Դասեր չեն լինի, հավաքներն արգելվեցին․ ինչ է կարելի, ինչ՝ ոչ արտակարգ դրության ժամանակ
Կորոնավիրուսի տարածմամբ պայմանավորված՝ Կառավարությունն այսօր որոշեց ժամը 18:30-ից մինչև ապրիլի 14-ը՝ ժամը 17։00-ն, երկրում արտակարգ դրություն հայտարարել։ Դրա համար ստեղծվեց պարետատուն, որի ղեկավար նշանակվեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։ Պարետատունը կոնկրետ կազմ ունի, բայց Տիգրան Ավինյանի հրավերով պարետատան աշխատանքներին կարող են մասնակցել մի շարք պաշտոնատար անձինք։ Արտակարգ դրության որոշմանը կից ներկայացվել են առաջիկա մեկ ամսվա սահմանափակումները, այլ կերպ ասած՝ ռեժիմը։
Երկիր մուտք ու ելք անելու հատուկ կարգ է սահմանվել անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռներ փոխադրելու համար։ Հայաստան կարող են գալ ՀՀ քաղաքացիները, նրանց ընտանիքի անդամները, դիվանագետները և նրանց ընտանիքի անդամները։
Հայաստան չեն կարող գալ ՀՀ քաղաքացի չհանդիսացող անձինք այնպիսի երկրներից, որտեղ համաճարակային լարված իրավիճակ է։ Այդ երկրների ցանկը հաստատելու է պարետ Տիգրան Ավինյանը։ Բացառություն են կազմում դիվանագետները։ Պարետը կարող է արտակարգ դրության ընթացքում վերանայել ռիսկային երկրների ցանկը՝ ըստ համաճարակի նվազման։ Այս սահմանափակումները չեն տարածվում այն անձանց վրա, որոնք առաջիկա ժամերին (մինչը կեսգիշեր) կվերադառնան կամ վերադառնում են Հայաստան։ Հայաստանից ցամաքային սահմանով երկիրը լքելն արգելվել է՝ բացառությամբ բեռնատարների վարորդների։
Անցակետով Հայաստան եկած անձանց անհապաղ զննելու են, իսկ ախտանիշների առկայության դեպքում՝ հոսպիտալացնելու։ Եթե ժամանողները հրաժարվեն զննությունից կամ հոսպիտալացումից, կմեկուսացվեն պարետի սահմանած վայրերում։ Համաճարակային երկրներից ժամանող անձինք կտեղափոխվեն կարանտինի վայր։
Պարետը կարող է առանձին համայնքների համար առանձին սահմանափակումներ մտցնել։ Ստորև ներկայացնում ենք ամբողջ երկրի տարածքում ընդհանուր սահմանափակումները։
Արտակարգ դրության ողջ ընթացքում դադարեցվում է նախակրթարանների, դպրոցների, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների աշխատանքը։ Սահմանափակումը վերաբերվում է նաև սպորտդպրոցներին, մշակույթի դպրոցներին, երաժշտական, նկարչական կենտրոններին։ Սահմանափակումը չի տարածվում ռազմական ուսումնական հաստատությունների վրա:
Հայաստանի ամբողջ տարածքում արգելվում է հավաքներ և գործադուլներ անցկացնել։
Սահմանափակվել է լրատվամիջոցների գործունեությունը։ ԶԼՄ-ները համաճարակի վերաբերյալ իշխանության տրամադրած տեղեկությանը հակասող լուրեր չպետք է տարածեն։
Արդեն պարետի ցուցումով քաղաքներում և գյուղերում կարող է արգելվել հանրային սննդի օբյեկտների, առևտրի և զվարճանքի բազմաֆունկցիոնալ կենտրոնների գործունեությունը: Օրինակ՝ պարետը կարող է որոշում ընդունել Էջմիածին քաղաքում սահմանափակել ռեստորանների գործունեությունը և այլն։
Պարետը լայն լիազորություններ ունի՝ ըստ անհրաժեշտության կոնկրետ քաղաքում և գյուղում ռեժիմ սահմանելու։
Պարետի որոշմամբ՝ կոնկրետ տարածքներում կարող է արգելվել հանրային միջոցառումների կազմակերպումը, անցկացումը և դրանց մասնակցությունը: Հանրային միջոցառումներ են 20 և ավելի անձանց մասնակցությամբ անցկացվող հետևյալ միջոցառումները.
- համերգները, ցուցահանդեսները, ցուցադրությունները, թատերական ներկայացումները և սպորտային, մշակութային, կրթական այլ միջոցառումները,
- ժամանցային միջոցառումները,
- տոնական և հիշատակի միջոցառումները, ներառյալ, բայց չսահմանափակվելով` ծննդյան (տարեդարձի), հարսանյաց (նշանադրության), թաղման միջոցառումները,
- պարետի ցուցումով որպես հանրային միջոցառում որակված այլ միջոցառումներ:
Պարետի որոշմամբ մարդկանց և ընկերություններին պատկանող գույքը, դեղերը, բժշկական պարագաները կարող են օգտագործվել արտակարգ դրության ժամանակ։ Հետագայում այդ մարդկանց փոխհատուցում կտրամադրվի։
Այսինքն, երկրում կրթական հաստատությունները փակ են լինելու, հավաքներն արգելված են, ԶԼՄ-ների գործունեությունը՝ սահմանափակված։ Մնացած դեպքերում պարետ Տիգրան Ավինյանն ըստ անհրաժեշտության պետք է առանձին որոշումներ ընդունի։

Armenia Declares State of Emergency: All Public Events of Twenty or More People Banned
Due to the spread of the novel coronavirus in Armenia, the government today declared a state of emergency in the country from 6:30 pm today to 14:00 pm on April 14.
Deputy Prime Minister Tigran Avinyan has been appointed Commandant of the State of Emergency Commission.
Here are a few specifics regarding the state of emergency.
A special order for entry and exit to the country has been established for the passage of persons, vehicles and goods. Citizens of the Republic of Armenia, their family members, diplomats and their family members may come to Armenia.
Persons who are not citizens of the Republic of Armenia cannot come to Armenia from countries where there is a tense epidemic. The list of those countries will be approved by Commandant Tigran Avinyan. Diplomats are an exception. It is forbidden to leave the country by land except for truck drivers.
Those who come to Armenia through border checkpoints will be immediately examined and, if symptoms are present, hospitalized. If those arriving refuse examination or hospitalization, they will be isolated in areas designated by the Commandant.
Persons arriving from epidemic impacted countries will be moved to a quarantine place.
The Commandant can impose certain restrictions on individual communities.
The following are general restrictions throughout the country.
During the state of emergency, the work of preschools, schools, higher education institutions is suspended. The restriction also applies to sports schools, schools of culture, music and painting centers. The restriction does not apply to military training institutions.It is forbidden to hold rallies and strikes throughout Armenia.
The activity of the media has been restricted. Media should not disseminate information that contradicts information provided by the authorities about the epidemic.
Multifunctional centers for public catering, shopping and entertainment may be banned in cities and villages at the behest of the Commandant. For example, he may decide to restrict the activities of restaurants in Echmiadzin and so on.
The Commandant has broad authority to establish a regime in a particular city and village as necessary.
According to the decision of the Commandant, the organization, conduct and participation of public events in specific areas may be prohibited. Public events are the following with the participation of 20 and more people:
- concerts, exhibitions, screenings, theatrical performances and other sports, cultural, educational events
- entertainment activities
- festive and commemorative events, including but not limited to: birthday (anniversary), wedding (engagement), funeral arrangements
- other events qualified as public events by order of the Commandant
The Commandant has decided that all private and company-owned property, drugs, medical supplies can be requisitioned in an emergency. Compensation will be provided later.