Առաջին եռամսյակում Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը 14.6%-ով նվազել է
Այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստան է ժամանել 311 264 զբոսաշրջիկ։ Ինչպես ցույց են տալիս Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) հրապարակած տվյալները, 2019 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը կրճատվել է 14.6 %-ով։
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանից արտերկիր մեկնած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 275 716, որը նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ կրճատվել է 13.3 %-ով։
Ըստ ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) մեթոդաբանության՝ միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձ, որը հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս քան 24 ժամ և ոչ ավել քան անընդմեջ 1 տարի ժամանակով:
Այսինքն` նրա հիմնական նպատակը ճանապարհորդելն է, այլ ոչ թե աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվելը, որի դեպքում ուղևորության համար վճարումները կկատարվեին ժամանած վայրում աշխատանքային գործունեությունից ստացված ֆինանսական միջոցների հաշվին։

В первом квартале число прибывших в Армению туристов сократилось на 14.6%
В первом квартале этого года в Армению прибыло 311.264 туриста. Согласно данным Статистического комитета РА, по сравнению с первым кварталом 2019 года этот показатель сократился на 14.6%.
В то же время из Армении за границу выехало 275.716 человек, что на 13.3% меньше показателя первого квартала прошлого года.
По методологии Всемирной организации туризма (ВОТ) ООН, международным туристом считается любое лицо, которое путешествует из места своего основного проживания в другое место с целью отдыха, лечения, посещения родственников, в деловых, религиозных и иных целях на срок не менее 24 часов и не более одного года беспрерывно.
То есть основной целью является туриста путешествие, а не занятие трудовой деятельностью, при котором на месте прибытия производится оплата путешествия за счет финансовых средств, получаемых от трудовой деятельности.