Ավելի մոտ ճշմարտությանը
«Դու կարող ես լինել ճիշտ, կարող եմ ես լինել սխալ, բայց միասին մենք կարող ենք ավելի մոտ լինել ճշմարտությանը»,- ասել է գիտնական Կարլ Փոփերը (1902-1994): Գիտնականի այս միտքը վերաբերում էր բանավեճերի կարեւորությանը:
2004 թվականին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Մելիսա Բրաունի առաջարկությամբ ստեղծվեց առաջին ուսանողական բանավիճային ակումբը: Սկզբնական շրջանում ակումբի անդամները մոտ 20 հոգի էին, սակայն, որոշ ժամանակ հետո ուրիշ համալսարաննների ուսանողներ նույնպես ընդգրկվեցին եւ նույնիսկ իրենց բուհերում ստեղծեցին ակումբներ:
Ակումբների անդամներն այժմ հնարավորություն ունեն շփվել եւ կապ պաշտպանել նաեւ նոր ստեղծված կայքի միջոցով' www.debate.am: Կայքը ներկայացվեց ուրբաթ օրը Ամերիկյան համալսարանում կայացած հավաքին:
«Մեր նպատակն էր, որպեսզի բանավեճային արվեստն ավելի լավ ծանոթ լինի ուսանողներին: Շատ կարեւոր է, որ ուսանողները կարողանան զարգացնել իրենց քննադատական մտածողությունը, արագ վերլուծելու եւ կողմնորոշվելու կարողությունները»,- ասում է տկն Բրաունը:
Բանավեճերը սկսվում են գարնան եւ աշնան ամիսներին' ամեն ուրբաթ: Սովորաբար ամեն տարի մոտ 40 հանդիպումներ են կազմակերպվում: Ցանկացած ուսանող կարող է ընդգրկվել ցանկացած բանավեճում, առաջադրել իր թեման կամ հայտնել իր կարծիքը: ԵՊՀ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Ստեփան Խզրթյանն արդեն մեկ տարի ուսանողական բանավեճերի ակումբների մասնակից է: Նրա կարծիքով բանավեճի ընթացքում մշակվում է յուրահատուկ մտածելակերպ:
«Ցանկացած հարցին արդեն նայում եմ ոչ թե ուղղակի, այլ փորձում եմ այն դիտարկել տարբեր անկյուններից, քանի որ ավելի հեշտ է դիմացինին հակադրվել տարբեր ուղղություններով: Իմ խոսքն ավելի հղկված է, ավելի տրամաբանական է, բացի այդ ես կարողացա հաղթահարել հանդիսատեսի դիմաց ելույթ ունենալու վախը: Այդ կարողությունը մեզ դարձնում է ավելի ուժեղ դիմացինին հաղթելու համար»,- ասում է Ստեփանը:
Բանավեճերի թեմաները բազմազան են' տնտեսական, քաղաքական, փիլիսոփայական, նայած թե տվյալ բանավեճային խմբերն ինչպիսի գիտելիքների պաշար ունեն:
www.debate.am կայքի հեղինակները ԵՊՀ-ի կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողներն են:
«Նորեկ բանավիճողները կարող են կայքում կարդալ ինչու՞ եւ ինչպե՞ս բանավիճել: Բայց, իհարկե, մենք չենք կարող տալ բոլոր հարցերի պատասխանները, ամեն մեկն ինքը պետք է որոշի իր ռազմավարությունը եւ ոճը: Կայքի նպատակը չէ սովորեցնել բանավիճելու արվեստ: Բանավիճել չի նշանակում միայն կանգնել եւ ասել այն մտքերը, որոնք այդ պահին կծագեն ձեր մտքում: Կան հստակ կանոններ եւ ուղեցույցներ, բայց ամեն մեկը պետք է փնտրի իր ոճը: Մենք միայն փորձեցինք վիրտուալ ցանցով կապել բոլոր ուսանող բանավիճողներին»,- ասում է կայքի համահեղինակ Նարինե Մանուկյանը:

“ Ты можешь быть прав, я же могу быть не прав, но, вместе, мы можем быть ближе к истине”, - сказал Карл Поппер (1902 – 1994). Эта мысль ученого относится к важности умения вести полемику.
В 2004г. преподаватель Американского университета в Армении Мелисса Браун предложила создать первый студенческий клуб для дискуссий. Начало деятельности охватывало 20 человек, но, через некоторое время, в клуб были вовлечены студенты из других вузов, которые потом стали создавать свои клубы, в своих вузах. Сегодня, члены клубов имеют возможность общения и формирования новых связей через вновь созданный сайт www.debate.am. Презентация сайта состоялась в пятницу во время сбора в Американском университете.
“Наша цель заключалась в непосредственном знакомстве студентов с искусством ведения полемики. Умение развивать критическое мышление, навыки быстрого анализа и быстрой ориентировки - весьма важны для студентов”, - считает г-жа Браун.
Дискуссии начинаются в весенние и осенние месяцы и проводятся в каждую пятницу. Обычно, за год проходит приблизительно 40 встреч. Любой студент вправе вовлечься в любую полемику, задать свою тему и выразить собственное мнение. Студент 3-го курса Факультета прикладной математики ЕГУ Степан Хзртян уже год участвует в деятельности дискуссионных клубов. Он считает, что процесс ведения полемики вырабатывает особенный образ мышления.
“Я больше не смотрю на вопрос прямо, а делаю попытку подойти к нему с разных сторон: оппоненту легче противопоставиться с разных направлений.
Речь моя стала более отточенной, более логичной, кроме того, я смог преодолеть чувство страха, которое испытывал во время выступлений перед аудиторией. Это умение делает нас более сильными и дает возможность победы над оппонентом”, - говорит Степан.
Темы дискуссий разнообразны (экономика, политика, философия), выбор зависит от располагаемых полемистами знаний.
Авторами сайта www.debate.am являются студенты 3-го курса Факультета прикладной математики ЕГУ.
“Вновь пришедшие члены клубов могут получить на сайте информацию как и почему надо уметь полемизировать. Но мы, конечно, не имеем ответов на все вопросы: каждый, сам, должен определять свою стратегию, свой стиль. Целью сайта не является обучение искусству полемики. Полемизировать - не значит выдавать пришедшие на ум мысли.
Есть четкие каноны и указатели, и каждый должен искать свой стиль. Мы лишь хотели через виртуальную сеть связать всех полемистов - студентов”, - говорит соавтор сайта Нарине Манукян.