափումներն ընդհանրապես շրջադարձային փոփոխություն են մտցնում գովազդային շուկայում: Վրաստանում 2001 թվականից նույն «AGB Nielsen» ընկերությունն իրականացնում է հեռուստալսարանի չափումներ, ինչի արդյունքում գովազդային շուկայում շրջանառվող գումարը 3 տարում կրկնապատկվեց` 3,5 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հասնելով 7 միլիոնի` 2004-ին: Այս տարի սպասվում է 12 միլիոն ԱՄՆ դոլարի շրջանառություն:
Հեռուստալսարանի չափումներն անհրաժեշտ են նաեւ հեռարձակող ալիքներին: Վարկանիշները թույլ են տալիս պարզել հաղորդումների պահանջարկը, գնահատել դիտարժանությունը, կատարելագործել եթերացանցը, նույնիսկ բարելավել կառավարումը:
Այսպիսով, Հայաստանում ներդրվել է նոր տեխնոլոգիական գործիք՝ վարկանիշ: Ի՞նչպես է այն օգտագործվում:
Գովազդ էլիտար գներով
«AGB Nielsen» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցիչ, «TV MR AM» ընկերության տնօրեն Խորեն Բեգլարյանի հավաստմամբ վարկանիշների տվյալներից առայժմ օգտվում են միայն խոշոր հեռուստաընկերությունները եւ ընդամենը 4 գովազդային գործակալություն` ոչ ամենահայտնի: Ծառայությունը վճարովի է եւ ունի մատչելի գին նույնիսկ մեր հեռուստաոլորտի համար:
Սակայն գովազդատուները բնավ չեն շտապում օգտվել վարկանիշների տվյալներից: Պատճառն այն է, որ Հայաստանում, ինչպես հայտնի է, գովազդը չափազանց էժան է. եթերի գինը վերջին 10-12 տարում գրեթե չի բարձրացել:
Այս պարագայում գովազդային հետազոտություններն ավելի թանկ արժեն, քան ինքը գովազդը:
Ուրեմն ի՞նչ կարիք կա չափումներ պատվիրել, պարզել կոնկրետ ապրանքատեսակի կամ ծառայության սպառողական խումբը, նրանց հեռուստատեսային նախասիրությունները եւ արդյունավետ հասցեագրել գովազդը, եթե կարելի է այն պարզապես լցոնել բոլոր ալիքներով բոլոր ժամերին եւ համոզված լինել, որ մի բան «կկպնի»:
Բնականաբար, այս ամենը տեղի է ունենում հեռուստադիտողի նյարդերի եւ ժամանակի հաշվին: ՀՀ «Գովազդի մասին» օրենքը չի պաշտպանում սպառողների շահերը եւ կարծես պարտադիր էլ չէ կիրառելու համար: «Ինտերնյուս» կազմակերպության մոնիտորինգի արդյունքում պարզվել է, որ մայրաքաղաքի 15 հեռուստաընկերությունները միասին կարող են շաբաթվա մեջ 276 անգամ խախտել մեկ ժամվա ընթացքում թույլատրված գովազդի չափաբաժինը:
« ...տելեվիզրով դեռ չի սկսվել կինոն »
Ռուբեն Հախվերդյանի երգից
Վարկանիշների առաջին տվյալները հեռուստաընկերությունների ղեկավարների մոտ առաջացրին շոկ: Պարզվեց, որ Երեւանում կայուն լսարան հավաքում են հիմնականում սերիալները, հումորը, ֆուտբոլը եւ ինչ-որ չափով` լուրերը: Մնացած հաղորդումները, մեղմ ասած, չսպառվող ապրանք է, որից պետք է շուտափույթ ազատվել: Այս վարկանիշների տրամաբանական արձագանքը կլիներ այն, որ հեռուստաընկերությունները սկսեին կրթական, ճանաչողական, վավերագրական, մշակութային բարձրորակ հաղորդումներ պատրաստել, որպեսզի վերացնեին անհամամասնությունը` ելնելով հասարակական շահի գիտակցումից:
Մեզ մոտ, սակայն, տեղի ունեցավ ճիշտ հակառակը: Արձագանքը ապշեցնում է իր ցինիզմով. գրեթե բոլոր ալիքները իրենց հաղորդացանցում ավելացրեցին հենց սերիալները, հումորը, սպորտը եւ այլ ժամանցային հաղորդումներ: Հանրային հեռուստաալիքը մեկ սերիալի փոխարեն սկսեց ցուցադրել 4 սերիալ, «Արմենիան»` 4 սերիալ, «Շանթը»` 5 սերիալ: Այսօր արդեն միայն հայկական ալիքներով մեկ օրվա մեջ տարբեր ժամերի կարելի է դիտել 25 սերիալ, որոնց մեծ մասը կրկնվում է նույն օրը: Դժվար է հավատալ, որ սա իրական պահանջարկ է: Պարզապես հայկական հեռուստաալիքները օգտվում են գլոբալիզացիայի աղբարկղից:
Ճշտենք, որ սերիալ ասելով, նկատի ունենք պարզունակ մելոդրամները, որոնք ամենօրյա դոզաներով ներարկում են մարդկանց գիտակցության մեջ լիարժեք կյանքի պատրանք, եւ դրանով իսկ զրկում հանդիսատեսին իրական կյանքը տնօրինելու նախաձեռնությունից:
Թե ինչ ներգործություն կարող է ունենալ մեր հասարակության վրա սերիալների այդ քանակը, ոչ մեկին չի հետաքրքրում: Մեկնարկը տրված է, եւ հեռուստաընկերություններն իրար հրմշտելով ընկել են վարկանիշների հետեւից: «Արմենիան», Հանրայինը, «Շանթը», «Կենտրոնը», «Հայ TV»-ն շտապեցին ձեռք բերել եվրոպական եւ բրազիլական ֆուտբոլի առաջնության խաղերը: Ոչ մի առարկություն չէինք ունենա, եթե այս ամենը ցուցադրվեր հատուկ սպորտային ալիքով, ինչպես շատ երկրներում: Սակայն հիմնական ալիքներով օտար պետությունների սպորտային իրադարձություններին հետեւելը դառնում է մեր քաղաքացիների համատարած եւ պարտադրված ժամանցը:
Համաձայն վարկանիշների` հայ հեռուստադիտողը նախընտրում է դիտել հումոր եւ զվարճալի հաղորդումներ: Եվ ահա զվարճալի ծրագրերի քանակը եւ հատկապես բովանդակային մակարդակը այսօր հասել է կրիտիկական այն սահմանին, որից հետո սկսում ես մտահոգվել ազգի հոգեկան առողջության համար:
Հաճախ այն, ինչ մենք կոչում ենք հումոր, նորմալ երկրներում պարզապես արգելված է: Օրինակ, թաքնված տեսախցիկ տիպի հաղորդումները, որոնց հայկական տարբերակները աչքի են ընկնում գռեհիկ կատակներով, վիրավորում են մարդկանց արժանապատվությունը, ոտնահարում բարոյականության եւ էթիկայի նորմերը: Խնդիրն այն չէ, թե ինչ է նախընտրում հեռուստադիտողը, այլ` ինչ ենք մենք նրան առաջարկում:
Կարգին լուրեր
Ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում բարձր վարկանիշ ունեն լրատվական հաղորդումները: Սակայն հայտնի է, որ լրատվությունը նույնպես վաճառվում է` այս անգամ ոչ թե գովազդատուներին, այլ ազդեցիկ իշխանական, քաղաքական, առեւտրային կառույցներին կամ անձերին:
Գրեթե բոլոր հեռուստաընկերությունները, անկախ սեփականության ձեւից, ուղղակիորեն ենթարկվում են նախագահական ապարատի կամ մեդիա-սեփականատիրոջ թելադրանքին` դառնալով իշխանական եւ օլիգարխիկ կառույցների PR գործիք: Պաշտոնական տեղեկատվության հիմնական նպատակն է ստեղծել իշխանության դրական կերպարը եւ ուղղորդել հասարակական գործընթացները` սկսած Սահմանադրության հանրաքվեից, վերջացրած լավագույն երգի ընտրությամբ: Վստահաբար կարող ենք ասել, որ հեռուստատեսությունը Հայաստանում չի կարող համարվել տեղեկատվության հավաստի աղբյուր:
«Տեղեկատվությունը ուժ է»
Համաշխարհային այս կարգախոսը հուշում է, որ ուժեղ է այն հասարակությունը, որը տեղեկացված է, ուստի եւ հնարավոր չէ նրան խաբել, ստորացնել, շահագործել: Եթե այդպես է, ուրեմն, հաշվի առնելով չափահաս բնակչության մեծ մասի ապատեղեկացվածությունը, Հայաստանում շուտով կձեւավորվի թուլամիտ հասարակություն: Սա արդեն ազգային անվտանգության խնդիր է:
Այնուամենայնիվ, բացի վարկանիշներից, հայտնի է նաեւ հասարակության վերաբերմունքը հեռուստատեսային լրատվությանը: Դիտել, դեռ չի նշանակում հավատալ: Ուրեմն, ինչպե՞ս է հեռուստադիտողն արձագանքում իրեն հակադրված լրատվությանը: Մի բան հաստատ պարզ է. չգտնելով նմանություն իրական կյանքի եւ նրա հեռուստատեսային վերարտադրության միջեւ` մարդիկ օտարվում են հասարակական գործընթացներից եւ ներքուստ հրաժարվում կրել պատասխանատվություն ընդհանուրի համար : Այսպես, հեռուստատեսության անպատասխանատու գործելակերպն արգելակում է քաղաքացիական հասարակություն ձեւավորելու լավագույն հնարավորությունը:
Սենսացիա, սեքս, սպանություն
Համաշխարհային հանրությունն ամեն կերպ ձգտում է նվազագույնի հասցնել ժամանակակից հեռուստատեսության բացասական հետեւանքները: Արեւմտյան վերլուծաբանների կարծիքով դրա համար անհրաժեշտ է ազատվել ռեյտինգային հեռուստատեսության հիմնական բաղադրիչներից, ինչը խորհրդանշում են «երեք Ս»-ն` սենսացիան, սեքսը, սպանությունը : Հայաստանի պարագայում նույն խնդիրն ամփոփվում է «երեք Գ»-ի մեջ` գրաքննություն, գովազդ, գռեհկություն:
Այսօր հայկական հեռուստատեսությունը, ցավոք, չի առաջնորդում մեզ քաղաքակրթման որեւէ ճանապարհով: Հ եռուստավարկանիշների այս նոր մրցակցության մեջ հաշվի են առնված բոլոր կողմերի շահերը, բացի հեռուստադիտողից: Հեռուստադիտողը ընդամենը զանգված է, որն օգտագործվում է իշխանական եւ բիզնես «էլիտայի» կողմից իր կարիքները բավարարելու համար` մեկ որպես ընտրազանգված, մեկ որպես ապրանքների եւ ծառայությունների սպառող, մեկ որպես ռեյտինգ ապահովող գլխաքանակ:
Մասնավոր առեւտրային հեռուստաընկերությունները չեն կարող արտահայտել հասարակության շահերը, քանի որ ունեն իրենց տնտեսական, երբեմն նաեւ քաղաքական հավակնությունները: Ինչ վերաբերում է Հանրային հեռուստատեսությանը, ապա այն եղել է եւ մնում է պետական: Իսկ դա նշանակում է, որ մի խումբ պաշտոնյաներ եւ կուսակցական պատգամավորներ հարկատուների հաշվին իրականացնելու են իրենց PR-ը, որն ի վերջո նյութականացվում է անձնական բիզնեսում:
Օտար խաղեր
20-րդ դարում ծնված հեռուստատեսությունն իր բնույթով ժողովրդավարական է: Այն կոչված է մատչելի դարձնել զանգվածների համար քաղաքականությունն ու մշակույթը, ինչը հասու էր միայն ընտրյալներին: Հեռուստատեսության խնդիրն է բարձրացնել հասարակության իմացության եւ ճաշակի մակարդակը: Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ այս խնդիրները կարող է լուծել միայն հանրային հեռուստատեսությունը , այսինքն` այն հեռուստատեսությունը, որը պատկանում է հասարակությանը:
Հայաստանում վաղուց հասունացել է իսկապես հանրային հեռուստատեսություն ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Սա շատ ավելի լուրջ խնդիր է, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից: Հանրային հեռարձակումն իր նշանակությամբ համեմատելի է երկրում ազատ եւ անկախ ընտրություններ անցկացնելու, բազմակուսակցական համակարգ ստեղծելու, տնտեսությունն ազատականացնելու հետ:
Արեւմուտքում, որտեղ ռեյտինգները հաշվում են մեզանից էլ վաղուց, առեւտրային հեռուստաընկերությունները ոչ թե մրցակցում են միմիանց հետ, այլ համագործակցում` ապահովելով բազմազան, մատչելի եւ միաժամանակ բարձրակարգ հաղորդումներ:
Օրինակ, Ֆրանսիայում առեւտրային եւ վճարովի ալիքների կողքին գործում են երեք հզոր հանրային ալիքներ France 2, France 3, 5-րդ ալիք , ինչպես նաեւ կրթական-մշակութային ARTE ծրագիրը: Ֆինանսավորման աղբյուրները խառն են` աբոնենտային վարձ, պետական բյուջե եւ գովազդ: Ֆրանսիական եթերում շատ չեն ժամանցային ծրագրերը, սերիալները, խաղերը: Փոխարենը շատ է, այսպես կոչված, հեռուստավավերագրությունը (33%` ամենամեծ մասնաբաժինը)` հագեցած սոցիալական, հասարակական, կրթական թեմաներով, ինչը Հայաստանում չի գերազանցնում 5%-ը:
Գերմանիայում առաջատար երկու ալիքներն էլ հանրային են` ARD եւ ZDF : Հեռարձակում են հիմնականում լրատվություն, քաղաքական վերլուծություն, վավերագրական հաղորդումներ, ավելի քիչ հեռուստաներկայացումներ, ֆիլմեր եւ զվարճալի ծրագրեր: Հետաքրքիր է, որ այս ալիքները, չունենալով հարուստ բյուջե, այնուամենայնիվ սահմանափակում են գովազդը (օրական 20 րոպե) եւ ընդհանրապես բացառում են այն երեկոյան ժամը 8-ից հետո, ինչպես եւ հանգստյան օրերին: Համեմատության համար ասենք, որ ՀՀ «Գովազդի մասին» օրենքը թույլ է տալիս օրական 240 րոպե գովազդ:
Վարկանիշների վարկանիշը
Վարկանիշներով առաջնորդվող հեռուստատեսությունը մի ճանապարհ ունի` զվարճացնել, զբաղեցնել հասարակությանը, պարտադրել նրան մտածողության եւ ճաշակի կարծրատիպեր, իրականությունը դարձնել ժամանց եւ ուրիշ ոչինչ այսքանից բացի:
Դատելով վարկանիշներից եւ նախընտրելի հաղորդումների բովանդակությունից` կարելի է ենթադրել, որ Հայաստանում ապրում է հոգեւոր պահանջներից զուրկ մի բնակչություն, որն իր կենսագործունեությամբ միայն ավելացնում է տրանսպորտի եւ կոյուղու խցանումները: Ավելի տհաս եւ անհեռանկար հասարակություն չէր կարող պատկերել ոչ մի ուրիշ վիճակագրություն: Եթե հեռուստատեսությունը շարունակի նույն կերպ առաջնորդվել վարակնիշներով, ապա շատ շուտով այս պատկերը կդառնա իրականություն:

Телевизионные рейтинги
С января 2006 г, армянские телеканалы, благодаря компании “AGB Nielsen Media Research“, получили возможность ежедневно знакомится с данными рейтингов собственных телепередач. Рейтинг (rating, англ.) – это единица измерения телевизионной аудитории.
Измерения телеаудитории осуществляются при помощи специальных приборов (peoplemeter) , которые регистрируют ежедневные телепросмотры 120 семей, проживающих в столице. Выборка отражает состав населения по возрасту, полу, образованию, социальным, профессиональным и другим признакам - согласно официальной статистике. С 1 октября в измерениях участвуют уже 240 семей, с охватом почти всей республики.
Что же меняется с внедрением технологии подсчета рейтингов? Отныне, общественная значимость телевидения равняется потребительской. Теперь любая телепередача - это товар, который продается. На первый взгляд, разницы вроде и нет, однако, в результате рыночной ориентации телевидения происходит вырождение - средство массовой информации превращается в коммерческое предприятие, обслуживающее уже не общество, а рынок.
Сам рейтинг – технологический инструмент, регулирующий рекламный рынок. Если раньше телеканалы продавали рекламодателям свое эфирное время, то сейчас продают количество телезрителей.
Рекламодателю выгодно не столько попасть на лучший канал или телевизионное время (prime time), сколько на конкретную телепрограмму, собирающую максимум аудитории в любое время на любом канале. Кроме того, рейтинг содержит в себе ещё и показателисостава телеаудитории, то есть, кто именно смотрит передачу. Если рекламируемый товар или услуга предназначены, например, для женщин от 25 до 50 лет с высокими доходами, то можно выяснить телепредпочтения именно этой категории, и не размещать, скажем, рекламу золотых украшений во время показа детского фильма.
Благодаря рейтингам, реклама может стать более адресованной, продуктивной и следовательно менее раздражающей. Вообще, подсчет рейтингов имеет переломное значение для рынка рекламы. Та же компания “AGB Nielsen“ с 2001 г. осуществляет измерения телеаудитории в Грузии, в результате чего, оборот рекламного капитала в стране за три года удвоился - с 3,5 млн. долларов США достигнув 7 миллионов в 2004 г. В этом году, ожидается оборот в 12 миллионов долларов США.
Подсчет аудитории необходим также и телевещателям. Рейтинги позволяют определить спрос на передачи, оценить зрелищность программ, совершенствовать сетку вещания, и даже улучшить менеджмент.
Итак, в Армении внедрён новый технологический инструмент – рейтинг. Как он используется?
Дешёвая реклама
По свидетельству директора компании “TV MR AM“ - представителя компании “AGB Nielsen“ в Армении, Хорена Бегларяна, данными рейтингов пользуются пока только крупные телекомпании и всего четыре, не самых известных, рекламных агентства. Услуга платная и, по цене, вполне доступная даже для нашх телекомпаний.
Однако, рекламодатели, отнюдь, не спешат пользоваться данными рейтингов. Дело в том, что, как известно, реклама в Армении стоит довольно дёшево - цена эфирного времени за последние 10-12 лет почти не повышалась. Получается, что рекламные исследования стоят дороже, чем сама реклама. Поэтому, какой смысл заказывать измерения, определять целевую аудиторию на конкретный вид товара или услуг, выяснять ее телевизионные предпочтения и, исходя из этого, точно адресовать рекламу, если можно просто затыкать рекламой все "дыры" в эфире по всем каналам, и быть уверенным, что кто-то да и “клюнет”. Всё это происходит за счёт
телезрителя - его времени и нервов. Очевидно, что закон РА “О рекламе” не защищает интересы потребителей и, кажется, не обязателен для исполнения. Организация “Интерньюс” в результате проведенного мониторинга выяснила, что 15 из 18-и телекомпаний столицы могут в течение недели 276 раз превышать 10-минутный лимит рекламы, дозволенной в пределах 1-го часа.
"КЛОН"дайк телеканалов
Первые данные рейтингов вызвали у руководителей телекомпаний шок. Выяснилось, что в Ереване значительную аудиторию собирают лишь сериалы, юмор, футбол и, отчасти, новости. Остальные передачи, мягко говоря, - неликвидный товар, от которого лучше поскорее избавиться. Здравым откликом на показатели рейтингов было бы стремление телекомпаний повысить качество образовательных, познавательных, документальных и культурных программ, дабы устранить диспропорцию, исходя из понимания общественной пользы. У нас же все произошло с точностью до наоборот. Реакция вещателей поражает своим цинизмом: почти все телеканалы пополнили сетку вещания именно сериалами, юмором, спортом и развлекательными передачами. Общественный телеканал вместо одного сериала начал показывать четыре, телеканал “Армения” – также 4, “Шант” – 5 сериалов. Сегодня, только по армянским телеканалам, в течение дня в разные часы можно посмотреть 25 сериалов, большая часть которых повторяется в тот же день. Трудно поверить, что это таков реальной спрос. Просто, армянские телеканалы пользуются с помойки глобализации.
Уточним, что под словом сериал имеются ввиду слёзные мелодрамы, которые ежедневными дозами иньекцируются в сознание людей, создавая иллюзию полноценной жизни, тем самым, лишая зрителя инициативы устраивать собственную жизнь.
Никого не волнует, какое воздействие может иметь на общество такое количество сериалов. Прозвучал старт и телекомпании впопыхах погнались за рейтингами. “Армения”, Общественный телеканал, “Шант”, “Кентрон”, “Ай ТВ” поспешили приобрести права на показ бразильского и европейских чемпионатов по футболу. Нет возражений, если бы всё это транслировалось по специальному спортивному каналу, как во многих странах. Но следить за спортивными событиями других стран стало, как будто, обязательной программой досуга наших граждан.
Согласно рейтингам, армянский телезритель предпочитает смотреть юмористические и развлекательные передачи. И вот уже количество и, особенно, качество содержания развлекательных программ достигли той критической точки, после которой нелишне забеспокоиться о психическом здоровье нации. То, что у нас называется юмором, в нормальных странах, часто, запрещено. Например, передачи типа “ скрытой камеры”, которые в армянском исполнении отличаются вульгарными шутками, оскорбляют человеческое достоинство, попирают этику и нравственные нормы. Дело не в том, что предпочитает смотреть телезритель - дело в том, что мы ему предлагаем.
Хорошие новости
Как во всем мире, так и в Армении, информационные передачи имеют высокий рейтинг. Однако, известно, что информация тоже продается, но уже не рекламодателям, а влиятельным властным, политическим, коммерческим структурам или персонам.
Почти все местные телеканалы, независимо от формы собственности, действуют под непосредственную диктовку президентского аппарата или медиа-собственника , становясь, тем самым, PR инструментом властных и олигархических структур. Цель официальной информации - создать положительный имидж власти и управлять общественными процессами, начиная от референдума по Конституции, заканчивая конкурсом на лучшую песню. С уверенностью можно сказать, что телевидение в Армении нельзя считать достоверным источником информации.
“Информация – сила”
Этот всемирный слоган подразумевает, что сильным может быть только информированное общество, которое невозможно обмануть, унизить, эксплуатировать. Если так, то, учитывая дезинформацию, получаемую большинством совершеннолетнего населения страны, в Армении, вскоре, сформируется слабоумное общество. Это уже вопрос национальной безопасности.
Однако, кроме рейтингов, известно также и отношение нашего общества к телевизионным новостям. Смотреть - не значит верить. Возникает вопрос, как же зритель реагирует на противоречивую информацию? Ясно одно: не найдя схожести между реальной жизнью и ее телевизионным отображением, люди отчуждаются от общественных процессов, внутренне отказываясь нести ответственность за “общее”. В итоге, безответственная роль телевидения является тормозом в формировании гражданского общества.
Сенсация, секс, смерть
Мировая общественность всячески стремится свести к минимуму негативные последствия современного телевидениея. Для этого, по мнению западных аналитиков, необходимо избавиться от основных составляющих рейтингового телевидения, выраженных в "трёх С” - сенсация, секс, смерть. В случае Армении та же проблема заключается в другой триаде: регулирование, реклама, вульгарность. Армянское телевидение сегодня, к сожалению, не ведет нас по пути к цивилизации. В гонке за рейтингами учтены интересы всех сторон, кроме интересов телезрителя. Телезритель – всего лишь масса, используемая властью и бизнес-“элитой” для удовлетворения своих нужд или в качестве электората, или потребителя товаров и услуг, или поголовья, обеспечивающего рейтинги.
Частные коммерческие телекомпании не отражают интересы общества, поскольку имеют свои экономические, иногда и политические амбиции. Что касается Общественного телевидения, то оно было и остается государственным. А это означает, что отдельные госчиновники и партийные депутаты будут за счет налогоплательщиков проводить свой PR , который, в конечном итоге, материализуется в личном бизнесе.
Чужие игры
Дитя 20 века, телевидение - по сути своей демократично. Оно призвано сделать политику и культуру доступными массам, что раньше было привелегией избранных. Задача телевидения в повышении уровеня знаний и вкуса общества. Мировой опыт показывает, что эти задачи может решить только общественное телевидение, т.е. такое телевидение, которое принадлежит обществу. В Армении давно назрела необходимость создать настоящее общественное телевидение, и задача эта более серьезная, чем кажется на первый взгляд. Общественное вещание, по своей значимости, сравнимо с проведением в стране свободных и независимых выборов, с формированием многопартийной системы, с созданием рыночной экономики.
На Западе, где рейтинги считают задолго до нас, коммерческие телекомпании не соревнуются между собой, а сотрудничают, обеспечивая разнообразие, доступность и, одновременно, высокое качество передач.
Во Франции, например, рядом с коммерческими и платными каналами действуют мощные общественные каналы France 2, France 3, 5-ый канал , а также культурно- образовательная программа ARTE. Источники финансирования разные: это абонентная плата, госбюджет, реклама. Французский эфир не заполнен развлекательными программами, сериалами, играми. Взамен, больше, так называемой, теледокументалистики (33% - наибольшая доля), насыщенной социальной, общественной, образовательной тематиками, количество которых в Армении не превышает 5%.
В Германии два ведущих канала ARD и ZDF – общественные. Они , в основном, выпускают новости, политико-аналитические, документальные передачи, меньше – телеспектаклей, фильмов и развлекательных программ. Знаменательно, что эти каналы , не располагая большим бюджетом, тем не менее, ограничивают рекламное время 20 минутами и исключают ее после 8-ми вечера и в выходные дни. Для сравнения, скажем, что закон РА “О рекламе” ежедневное количество дозволенного рекламного времени обозначил в 240 минут.
Рейтинговое телевидение имеет одну цель - развлекать зрителя, навязывать ему стереотипы мышления и вкуса, превращать реальность в досуг, не более того.
Судя по рейтингам и содержанию преподчитаемых передач, можно подумать, что в Армении живет население, полностью лишенное духовных потребностей, жизнедеятельность которого лишь усугубляет транспортные и канализационные заторы. Ни одна статистика не могла бы изобразить более слабоумного и бесперспективного общества. Если и дальше телевидение будет гнаться за рейтингами, то картина, вскоре, станет реальностью.