Գագիկ Խաչատրյանը կշարունակի գտնվել կալանքի տակ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արմեն Դանիելյանի, քիչ առաջ մերժեց ՊԵԿ նախկին նախագահ, ֆինանսաների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու որոշման դեմ բողոքը։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին դատավոր Արմեն Դանիելյանի կազմից։ Այսպիսով՝ Գագիկ Խաչատրյանը կշարունակի գտնվել կալանքի տակ։
Հիշեցնենք, որ դատարանը Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու համար խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել մայիսի 23-ին։
Գագիկ Խաչատրյանն անազատության մեջ է 2019 թվականի օգոստոսի 27-ից։ Ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում։ Նույն օրը, նույնն գործի շրջանակներում ձերբակալվել է նաև Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը։ Վերջինս նույնպես գտնվում է անազատության մեջ։
Նշենք, որ Գագիկ Խաչատրյանի անունը շոշափվում է նաև գործարար Սեդրակ Առուստամյանի վերաբերյալ առանձնապես խոշոր չափով կաշառք տալու և փողերի լվացման գործի շրջանակներում։ Այս գործով մեղադրյալ է նաև Խաչատրյանին որդին՝ Գուրգեն Խաչատրյանը։
Ըստ մեղադրանքի՝ Գուրգեն Խաչատրյանն Առուստամյանին օժանդակել է Գագիկ Խաչատրյանին առանձնապես խոշոր չափով կաշառք տալու հարցում, ապա վերը նշված ենթադրյալ կաշառքի գումարի հանցավոր ծագումը թաքցնելու նպատակով այն փոխանցել է Գագիկ Խաչատրյանի որդիների հետ փոխկապակցված․ արտերկրում գրանցված կազմակերպությունների հաշվեհամարներին։ Այս պահին Գագիկ Խաչատրյանին կաշառքի գործով մեղադրանք առաջադրված է, թե՞ ոչ, հայտնի չէ։

Гагик Хачатрян останется под арестом
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Армена Даниеляна немногим ранее отклонил жалобу на решение о продлении ареста бывшего председателя Комитета госдоходов, бывшего министра финансов Гагика Хачатряна. Об этом Hetq.am сообщили в офисе судьи Даниеляна.
Г.Хачатрян находится под арестом с 27 августа 2019 г. Он был взят под стражу в рамках уголовного дела о растрате в особо крупном размере и злоупотреблении должностными полномочиями. В тот же день в рамках этого дела был задержан племянник Гагика Хачатряна Карен Хачатрян. Последний также находится сейчас под арестом.
Отметим, что Гагик Хачатрян фигурирует и в деле предпринимателя Седрака Арустамяна о взятке в особо крупном размере и отмывании денег. В рамках данного дела обвинение предъявлено и сыну Г.Хачатряна Гургену Хачатряну.
Согласно обвинению, Гурген Хачатрян оказал содействие Арустамяну в даче взятки в особо крупном размере Гагику Хачатряну. После этого с целью сокрытия преступного происхождения вышеуказанной суммы предполагаемой взятки перечислил ее на расчетные счета зарегистрированных за границей организаций, связанных с сыновьями Гагика Хачатряна.