33-րդ թաղամասում ընդգրկված հուշարձան-շենքերը հանվելու են գերակա շահ ճանաչված հասցեների ցանկից
33-րդ թաղամասում ընդգրկված հուշարձան-շենքերը դուրս են մնում կառուցապատման նախագծից և հանվելու են գերակա շահ ճանաչված հասցեների ցանկից։ Այդ մասին «Հետքին» հայտնեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ղեկավար Սերժ Վարագ Սիսեռյանը։
«Այդ շենքերը կառուցապատման սխեմայի մեջ չեն ընդգրկվել ու քանդման ենթակա չեն։ Սա հստակ ուզում եմ ֆիքսենք։ Այդ հասցեները մտել են գերակա շահ ճանաչված հասցեների մեջ, բայց սխեմայի մեջ չեն մտել։ Այսինքն՝ այդ շենքն ու նույն գծի վրա գտնվող այլ հուշարձան-շենքերը դուրս են այդ ծրագրից»,- մանրամասնեց Ս․Վ․Սիսեռյանը։
Քանի որ Կառավարության որոշմամբ հուշարձան-շենքերի նկատմամբ նույնպես գերակա շահ է ճանաչվել, պետք է հակառակ գործընթացով դուրս բերվեն ցանկից։ Ըստ փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավարի՝ դա կիրականացվի առաջիկա 2 կամ 3 ամսվա ընթացքում, և Կառավարության նոր որոշմամբ նույն գծի վրա գտվող հուշարձան-շենքերը կհանվեն գերակա շահ ճանաչված հասցեներից։
«Ուզում եմ ֆիքսենք, որ պատմամշակութային շենքերն այդ ծրագրի մեջ չեն մտնում, և հետևապես՝ քանդման ենթակա չեն ու երբեք չեն լինելու, այլ պահպանվելու են։ Անշուշտ, մնալու են նույն սեփականատերերին»,- ասաց Ս․Վ․Սիսեռյանը։
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Մեծի 1 հասցեում գտնվող տեղական նշանակության պատմական հուշարձան-շենքում սեփականություն ունեցող «Արեգ» արտադրական կոոպերատիվը դիմել է Վարչական դատարան՝ ընդդեմ Երևանի քաղաքապետի, Երևան քաղաքի գլխավոր ճարտարապետի և Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ ՀՈԱԿ-ի։ «Արեգ» ԱԿ-ն դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել վերջիններիս Տիգրան Մեծի 1 հասցեի շենքը գերակա շահ ճանաչված տարածքների ցանկից հանելու մասին առաջարկություն ներկայացնել Կառավարություն։

Здания-памятники в 33-ом квартале Еревана будут исключены из списка адресов превалирующего общественного интереса
Находящиеся в 33-ем квартале Еревана здания-памятники будут исключены из проекта застройки и списка адресов, признанных превалирующим общественным интересом. Об этом Hetq.am сообщил руководитель офиса вице-премьера РА Серж Вараг Сисерян.
“Хочу четко зафиксировать, что эти здания не вошли в схему застройки и не подлежат сносу. Они вошли в список адресов, признанных превалирующим общественным интересов, но не вошли в схему. То есть данное здание и находящиеся на той же линии другие здания-памятники исключены из этой программы”,- пояснил С.В.Сисерян.
Поскольку по решению правительства в отношении зданий-памятников тоже признан превалирующий общественный интерес, то необходимо осуществить противоположный процесс, исключив их из списка.
По словам руководителя офиса вице-премьера, это будет сделано в ближайшие 2-3 месяца. Новым решением правительства находящиеся на указанной линии здания-памятники будут исключены из списка адресов, признанных превалирующим общественным интересом.
“Хочу отметить, что историко-культурные здания не охвачены этой программы, следовательно не подлежат и никогда не будут подлежать сносу. Они, разумеется, будут сохранены и будут принадлежать тем же собственникам”,- сказал С.В.Сисерян.
Напомним, что производственный кооператив “Арег”, владеющий собственностью в историческом здании по адресу Тигран Мец, 1, обратился в административный суд с иском против мэра, главного архитектора Еревана и Офиса реализации инвестиционных программ по застройке Еревана. Кооператив потребовал от суда обязать вышеуказанных лиц и организацию обратиться в правительство с предложением исключить здание по адресу Тигран Мец, 1 из списка территорий, признанных превалирующим общественным интересом.