Անտառային հողում ապօրինի շինություններ են կառուցել․ տուգանվել է Տաթեւի համայնքապետը
Սյունիքի մարզում անտառային հողի վրա առանց օրինական փաստաթղթերի կառուցապատում թույլ տալու համար 150 հազար դրամով տուգանվել է Տաթև խոշորացված համայնքի ղեկավարը։ Պետությանը պատճառված վնասը գնահատված չէ։
Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչությունը նախորդ տարվա հոկտեմբերին արձանագրություն է կազմել, որ Տաթև համայնքի Հալիձոր գյուղի վարչական տարածքում՝ անտառային հողում, առանց համապատասխան փաստաթղթերի շինություններ են կառուցվել։
Այդ կառուցապատման մասին «Հետքը» նախորդ տարի գրել էր, երբ անդրադարձել էր Սյունիքի մարզի անտառային հողերի վարձակալության պատմություններին։ Մենք Գորիսի անտառտնտեսության ղեկավարի հետ ականատես եղանք, թե ինչպես է անտառային հողում նոր շինություն կառուցվում։
Անտառային կոմիտեի տվյալներով՝ Հալիձոր գյուղի ճանապարհին 0.6 հա անտառային հողը մինչև 2036 թվականը վարձակալել է Անուշավան Աղաբեկյանը։ Տեսչության տվյալներով, հողի մակերեսը 0.2 հա–ով ավելացել և ենթավարձակալության է տրվել «Արմենուհի Հայրապետյան Անուշավանի» ԱՁ–ին։ Անհատ ձեռներեցն էլ, առանց հողի նպատակային նշանակությունը փոխելու, կառուցել և ստուգման ժամանակ շահագործել է «Օլդ Հալիձոր» հանգստյան գոտին։
Քանի որ անտառային հողը Տաթև համայնքի Հալիձոր գյուղի վարչական տարածքում է, հողում քաղաքաշինական գործունեության նկատմամբ հսկողության պատասխանատուն համայնքի ղեկավարն է։ Տեսչության աշխատակիցները տուգանել են Տաթև համայնքի ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանին:
Համայնքի ղեկավարին պատասխանատվության ենթարկելուց բացի, պետությանը պատճառված վնասի հարց կա, որին անդրադարձ չի կատարվել։ Խախտումը վերացնելու և խախտում կատարած անձին պատասխանատվության ենթարկելու հարցով տեսչությունը դիմել է Սյունիքի մարզպետարան։

Глава общины Татев оштрафован за незаконное строительство в лесной зоне
Глава общины Татев Мурад Симонян оштрафован на 150 тысяч драмов за выдачу разрешения на строительство в лесной зоне без наличия законных документов. Причиненный государству ущерб пока не оценен.
В октябре прошлого года Инспекция по строительству, технической и пожарной безопаснсти составила протокол о том, что в лесной зоне, которая расположена на административной территории села Алидзор общины Татев, появились постройки, строительство которых было осуществлено без соответствующих документов.
В прошлом году Hetq.am вместе с руководителем лесного хозяйства Гориса стал свидетелем того, как в лесной зоне возводится новое сооружение.
По данным Лесного комитета, землю площадью 0,6 га, которая находится по дороге в село Алидзор, арендовал до 2036 г. Анушаван Агабекян. Земельный участок, площадь которого увеличилась на 0.2 га, был сдан в субаренду частному предприятию “Арменуи Анушавановна Айрапетян”. Предприниматель, не меняя целевого значения земли, построил и на момент проверки эксплуатировал зону отдыха “Олд Алидзор”.
Поскольку лесная зона входит в административную территорию села Алидзор общины Татев, то контроль за градостроительной деятельностью на этой земле возложен на руководителя общины. Сотрудники инспекции оштрафовали главу Татева Мурада Симоняна.
Помимо этого должен быть возмещен также ущерб, причиненный государству, однако этот вопрос пока не решен. Инспекция уже обратиалсь в администрацию Сюникской области для устранения нарушения и привлечения к ответственности виновного.