Կիեւ-Երեւան երկրորդ հատուկ չվերթով Հայաստան են վերադառնում ՀՀ քաղաքացիները
Ինչպես ապրիլի 25-ին հայտարարել էր Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունը, այսօր Կիեւից Երեւան է ժամանում ուկրաինական «SkyUp» ավիաընկերության օդանավը (նախատեսված 150 հոգու համար), որը հատուկ չվերթով հայրենիք է տեղափոխում ՀՀ քաղաքացիներին: Հետադարձ թռիչքով Ուկրաինա են տեղափոխվելու այդ երկրի այն քաղաքացիները, ովքեր ներկայում գտնվում են Հայաստանում: ՀՀ-ից Ուկրաինա վերադարձողների հարցերով իր հերթին զբաղվում է մեր երկրում Ուկրաինայի դեսպանությունը:
Չնայած նախատեսվել էր, որ «SkyUp»-ի ինքնաթիռը «Զվարթնոցում» վայրէջք է կատարելու Երեւանի ժամանակով 18:50-ին, օդանավակայանի կայքից տեղեկանում ենք, որ այն ուշանալու է: Ըստ այդմ՝ վայրէջքը հաշվարկված է 20:59-ին:
Թռիչքներին առցանց հետեւող flightradar24.com կայքն էլ հուշում է, որ այս պահին ուկրաինական ինքնաթիռը գտնվում է Սեւ ծովի երկնքում եւ շրջանցում է Ղրիմը (վերջինիս երկինքը թռիչքների համար միջազգայնորեն փակ է, սակայն ռուսական փոխադրողներն օգտագործում են այն):
Երեւան-Կիեւ հետադարձ թռիչքն այս պահին նախատեսված է 21:50-ին:
Հիշեցնենք, որ սա Կիեւ-Երեւան-Կիեւ երկրորդ հատուկ չվերթն է, որը կորոնավիրուսի պանդեմիայի պայմաններում իրականացնում է «SkyUp»-ը: Առաջինը եղել է մարտի 25-ին: Այդ օրը Կիեւից Երեւան էր վերադարձել 60 հոգի (ճնշող մեծամասնությունը՝ ՀՀ քաղաքացիներ), իսկ Երեւանից 92 հոգի մեկնել էր Կիեւ:
Հայաստան վերադարձած ուղեւորները ենթարկվելու են 14-օրյա պարտադիր կարանտինային ռեժիմի: Այսինքն՝ հենց «Զվարթնոց» օդանավակայանից նրանք տեղափոխվելու են կարանտինային ռեժիմի համար նախատեսված հատուկ վայր, որտեղ կեցության ծախսերն ապահովում է ՀՀ կառավարությունը:

Спецрейсом Киев-Ереван в Армению вернутся граждане РА
Как сообщило 25 апреля посольство Армении в Украине, сегодня спецрейсом из Киева в Ереван прилетит самолет украинской авиакомпании “SkyUp”, который доставит на родину граждан Республики Армения. Обратным рейсом в Украину вылетят граждане этой страны, которые в настоящее время находятся в Армении. Вопросами их вылета занимается посольство Украины в РА.
Прибытие самолета авиакомпании “SkyUp” в аэропорт “Звартноц” было предусмотрено в 18:50 по ереванскому времени, однако, согласно сайту аэропорта, посадка состоится в 20:59.
По сведениям отслеживающего полеты сайта flightradar24.com, в данный момент самолет находится в небе над Черным морем и обходит Крым (воздушное пространство полуострова закрыто для полетов на международном уровне, однако российские авиаперевозчики его используют).
Обратный рейс Ереван-Киев предусмотрен в 21:50.
Напомним, что это второй спецрейс Киев-Ереван-Киев, который осуществила в условиях коронавирусной пандемии авиакомпания “SkyUp”. Первый состоялся 25 марта. Тогда из Киева в Ереван вернулись 60 человек (подавляющее их большинство были граждане РА), а из Еревана в Киев вылетели 92 человека.
Возвращающиеся в Армению пассажиры по прибытии будут помещены на 14-дневный карантин. Это значит, что из аэропорта “Звартноц” их сразу повезут в предназначенное для прохождения карантина специальное место, пребывание в котором оплачивает правительство РА.