Ինչ դեր ունեն կանայք ու տղամարդիկ Հայաստանի աշխատաշուկայում
Հայաստանում թե՛ զբաղվածների, թե՛ գործազուրկների կազմում տղամարդիկ ավելի շատ են, քան կանայք։ Բացի այդ, տղամարդիկ ավելի երկար են աշխատում և ավելի բարձր վարձատրվում։ Այս մասին են վկայում Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) հրապարակած հետազոտության արդյունքները։
Կոմիտեից պարզաբանում են, որ աշխատաշուկայի նոր զարգացումները պատշաճ կերպով արտացոլելու, աշխատուժի վիճակագրության արդիականությունը և միջազգային համադրելիությունն ապահովելու նպատակով 2018 թվականիից վերանայել են Աշխատուժի հետազոտության հիմքում ընկած մեթոդաբանությունը: Նշենք, որ այս հետազոտությունը հրապարակվում է տարին մեկ անգամ։ Աշխատաշուկայի մասին տվյալներ ՎԿ-ն հրապարակում է նաև ամսական պարբերականությամբ, սակայն տարեկան զեկույցն ավելի ընդգրկուն է։ 2019 թվականի տվյալները կհրապարակվեն միայն այս տարվա վերջում։
2018 թվականի ամփոփ տվյալներով՝ Հայաստանում 15-74 տարեկան բնակչության շրջանում զբաղված է 1 048 500 մարդ, իսկ գործազուրկների թիվը 245 400 է։ Այս հետազոտության մեջ Հայաստանի աշխատանքային ռեսուրսը (15-74 տարեկան բնակչության շրջանում) բաժանվում է երկու խոշոր խմբի՝ աշխատուժ և աշխատուժից դուրս բնակչություն։ Այլ խոսքով՝ աշխատանքային ռեսուրսը աշխատուժի (զբաղված և գործազուրկ բնակչություն) և աշխատուժից դուրս բնակչության (աշխատանք չունեցող և աշխատանք չփնտրող) հանրագումարն է: Նրանց ընդհանուր թիվը 2 196 400 է: Առաջին խմբում ներառվում են ինչպես աշխատողները՝ զբաղվածները, այնպես էլ պաշտոնապես գրանցված գործազուրկները` 1 293 800 մարդ։
Իսկ աշխատուժից դուրս բնակչությունը աշխատանք չունեցող և աշխատանք չփնտրող բնակչությունն է, որի թիվը 2018 թվականի դրությամբ 902 500 է։
Աշխատուժից դուրս բնակչության խմբում առավել մեծ կշիռ ունեն տնային տնտեսություն վարողները։ Այս խմբում են նաև կենսաթոշակառուներն ու հաշմանդամները, ուսանողները և աշխատանք չունեցող անձինք։ Մասնավորապես, աշխատուժից դուրս 902 500 մարդկանց թվում 29.7 %-ը տնային տնտեսություն վարողներն են (ի դեպ՝ նրանց 99 %-ը կանայք են), 21.6 %-ը՝ կենսաթոշակառուներն ու հաշմանդամներն են, սովորողներն ու ուսանողները 16.4 %-ն են և 32.2 %-ը աշխատանք չունեցող այլ անձինք են։
Թե՛ աշխատողների, թե՛ գործազուրկների կազմում գերակշռում են տղամարդիկ
Հայաստանում թե՛ զբաղվածների, թե՛ գրանցված գործազուրկների կազմում տղամարդիկ ավելի շատ են, քան կանայք։ Մասնավորապես, 2018 թվականի տվյալներով՝ զբաղվածների շրջանում տղամարդկանց տեսակարար կշիռը 57 % է, իսկ գործազուրկների շրջանում՝ 53 %-ը։ Բացի այդ, տղամարդիկ ավելի երկար են աշխատում, քան կանայք։ Վիճկոմիտեի մեկ այլ հրապարակմամբ ներկայացված է, թե շաբաթական միջինում քանի ժամ են աշխատում կանայք ու տաղամարդիկ։ Ընդհանուր, շաբաթական Հայաստանում աշխատում են միջինը 40.9 ժամ, սակայն տղակարդիկ ավելի երկար են աշխատում։ Միջինում նրանք շաբաթական աշխատում են 44.1 ժամ, մինչդեռ կանայք՝ 37 ժամ։
Տղամարդիկ ավելի բարձր են վարձատրվում
2018 թվականի տվյալներով միջին անվանական աշխատավարձը Հայաստանում, ըստ Վիճկոմիտեի, կազմել է 172 727 դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ այն աճել է 4 %-ով։ Նրանց միջին աշխատավարձը կազմել է 210 783 դրամ, մինչդեռ կանանց աշխատավարձը 136 363 դրամ է։ Այսինքն՝ տղամարդիկ 74 420 դրամով կամ 54.5 %-ով ավելի բարձր են վարձատրվում, քան կանայք։ Ընդ որում՝ այդ խզումը մեծ է հատկապես արդյունաբերության ու ծառայությունների ոլորտում։
Հիշեցնենք, որ անվանական աշխատավարձն, այսպես կոչված, «կեղտոտ» աշխատավարձն է, որը ներառում է աշխատողի հարկերը։
Կանանց թիվը մեծ է աշխատուժից դուրս բնակչության կազմում
Կանայք գերակշռում են աշխատուժից դուրս բնակչության կազմում։ 2018 թվականին 15-74 տարեկանների շրջանում աշխատուժից դուրս բնակչության թիվը կազմել է 902 500։ Նրանցից 611 700-ը կամ ընդհանուր թվի մոտ 68 %-ը կանայք են։

Роль мужчин и женщин на армянском рынке труда
В Армении мужчин как в составе занятых, так и в составе безработных больше, чем женщин. Кроме того, мужчины дольше работают и больше получают. Об этом свидетельствуют результаты исследования, опубликованного Статистическим комитетом.
В Статкоме пояснили, что с целью надлежащего отражения новых тенденций на рынке труда, обеспечения актуальности статистики и международной сопоставимости рабочей силы в 2018 г. методология, положенная в основу исследования рабочей силы, была пересмотрена.
Согласно данным 2018 г., в составе населения Армении в возрасте 15-74 лет были заняты 1.048.500 человек, число безработных составило 245.400. В этом исследовании трудовой ресурс среди населения в возрасте 15-74 лет разделен на две большие группы: рабочая сила и население вне рабочей силы. Иными словами, трудовой ресурс представляет собой совокупность рабочей силы (занятого и безработного населения) и населения вне рабочей силы (лиц, не имеющих и не ищущих работу). Их общее число – 2.196.400. В первую группу входят как работающие, или занятые, так и официально зарегистрированные безработные (1.293.800 человек).
Население вне рабочей силы включает не имеющих и не ищущих работу лиц, число которых по положению на 2018 г. составляло 902.500.
В составе населения вне рабочей силы наибольший вес имеют лица, ведущие домохозяйства. В эту группу входят также пенсионеры, инвалиды, студенты, не имеющие работы граждане. В частности, 29.7% от 902.500 человек вне рабочей силы составляют ведущие домохозяйств (из них 99% - женщины), 21.6 % - пенсионеры и инвалиды, 16.4 % - учащиеся и студенты, 32.2% - другие не имеющие работы лица.
Мужчины преобладают как среди занятых, так и среди безработных
В Армении как среди занятых, так и среди зарегистрированных безработных мужчин больше, чем женщин. В частности, по данным 2018 г. удельный вес мужчин в составе занятых составлял 57%, в составе безработных – 53%. Кроме того, мужчины работают дольше женщин. В другой публикации Статкома представлено, сколько в среднем часов в неделю работают женщины и мужчины. В Армении работают в среднем 40.9 часов в неделю, однако продолжительность работы мужчин больше: в среднем 44.1 часа, тогда как продолжительность работы женщин - 37 часов.
Мужчины получают больше
По данным Статкома за 2018 г., средняя номинальная зарплата в Армении составляет 172.727 драмов, что на 4% превосходит показатель предыдущего года. Средняя зарплата мужчин составила 210.783 драма, тогда как женщин – 136.363 драма. То есть мужчины оплачивались на 74.420 драмов, или на 54.5%, больше, чем женщины. Эта разница особенно ощутима в сферах промышленности и услуг.
Напомним, что номинальная, или так называемая “грязная”, зарплата включает налоги работника.
В составе населения вне рабочей силы преобладают женщины
В составе населения вне рабочей силы женщин больше, чем мужчин. В 2018 г. численность населения вне рабочей силы среди лиц в возрасте 15-74 лет составила 902.500. Из них 611.700, или около 68% от общего числа, были женщины.