Կհետաձգվե՞ն կոմունալ վճարները, թե՞ ոչ․ պարզաբանում են ընկերությունները
Կոմունալ ծառայություններ մատուցող ընկերությունները միաձայն որոշում չունեն՝ հետաձգելու են քաղաքացիներից գանձվող կոմունալ վարձավճարները, թե ոչ։
Արտակարգ դրությամբ պայմանավորված` Հայաստանում փակ են մի շարք աշխատավայրեր։ Բազմաթիվ քաղաքացիներ բարձրաձայնում են, որ գործատուները հրաժարվում են վճարել աշխատավարձ՝ պնդելով, որ գործունեության դադարեցման պատճառով չունեն ֆինանսական միջոցներ։
Սոցիալական ցանցերի մի շարք օգտատերեր մտահոգվում և Կառավարությանն են դիմում խնդրանքով, որ պայմանավորվեն կոմունալ ծառայություններ մատուցող ընկերությունների հետ` հետաձգելու կոմունալ վճարները։
«Հետքը» կապ է հաստատել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր», «Գազպրոմ Արմենիա», «Վեոլիա ջուր» ընկերությունների հետ՝ պարզելու, թե որքանով են ընկերությունները պատրաստակամ, արտակարգ դրությամբ պայմանավորված, հետաձգել քաղաքացիներից գանձվող կոմունալ ծառայությունների վարձավճարները։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»
Այսօր քաղաքացիների կողմից սպառված փետրվար ամսվա հոսանքի վճարի մարման վերջին օրն է։ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի մամուլի քարտուղար Նատալյա Սարջանյանը «Հետքի»-ին հայտնեց, որ հոսանքազրկում չեն իրականացնելու:
«Որպես այդպիսին՝ անջատումներ անելու մասով այս պահին որոշում չկա։ Չենք հոսանքազրկի քաղաքացիներին՝ հաշվի առնելով այս իրավիճակը։ Հոսանքազրկման ժամկետը հետաձգվել է անորոշ»,- նշեց Նատալյա Սարջանյանը։
Թե մինչև երբ է հետաձգվել վարձավճարների մարումը, ՀԵՑ-ը դեռևս հստակ որոշում չունի, սակայն Նատալյա Սարջանյանը քաղաքացիներին հորդորեց վճարել հոսանքի վարձավճարը՝ պարտքեր չկուտակելու համար:
«Վեոլիա ջուր»
«Վեոլիա ջուր» ընկերությունը չի տեսնում որևէ հիմք՝ մատուցված ծառայությունների դիմաց վճարումների սահմանված կարգի փոփոխության համար: «Խնդիրն նաև այն է, որ գործող սակագինը ներառում է հիմնականում համակարգի շահագործման (վերանորոգում, կառուցում, պահպանում և այլն) ծախսերը և շուրջ 3000 աշխատակցի աշխատավարձը։
«Ավելորդ» գումարներ չկան: Ընկերության շահութաբերությունը շատ ցածր է: Հետևաբար, սառեցնելով հավաքագրումը, մենք ուղղակի վտանգում ենք նույն սպառողների կայուն ջրամատակարարումը»,- «Հետքին» հայտնել են «Վեոլիա ջուր» ընկերությունից։
Ընկերությունը պատրաստ է անհատական մոտեցում ցուցաբերել այն քաղաքացիների նկատմամբ, որոնց հակացուցված է տնից դուրս գալ, կամ աշխատանքի բնույթից ելնելով` կարող են առաջանալ նաև ֆինանսական դժվարություններ:
«Վեոլիա Ջուր» ընկերությունն ընդգծել է, որ ի տարբերություն հանրային ծառայություններ մատուցող այլ ընկերությունների, վճարումների պատճառներով երբեք բաժանորդների ջրանջատումներ չի իրականացրել։
«Այս անհանգիստ օրերին, երբ զգալիորեն ավելացել է ջրի սպառումը և շատերը դիմում են մեզ՝ խնդրելով ապահովել շուրջօրյա գրաֆիկ, ջրանջատումն ընդհանրապես անթույլատրելի է»,- տեղեկացրել է ընկերությունը։
«Գազպրոմ Արմենիա»
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն չի կարող արտոնություն տրամադրել մատակարարված գազի արժեքի վճարումների հարցում։ Այս մասին «Հետքին» հայտնել են ընկերությունից։
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը, մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան, մեջբերել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ընդունած 2005 թվականի որոշումը, որով բնակիչը նախորդ հաշվարկային ամսում մատակարարված գազի արժեքի համար պարտավոր է վճարել գազի քանակի և արժեքի մասին տեղեկատվության հրապարակումից հետո 7 օրվա ընթացքում։ Քանի որ օրենսդրությամբ այլ արտոնություն սահմանված չէ, ընկերությունը որոշել է լրացուցիչ այլ արտոնություն չտրամադրել։

Armenia: Gas and Water Utilities Tell Customers to Pay Bills on Time Despite Health Emergency
Utilities in Armenia have taken different approaches when it comes to customers paying their bills during the ongoing coronavirus emergency.
Due to the state of emergency declared last week, scores of workplaces have closed in Armenia. Many employees have complained that employers are refusing to pay their salaries, arguing that with no money coming in they can’t.
People are posting on social networks that the government should negotiate a utility payment postponement with the utility companies.
Hetq has contacted Armenia’s main utilities to see what their payment policies are.
Electric Networks of Armenia (ENA)
ENA spokesperson Natalya Saranjyan told Hetq that today is the last day for customers to pay their February bill.
Saranjyan added that ENA has no plans to cut power to nonpayers and that the payment deadline has been extended indefinitely.
Veolia Water CJSC
Veolia Water CJSC, which manages all water and wastewater systems in Armenia, said it sees no reason to change the established order of payments for services rendered.
“The problem is that the current tariff mainly covers the costs of operating the system (repair, construction, maintenance, etc.) and the salaries of about 3,000 employees. There are no extra funds,” Veolia responded, adding that the company’s profit margin was already low and that deferring payments would simply endanger water supply to its customers.
The company says it is ready to work with customers on an “individual basis” who have been told to stay at home or are facing work related financial difficulties.
Veolia Water stressed that unlike other public service companies, it has never cut services to customers over payment issues.
"In these troubled days, when water consumption has increased substantially and many are asking us to provide water around the clock, any cuts are unacceptable," the company said.
Gazprom Armenia CJSC
Gazprom Armenia says it cannot grant any payment deferrals to cover the cost of supplied natural gas.
In response to our written inquiry, Gazprom Armenia cited a 2005 decision by the Public Services Regulatory Commission stating that residents must pay for gas consumed in the prior month within 7 days after publication of the bill (quantity and tariff rate).
Gazprom Armenia says that since the law does not provide any other clearances, the company has decided not to grant any itself.