Դրա համար էլ գյուղը չի ապրում
Առաքյուլը Լեռնային Ղարաբաղի հնագույն գյուղերից է։ Արցախյան շարժումից հետո սովետական զինվորների եւ ադրբեջանցիների համատեղ գործողությունների արդյունքում ամբողջությամբ հայաթափվել է։ Նախկին գյուղից ոչինչ չի մնացել։ Միակ հիշատակը նախորդ դարի սկզբին կառուցված եկեղեցին է, որն ադրբեջանցիները չեն կարողացել քանդել։
Գյուղի տարեց բնակիչ Երվանդ Ղահրամանյանը ձեռագիր հինգ հատորում շարադրել է բռնագաղթի ընթացքը։ Առանձին մի հատոր էլ նվիրել է Առաքյուլի պատմությանը, որ, ինչպես ինքն է ասում, մնա գյուղի գրադարանում ու հետո եկողները կարդան։
Ըստ պատմիչ Երվանդ Ղահրամանյանի՝ գյուղն ունեցել է 274 բնակիչ, ազատագրվելուց հետո վերադարձել են 112-ը։ «Հիմա մեր համագյուղացիները հասել են մինչեւ Կանադա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ՝ չորս ընտանիք, մեր էն հին գյուղից։ Մեծամասնությունը Երեւանում են, Ռուսաստանի քաղաքներում»։
Առաքյուլի վերականգնումը հավի ու ձվի դիլեմայի նման է՝ գյուղը դանդաղ է վերականգնվել, որովհետեւ առաքյուլցիները չեն շտապել վերադառնալ, իսկ չեն շտապում, որովհետեւ գյուղը դանդաղ է վերականգնվում։ Երվանդ Ղահրամանյանն իր աղջկա ու թոռնիկի հետ վերադարձել է 1996-ին։ Չորս տարի ապրել են ժամանակավոր տնակում, մինչեւ «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» կազմակերպությունը Լիոնի հայության նվիրատվությամբ տներ է կառուցել ու մեկն էլ տվել են իրեն։
«Հիմա էլ երեւի վերադարձողներ չեն լինի». ասում է պատմիչը։ Նա գտնում է, որ հեռացածները շատ երկար (հրադադարից հետո անցել է 12 տարի) սպասել չէին կարող։ Ոմանք տուն են կառուցել կամ գնել, ոմանք հարմար աշխատանք են գտել, երեխաներն են սովորում։ «Դժվար է ամեն անգամ տեղից-տեղ գնալը։ Էլ արդեն չեն վերադառնա»։
Երվանդ Ղահրամանյանի համար Առաքյուլն արդեն ավարտված պատմություն է, որի վերջին էջն իր ձեռքով պատրաստված խաչքարն է՝ նվիրված հայրենի գյուղի վերածննդին։ Այդպես էլ գրել է խաչքարի վրա, բայց վերածնվող Առաքյուլի ապագան ոչ մի կերպ չի տեսնում ։ «Մեր գյուղը ապագա երեւի չունենա, որովհետեւ երիտասարդներ չկան, ամուսնություն չկա։ Մնացել են ինձ նմանները։ Իմ հասակի բնակիչներով ի՞նչ պիտի անի գյուղը»։
Առաքյուլում այնուամենայնիվ մեզ հաջողվեց երիտասարդ մարդ գտնել։ 33-ամյա Ռուբեն Բաբայանը գյուղի անկումից հետո չի հեռացել Ղարաբաղից։ Մնացել ու մինչեւ 1995 թվականը ծառայել է բանակում։ «Ես պոստերում էի, ուրիշների տները կառուցվեց, իմը կիսատ մնաց». ասում է Ռուբենն, ով շուտով հայր է դառնալու։
Հադրութի շրջանի գյուղերին բնորոշ ընդհանուր խնդիրներից բացի, այստեղ կա նաեւ բնակարանի պրոբլեմ։ Ադրբեջանցիները փաստորեն հողին էին հավասարեցրել հին Առաքյուլը, եւ 93-ից հետո բոլորովին նոր գյուղ է կառուցվում։
Ռուբենի տան արտաքին տեսքը նորմալ է, բայց պատուհանների վրա ապակու փոխարեն ցելոֆան է ամրացրած։ «Սա հիվանդության բուն է,-ասում է Ռուբենը,- ամառ-ձմեռ հիվանդ ենք»։ Նա չգիտե, թե այս պայմաններում ինչպե՞ս է մեծացնելու իր նորածին զավակին։
Ներս ենք մտնում։ Տան սենյակներից մեկի հատակը հողից է, մյուսը պատված է փայտի սղոցվածքից պատրաստված շիթերով։
«Ես էսքան տարի մնացել, սպասել եմ, որ տունս սարքվի, բայց որ չլինի, երեւի վեր կենամ, գնամ»։ Ո՞ւր՝ հարցնում եմ։ Չի պատասխանում, հավանաբար մտքում հաշվում է գնալու համար անհրաժեշտ գումարը, որ չունի եւ մոտ ապագայում չի ունենա։
Ռուբենի հայրը՝ Արգենյա Բաբայանը, նույնպես չի հեռացել Ղարաբաղից։ «Ես ու իմ տղեն կռվի առաջին օրվանից մինչեւ վերջը ստեղ ենք եղել ու տանջվել ենք մեր հողի համար». ասում է 70-ամյա Արգենյան։ Եւ չնայած հերոսական անցյալին՝ նա որդու գնալու ցանկության դեմ ոչ մի փաստարկ չունի։

Вот потому и не живет село
Аракюл - одно из старейших поселений в Карабахе. После начала Карабахского движения, совместными усилиями советской армии и азербайджанцев армянское население села было депортировано. От Аракюла тогда практически ничего не осталось, кроме как церкви, которую азеры просто не смоги разрушить.
Старейший житель села Ерванд Каграманян в своей пятитомной рукописи описал эти события. Отдельный труд посвященный истории Аракюла, он передал сельской библиотеке, для грядущих поколений.
До трагической депортации, свидетельствует Ерванд Каграманян, в селе проживало 274 человека, после освобождения сюда вернулись 112.
“Наши селяне дошли до Канады, 4 семьи поселились в США. Большинство живут в Ереване, многие перебрались в Россию.”
Вопрос восстановления Аракюла напоминает известную историю про курицу и яйцо. Село восстанавливается медленно, так как жители не спешат возвращаться, а жители не спешат возвращаться, так как село восстанавливается медленно. Кроме типичных для всех сел Гадрутского района проблем, здесь есть своя, особая. Азербайджанцы, фактически сравняли с землей старый Аракюл и после 93-го года здесь застраивается совершенно новое село.
Ерванд Каграманян с дочкой и внучкой вернулся в 1996-ом году. Четыре года жили во времянке. Потом им выделили один из домов построенных, на пожертвования лионских армян, благотворительной организацией “Франция- Карабах”.
“Сейчас, наверное, из уехавших уже не вернется никто”- говорит Ерванд Каграманян, который считает, что за 12 лет (после перемирия), многие из тех кто уехал построили или купили дома, нашли подходящую работу, детей отдали в школу. “Трудно каждый раз переезжать с места на место. Не вернутся они.”
Для Ерванда Каграманяна Аракюл – оконченная история, последняя страница которой хачкар созданный им и подаренный родному селу, в ознаменование возрождения Аракюла. Так и написано на хачкаре, однако у села, по всей видимости, нет будущего. “Молодых нет, новых семей нет. Какое будущее с жителями моего возраста?” - сокрушается он.
И все же нам удалось найти молодого жителя села Аракюл. 33-летний Рубен Бабаян не выехал из Карабаха даже после падения села. До 1995-го года служил в армии.
“Пока я был на постах все свои дома восстановили, а мой дом остался недостроенным”,- говорит Рубен, который вскоре готовится стать отцом. Издали его дом выглядит вроде бы нормально, но вместо стекол на окнах натянут целлофан. “Из-за этого зимой и летом больные ходим, - говорит Рубен,-как будет расти малыша в таких условиях?”
В одной из комнат пол земляной, в другой хоть деревянный настил. “Я все эти годы оставался здесь, в надежде, что появится возможность достроить дом. Если не получится, наверное уеду, ”- говорит он. А на вопрос куда, не отвечает, прикидывая, наверное, в уме необходиммую сумму для переезда, которой у него нет, да и не предвидится.
Отец Рубена, Аргениа Бабаян, как и сын, не покинул родной Карабах. “Мы с сыном с первого дня войны и до конца здесь были, страдали за нашу землю”,-говорит 70-летний Аргениа.
У него нет аргументов против желания сына покинуть Аракюл. “Скоро родится ребенок, где ему жить? - говорит отец Рубена,- Вот поэтому и не живет село…”