Բանկերի հարկերը մոտ 13%-ով աճել են առաջին եռամսյակում. վարկանիշն՝ ըստ առանձին բանկերի
Այս տարվա հունվար-մարտին Հայաստանի 17 առևտրային բանկերը պետական բյուջե են վճարել ընդհանուր առամամբ 12.5 մլրդ դրամի հարկեր, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 1.4 մլրդ ՀՀ դրամով կամ 12.6%-ով:
Առաջին եռամսյակում հանրապետության 1000 խոշոր հարկատուների ցանկի առաջին հարյուրյակում 12-ը բանկեր են։ 17 բանկերից 5-ի վճարած հարկերի ծավալը գերազանցել է 1 մլրդ դրամը։
Ինչպես վկայում են Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՀՀ ՊԵԿ) տվյալները, բանկերի շարքում խոշորագույն հարկատուն «Ամերիաբանկն» է։ Այս տարվա առաջին եռամսյակի խոշոր հարկատուների ցանկում «Ամերիաբանկը» զբաղեցրել է 24-րդ հորիզոնականը՝ վճարելով մոտ 1 մլրդ 527 մլն դրամի հարկեր, որը նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ աճել է 163 մլն դրամով կամ 11.9%-ով։
Բանկային ոլորտի երկրորդ խոշոր հարկատուն «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ ագրիկոլ բանկ»-ն է։ Վճարել է մոտ 1 մլրդ 490 մլն դրամի հարկեր և խոշորների ցանկում զբաղեցրել 26-րդ տեղը։ Բանկի հարկերն աճել են 420 մլն դրամով կամ 39.3%-ով։
Երրորդ խոշոր հարկատուն «Հայբիզնեսբանկն» է, որն այս տարվա առաջին եռամսյակում վճարել է 1 մլրդ 234 մլն դրամի հարկեր, որը մոտ 43 մլն դրամով կամ 3.3%-ով կրճատվել է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ։ Խոշորների ցանկում 32-րդ տեղում է։
Հաջորդում է «Ինեկոբանկը», որն այս անգամ խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցրել է 38-րդ հորիզոնականը։ Բանկի հարկերն աճել են 109.2 մլն դրամով կամ 10.8%-ով։
Հինգերորդ խոշոր հարկատու բանկը Արդշինբանկն է, որը այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկի 41-րդ տեղում է։Վճարել է 1 մլրդ 79 մլն դրամի հարկերը, որը նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ նվազել է 49.3 մլն դրամով կամ 4.4%-ով։
Ընդ որում՝ 2019թ.-ի առաջին եռամսյակին բանկերի գծով հարկերը կազմել էին ընդհանուրի 5%-ը:
Ընդհանուր առմամբ, այս տարվա առաջին եռամսյակում հարկերի աճ է գրանցել բանկերից 12-ը, իսկ 5-ը անկում է գրանցել։
Այս տարվա առաջին եռամսյակում (հունվար-մարտ) Հայաստանի 1000 խոշոր հարկ վճարողները ընդհանուր առմամբ վճարել են ավելի քան 245 մլրդ 633 մլն դրամի հարկեր և տուրքեր։ 2019 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ խոշորների հարկերն ու տուրքերն աճել են 24.6 մլրդ դրամով կամ 11.1%-ով։
Այսպիսով, ստացվում է, որ բանկերի վճարած հարկերը կազմել են խոշոր հարկատուների ընդհանուր հարկերի 5.1%-ը։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի առաջին եռամսյակի խոշորագույն հարկատուն «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն է, որին հաջորդում են ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող «Գրանդ տոբակո» եւ «Ինտերնեյշնլ Մասիս տաբակ» ընկերությունները։

Уплачиваемые банками налоги в первом квартале увеличились на 13%: рейтинг отдельных банков
В январе-марте этого года объем налогов, уплаченных в госбюджет 17 коммерческими банками Армении, составил 12.5 млрд драмов, что на 1.4 млрд, или на 12.6%, превышает аналогичный показатель прошлого года.
В первом квартале в списке 1000 крупных налогоплательщиков банки заняли 12-ю горизонталь. Объем налогов, уплаченных пятью из 17 банков, превысил 1 млрд драмов.
Как свидетельствуют данные Комитета госдоходов, крупнейшим налогоплательщиком среди банков является “Америабанк”. В первом квартале этого года “Америабанк” занял в списке крупных налогоплательщиков24-ю горизонталь, заплатив около 1 млрд 527 млн драмов, что на 163 млн драмов, или на 11.9%, превышает аналогичный показатель прошлого года.
Вторым крупным налогоплательщиком в банковской сфере является “АКБА Кредит Агриколь банк”, заплативший налоги на сумму около 1 млрд 490 млн драмов. С этим показателем банк занял 26-е место среди крупных налогоплательщиков. Объем уплаченных им налогов вырос на 420 млн драмов, или на 39.3%.
Третий крупный налогоплательщик среди банков – “Армбизнесбанк” – в первом квартале этого года заплатил в госбюджет 1 млрд 234 млн драмов, что примерно на 43 млн драмов, или на 3.3%, меньше, чем в том же периоде прошлого года. В списке крупных “Армбизнесбанк” занимает 32-е место.
Далее следует “Инекобанк”, который на этот раз занял 38-ю горизонталь. Уплаченные этим банком налоги выросли на 109.2 млн, или на 10.8%.
На 41-ом месте среди крупных налогоплательщиков страны находится “Ардшинбанк”, перечисливший в госбюджет 1 млрд 79 млн драмов. Это на 49.3 млн драмов, или на 4.4%, меньше аналогичного показателя прошлого года. Вместе с тем “Ардшинбанк” стал пятым в банковской сфере по объему уплаченных им налогов.
Таким образом, налоги по банковской линии составили 5% от общего объема налогов.
В целом в первом квартале этого года 12 банков увеличили объем уплачиваемых ими налогов, 5 банков – снизили этот показатель.
В период с января по март 1000 крупных налогоплательщиков Армении заплатили в госбюджет налоги и пошлины на общую сумму 245 млрд 633 млн драмов. В тот же период 2019 г. налоги и пошлины, уплаченные крупными налогоплательщиками, выросли на 24.6 млрд драмов, или на 11.1%.
Таким образом, объем уплаченных банками налогов составил 5.1% от общего объема налогов крупных налогоплательщиков.