Ազգային ժողովը կրճատել է ծառայողական ավտոմեքենաներն ու տրամադրվող վառելիքի չափաքանակը
Ազգային ժողովի՝ պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը նվազել են նաև ծառայողական ավտոմեքենաների կրճատման հաշվին: Այս մասին Ազգային ժողովում 2019թ. բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց խորհրդարանի աշխատակազմի ղեկավար Տիգրան Գալստյանը՝ ընդգծելով, որ կրճատվել է 22 ավտոմեքենա: Ազգային ժողովի աշխատակազմի ստորաբաժանման ղեկավարներից ոչ մեիկին ավտոմեքենա և վառելիք չի տրամադրվում: Տիգրան Գալստյանի խոսքով՝ զուգահեռ գործընթաց են մշակել, որը հնարավորություն է տալիս ԱԺ աշխատակազմին օգտվել հերթապահ ավտոմեքենաներից՝ հայտի միջոցով, աշխատանքային անհրաժեշտության դեպքում:
«Էականորեն կրճատել ենք վառելիքի չափաքանակները և ոչ միայն քանակային, այլ նաև յուրաքանչյուր արդեն իսկ ծառայողական մեքենաների չափաքանակները: Վառելիքը տրամադրվում է՝ հաշվի առնելով վարած կիլոմետրաժը: 2019 թվականի կրճատումից հետո այս տարի նորից կրճատումներ ենք արել»,- ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը՝ հավելելով, որ համապատասխան վերահսկողություն է սահմանվել վառելիքի օգտագործման վրա:
Տիգրան Գալստյանը նշեց նաև 2017, 2018 և 2019 թվականներին տրամադրված վառելիեիքի մոտավոր չափը: Ըստ նրա՝ 2017-ին տրամադրվել է 270 հազար լիտր, 2018-ին՝ 190 հազար լիտր, իսկ 2019-ին 108 հազար լիտր:
Հավելենք, որ 2019 թվականի պետական բյուջեով Ազգային ժողովի ծախսային պլանը կազմել է 6,2 միլիարդ դրամ, իսկ փաստացի իրականացված ծախսը՝ 5,8 միլիարդ դրամ, որը կազմել է տարեկան ծրագրի 93,4%-ը:

В НС сокращено число служебных автомобилей и количество горючего для них
Предусмотренные госбюджетом расходы Национального Собрания сокращены также за счет уменьшения числа служебных автомобилей. Об этом заявил во время обсуждения в парламенте отчета о выполнении госбюджета 2019 г. руководитель администрации НС Тигран Галстян. По его словам, сокращены 22 автомобиля. Никому из руководителей подразделений администрации НС служебный автомобиль не выделен. Разработаны шаги, которые позволяют администрации в случае необходимости подать заявку на пользование одним из дежурных автомобилей.
“Мы существенно сократили также количество горючего для каждой служебной машины, которое теперь выдается с учетом ее пробега”,- отметил руководитель администрации НС, добавив, что установлен соответствующий контроль за использованием горючего.
По словам Тиграна Галстяна, если в 2017 г. было выделено 270 тыс.литров горючего, в 2018-ом - 190 тыс., то в 2019-ом – 108 тыс.литров.
Отметим, что госбюджетом 2019 г. расходный план Национального Собрания был предусмотрен в размере 6,2 млрд драмов, а фактические расходы составили 5,8 млрд драмов, или 93,4% от годового плана.