Պաշտպանը շարունակում է պնդել, որ Հրայր Թովմասյանի իրավունքները խախտվում են. նրա բնակարանում խուզարկությունը դեռ չի ավարտվել
ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը պնդում է, որ Թովմասյանի բնակարանում խուզարկությունը սկսվել և շարունակվում է իրականացվել իրավունքի խախտումներով, որ ինքը, ինչպես նաև Հրայր Թովմասյանը բնակարանում խուզարկություն իրականացնելու թույլտվության վերաբերյալ դատարանի որոշմանը չեն ծանոթացել:
Նշենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը քիչ առաջ հաղորդագրություն է տարածել ու հայտնել, որ Հրայր Թովմասյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանի հայտարարությունը, թե Հրայր Թովմասյանին և նրա պաշտպանական թիմին հնարավորություն չի տրվում ծանոթանալ Թովմասյանի բնակարանում խուզարկություն իրականացնելու մասին դատարանի որոշմանը, ակնհայտ ապատեղեկատվություն է:
Անդրադառնալով ՀՔԾ-ի հայտարարությանը՝ Միհրան Պողոսյանը նշեց, որ հանգամանքը, որ քննիչն ինչ-որ բան է ընթերցել, դեռ չի նշանակում, որ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով խուզարկությանը մասնակցող անձինք և Հրայր Թովմասյանը ծանոթացել են որոշմանը:
«Իսկ ի՞նչ գիտեք, թե ինչ է ընթերցվել: Որոշումը որևէ պարագայում ամբողջությամբ չի ընթերցվել, քննիչն իր նախընտրած հատվածներն է արտաբերել, և ես չգիտեմ՝ որոշումից, թե՞ ոչ: Ես ցանկանում էի ծանոթանալ դատարանի որոշմանը և հավաստիանալ՝ քննիչի կարդացածը իրականությանը համապատասխանում է, թե՞ ոչ, բայց որոշ ժամանակ անց քննիչը որոշումը վերցրեց և թույլ չտվեց»,- ասաց Պողոսյան՝ նշելով, որ Թովմասյանն առհասարակ չի ծանոթացել այդ որոշմանը:
Միհրան Պողոսյանի խոսքով՝ խուզարկությանը մասնակցում են ոստիկաններ, որոնք որևէ փաստաթուղթ չեն ներկայացրել այն մասին, թե ինչ իրավունքով են հենց իրենք մասնակցում քննչական գործողությանը: Ըստ Պողոսյանի՝ դատարանը որոշմամբ կոնկրետ անձանց է թույլատրում մասնակցել խուզարկությանն, այլ ոչ թե ցանկացած ոստիկանի:
Պաշտպանը նշեց նաև, որ իրենք միջնորդել են, որ բնակարանում տեղի ունեցող գործողությունները տեսանկարահանվեն, քննիչը բանավոր կարգով մերժել է իրենց միջնորդությունը, սակայն խախտելով Թովմասյանի անձնական կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը՝ ինքը՝ քննիչն, իր նախընտրությամբ լուսանկարահանում է իրականացնում:
Հարցին՝ Թովմասյանը չի՞ կարող իր բնակարանում իրականացնել տեսանկարահանում, պաշտպանը պատասխանեց, որ կարող է, սակայն չպատասխանեց հարցին՝ իրականացնում է, թե՞ ոչ:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ վաղ առավոտից, ՀՔԾ քննիչները Հրայր Թովմասյանի բնակարանում են այն խուզարկելու նպատակով: Խուզարկությունը այն գործի շրջանակներում է, որով Թովմասյանը մեղադրյալ է, այսինքն՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ:

Адвокат настаивает на нарушении прав Грайра Товмасяна. Обыск в квартире председателя КС продолжается
Адвокат председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна Мигран Погосян настаивает на том, что обыск в квартире его доверителя проводится с нарушениями прав. В частности, ни адвокат, ни Г.Товмасян не смогли ознакомиться с постановлением суда о проведении обыска.
Немногим ранее Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что заявление адвоката Грайра Товмасяна Амрама Макиняна, согласно которому Товмасяну и его адвокатам не предоставляется возможность ознакомиться с решением суда о проведении обыска в квартире председателя КС, представляет собой явную дезинформацию.
Комментируя сообщение ССС, Мигран Погосян отметил, что зачитывание следователем некоего текста, еще не означает, что участвующие в обыске лица и Грайр Товмасян ознакомились с решением.
По словам адвоката, в обыске участвуют полицейские, которые не представили какой-либо документ о том, на основании чего именно они участвуют в следственном действии. Между тем участвовать в обыске суд разрешает конкретным лицам, а не любому сотруднику полиции, отметил А.Макинян.
Адвокаты ходатайствовали о том, чтобы осуществляемые в квартире действия снимались на видеокамеру. Следователь в устной форме отклонил ходатайтство, но при этом сам нарушил право на неприкосновенность личной жизни, проведя в доме Товмасяна фотосъемку по собственному усмотрению.
На вопрос, может ли Грайр Товмасян делать видеозапись в своей квартире, адвокат ответил, что может, но не уточнил, проводится съемка или нет.
Напомним, что сегодня утром следователи Специальной следственной службы пришли с обыском в квартиру председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна. Обыск проводится в рамках уголовного дела, по которому глава КС проходит в качестве обвиняемого. Грайру Товмасяну предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия.