Տիգրան Արզաքանցյանի ընկերուհին Հայաստանում ընկերություններ է հիմնադրել և գինի է արտահանելու
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Տիգրան Արզաքանցյանի ընկերուհին՝ Նատալյա Ռոտենբերգը (Наталья Ротенберг) 2019 թվականին երկու ընկերություն է հիմնադրել Հայաստանում։
Առաջինը՝ «ՆՌ Ինվեսթմենթ» ՍՊԸ-ն, գրանցվել է 2019թ․ հուլիսի 31-ին։ Միակ հիմնադիր-բաժնետերը Նատալյա Սերգեյի Ռոտենբերգն է։ Հիշեցնենք, որ վերջինս ռուս մեծահարուստ Արկադի Ռոտենբերգի (Аркадий Ротенберг) երկրորդ կինն էր, ում հետ պաշտոնապես ամուսնալուծվել է 2013-ին։ Արկադի Ռոտենբերգի կարողությունները 2018թ․-ին գնահատվել են 3,1 մլրդ դոլար։
Տիկին Ռոտենբերգի գրանցման հասցեն պետռեգիստրում նշվում է Վազգեն Սարգսյան 26/3 շենքը, որտեղ գրանցված է նաև նշված ընկերությունը։
«ՆՌ Ինվեսթմենթ» ՍՊԸ-ն նոյեմբերին Հավատարմագրման ազգային մարմին հայտ է ներկայացրել գինիների արտահանման համար, որտեղից տեղեկանում ենք, որ Ոսկեհատ խաղողի տեսակից 271 շիշ «Աշտարակ» գինի է արտահանելու Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ։ Խաղողի խերես թնդեցված գինին 1954 թվականի է։ Գինիների արտադրող նշվում է «Աշտարակյան գինիներ» ՓԲԸ-ն է, որը սնանկ է ճանաչվել։
Երկրորդ ընկերությունը՝ «ՆՌ Նացիոնալ պարկ» ՍՊԸ-ն գրանցվել է տարվա վերջին՝ դեկտեմբերի 5-ին։ Այստեղ էլ Նատալյա Ռոտենբերգը միանձնյա բաժնետեր է։ Այս ընկերությունը գրանցված է Տիգրան Արզաքանցյանի հայրենի Գավառում՝ Դաշտոյան փողոցի 27 շենքում։
Տիգրան Արզաքանցյանի հեռախոսահամարը հասանելի չէր։ «ՆՌ Ինվեսթմենթ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ Գագիկ Արզաքանցյանից փորձեցինք ճշտել՝ ինչպես նրա հետ կապ հաստատել։ Վերջինիս տեղեկություններով՝ Տիգրան Արզաքանցյանը և տիկին Ռոտենբերգը երկրում չեն։
Նատալյա Ռոտենբերգին և Տիգրան Արզաքանցյանին ուղղված մեր ինստագրամյան հաղորդագրություններն առայժմ անպատասխան են մնացել։
Տիկին Ռոտենբերգը հանրությանը ներկայանում է որպես հասարակական գործիչ, բարերար և գործարար կին։ Սոցիալական ցանցերում Նատալյա Ռոտենբերգն ակտիվ է։ Ըստ ամենայնի, իր ակտիվությամբ վարակել է նաև Տիգրան Արզաքանցյանին, որը նույնպես անձնական լուսանկարներ և վիդեոներ է տեղադրում ինստագրամյան իր էջում։
Տիգրան Արզաքանցյանը տեսանյութեր է հրապարակել նաև նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի մասնակցությամբ և նրա ընտանիքին պատկանող «Ալեքս տեքստիլ» կարի արտադրամասից։

Подруга Тиграна Арзаканцяна основала в Армении две компании и собирается экспортировать вино
Подруга бывшего депутата парламента Армении, крупного предпринимателя Тиграна Арзаканцяна Наталья Ротенберг в 2019 г. основала в Армении две компании. Одна из них – ООО “НР Инвестмент” – была зарегистрирована 31 июля 2019 г. Единственным учредителем-акционером компании является Наталья Сергеевна Ротенберг. Последняя, напомним, была второй женой российского миллиардера Аркадия Ротенберга, с кем официально развелась в 2013 г. Состояние Аркадия Ротенберга в 2018 г. оценивалось в 3,1 млрд долларов.
По данным госреестра, г-жа Ротерберг зарегистрирована по адресу: ул. Вазгена Саргсяна, 26/3. Это также адрес регистрации вышеуказанной компании.
В ноябре прошлого года ООО “НР Инвестмент” обратилось в Национальный орган по аккредитации с заявкой на экспорт вин. Компания собирается экспортировать из Армении в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) 271 бутылку вина “Аштарак” из винограда сорта “Воскеат”. Это крепленое вино херес 1954 года. Его производителем указано ЗАО “Аштаракян гининер”, которое признано банкротом.
Основанная Н.Ротенберг вторая компания – ООО “НР Националь парк”, которое было зарегистрировано в конце года, 5 декабря. В этом случае также Наталья Ротенберг является единоличным акционером. “НР Националь парк” зарегистрирована в родном городе Тиграна Арзаканцяна, Гаваре, по адресу: ул. Даштояна, 27.
Телефон Арзаканцяна, по которому мы звонили, был недоступен. Представитель ООО “НР Инвестмент” Гагик Арзаканцян, у которого мы поинтересовались, как связаться с предпринимателем, сообщил, что Тигран Арзаканцян и г-жа Ротенберг отсутствуют из страны.
Наши сообщения, адресованные Наталье Ротенберг и Тиграну Арзаканцянцу в Инстаграм, пока остаются без ответа.
Г-жа Ротенберг представляется как общественный деятель, благотворитель и бизнес-вумен. В социальных сетях она довольно активна и заразила своей активностью также Тиграна Арзаканцяна. Последний тоже начал размещать в Инстаграм личные фотографии и видео.
Так, на его странице можно увидеть видеоматериал, снятый в швейном цеху компании “Алекс текстиль”, принадлежащей бывшему депутату парламента Самвелу Алексаняну и его семье.