Ն. Փաշինյան. «Մենք տեղեկություններ ունենք, որ «Իսլամական պետության» կազմում են Ադրբեջանի բազմաթիվ քաղաքացիներ»
«Իմ համոզմունքն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում նոր ռազմական էսկալացիան հետաքրքիր միջավայր կդառնա Սիրիայում իրենց հենարանը կորցնող իսլամական ահաբեկիչների համար»: Այս մասին ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` անդրադառնալով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Զոլյանի հարցադրմանը: Պատգամավորն անդրադարձել էր Բիշքեկում Փաշինյանի ելույթին, որը վերաբերում էր ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելուն:
«Մենք տեղեկություններ ունենք, որ «Իսլամական պետության» կազմում են Ադրբեջանի բազմաթիվ քաղաքացիներ, եթե սխալ քաղաքականության արդյունքում նրանց հաջողվի Ադրբեջանում հենակետ ունենալ, Ադրբեջանը աշխարհագրորեն նրանց համար շատ հարմար է, որտեղ իրենց պատկերացմամբ նպաստավոր միջավայր կարող են ունենալ»,- ասաց նա:
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ իր ելույթում ասել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից Ադրբեջանին զենքով զինելը վտանգավոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև` տարածաշրջանի համար:

Н.Пашинян: “У нас есть информация о том, что в состав “Исламского государства” входят многочисленные граждане Азербайджана”
“Я убежден, что новая военная эскалация в зоне нагорно-карабахского конфликта станет интересной средой для теряющих свою базу в Сирии исламских террористов”,- заявил во время Правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата фракции “Мой шаг” Микаела Золяна. Депутат коснулся выступления Пашиняна в Бишкеке, в котором был затронут вопрос продажи оружия Азербайджану странами-членами ОДКБ.
“У нас есть информация о том, что в состав “Иламского государства” входят многочисленные граждане Азербайджана. И если им удастся в результате неправильной политики создать в этой стране базу, то географически им в Азербайджане будет очень удобно, так как здесь, по их представлению, они смогут сформировать благоприятную среду”, - отметил Никол Пашинян.
В Бишкеке премьер-министр также отметил, что вооружение Азербайджана странами-членами ОДКБ представляет опасность не только для Армении, но и для региона в целом.