Այրվել է կաճաճկուտցի Արմեն Դալլաքյանի տունը, երեք երեխաների հագուստը և ամբողջ ունեցվածքը. ընտանիքը աջակցության կարիք ունի
Դեկտեմբերի 1-ին՝ 24:00-ի սահմաններում, կաճաճկուտցի Արմեն Դալլաքյանի տանը հրդեհ է բռնկվել: Կաճաճկուտ գյուղի վարչական ղեկավար Ռուզաննա Թամազյանը պատմեց, որ հրդեհի պահին ընտանիքը տանը չի եղել:
«Այդ գիշեր ուժեղ քամի էր և անձրև էր գալիս: Երևի աղմուկից հարևանները հրդեհի ձայները չեն լսել»,- ասաց վարչական ղեկավարը:
Արմեն Դալլաքյանի հարևան Արա Դավթյանը կեսգիշերին՝ ժամը 00:20-ի սահմաններում է իմացել հրդեհի մասին: Հայրն է նրան ասել, հետո զանգ է ստացել գյուղի մեկ այլ թաղամասից:
«Տանից դուրս եկա, տեսա տունը վառվում է: Ես շատ արագ զանգեցի շտապօգնություն, ապա հրշեջ ծառայություն, մարդիկ հնարավորինս արագ եկան: Բայց հրդեհը շատ արագ էր տարածվում: Ես իմ տան բակում ջուր ունեմ, դա ուղղեցի դեպի տուն: Իմացանք, որ ընտանիքը տանը չի, շատ ուրախացանք»,- պատմեց Արան:
Վերջինիս խոսքով՝ այդ օրը ցերեկվանից մինչև երեկոյան ժամը 22:00-ն, գյուղում հոսանքի տատանումներ են եղել: Արայի ենթադրությամբ տան հրդեհը բռնկվել է բաց էլեկտրական լարերի պատճառով:
«Ենթադրում եմ, որ այդ ամբողջ օրվա լույսի տատանումները ինչ-որ ազդեցություն են ունեցել հրդեհի բռնկման գործում»,- ասաց նա:
Կաճաճկուտում բնակիչները անհանգստացած են փայտե փտած հենասյուների վրա ամրացված բաց էլեկտրալարերի համար: Արա Դավթյանի խոսքով՝ Կաճաճկուտը սպասարկող էլեկտրիկը այդ վտանգների մասին տեղյակ է, գյուղացիները բազմիցս զգուշացրել են նրան: Արայի խոսքով՝ երկու տարի է՝ հրդեհված բնակարանից 50 մետր ներքև գտնվող փայտե էլեկտրական հենասյունը վթարային վիճակում է:
Ըստ Արայի՝ «Հայատանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի Թումանյանի մասնաճյուղը պարտավոր է սողանքային գյուղում ապահովել էլեկտրաէներգիայի սպասարկման անվտանգությունը:
«Վարձերը ուզելիս չեն հանդուժում մեկ վայրկյան ուշացնելը, բայց այս հենասյունը կարող է գիշերն էլ ընկնել և նոր հրդեհի պատճառ դառնալ: Ընկնելիս փայտե կոտրած հենասյունը կարող է ընկնել հարևան այգու խոտի դեզի վրա: Այդ դեպքում նոր հրդեհը իր ծանր հետևանքներով անխուսափելի կլինի»,- ցույց տալով վթարային հենասյունը՝ ասաց Արա Դավթյանը:
Ռուզաննա Թամազյանը պատմեց, որ այրված տունը հին է եղել և երբևէ չի վերանորոգվել: Հրդեհի հետևանքով այրվել են տան ամբողջ իրերը: Տուժողները սոցիալապես անապահով են: Արմենը և կինը՝ Երազիկը, վերջին տարիներին գնացել են Սարչապետ և Կողբ գյուղերում անասուն են պահել, որ իրենց անչափահաս երեխաներին կերակրեն:
Տունը գնել են 2017թ.-ին: Այս տարի ընտանիքում ծնվել է 3-րդ երեխան: «Երևի 1-2 ամսական կլինի: Երեխայի համար 500 հազար գումար էին ստացել պետությունից»,- պատմեց Ռուզաննան:
Այրված տան մոտ առաջինը հանդիպեցինք Արմենի որդիներին՝ 10-ամյա Ռոբերտին և 8-ամյա Ռոմանին: Ռոմանը հողաթափերով էր: Ասաց՝ կոշիկները այրվել են: Մայրը՝ Երազիկ Մելիքսեթյանը, պատմեց, որ դեկտեմբերի 1-ի առավոտյան նորածին երեխային լողացրել, հետո շորերը լվացել է: Երեխայի շորերը չի արդուկել, այդպես էլ մնացել են: Դուրս գնալիս անջատված է եղել հեռուստացույցը և սառնարանը: Մարել է նաև վառարանի կրակը:
Արմենին հրդեհի մասին կեսգիշերին հեռախոսով հայտնել են հարևանները. «Մինչև եկանք, տան պատերն էին մնացել: Փոքր երեխուս փողը բանկից ստացել էինք, 500 հազար դրամ էր, դա տանն է եղել, ամբողջ ունեցվածքիս հետ փողը նույնպես վառվել է»,- ասաց Արմենը Դալլաքյանը:
Երազիկի ասելով՝ վառվել են նաև իրենց ամբողջ փաստաթղթերը. «Էսօր մեր ունեցվածքից մենակ մեր հագի շորերն են մնացել: 500 հազար դրամը պահում էինք, որ գարնանը տուֆ բերեն, տունը վերանորոգեն»,- ասաց նա:
Արմենը չի աշխատում, երկու գլուխ անասուն է պահում, դրանով է երեխաներին կերակրում: Հրդեհից հետո ընտանիքը տեղափոխվել է Արմենի հոր տուն, որտեղ ապրում է նաև եղբոր ընտանիքը: Հայրական ընտանիքը նույնպես սոցիալապես անապահով է:
«Հորս և մորս տանն ենք մնում, բայց էնտեղ էլ մեր 5 անձով հնար չկա ապրելու»,- ասաց Արմենը:
Վարչական ղեկավար Ռուզաննա Թամազյանը պատմեց, որ ընտանիքը նաև վարկային պարտքեր ունի: Մի քանի օր առաջ վարկի տեղեկանք է տվել: Վարչական ղեկավարի խոսքով՝ ամբողջ Կաճաճկուտը պատրաստ է օգնել Արմեն Դալլաքյանի ընտանիքին, սակայն սողանքային գյուղում ապրող կաճաճկուտցիներն էլ առանձնապես ունևոր չեն:
Վարչական ղեկավար Ռ. Թամազյանը հրդեհից տուժած ընտանիքի ծանր վիճակի մասին անմիջապես տեղյակ է պահել Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանին, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը և ԱԺ պատգամավոր Արեն Մկրտչյանին: Պատգամավորի միջնորդությամբ՝ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն խոստացել է Արմեն Դալլաքյանի ընտանիքի համար Կաճաճկուտում նոր բնակարան գնել:

В Качачкуте сгорел дом Армена Даллакяна: семья с тремя детьми нуждается в помощи
1 декабря около полуночи в доме жителя Качачкута Армена Даллакяна вспыхнул пожар. Семья в это время отсутствовала из дома.
Сосед Даллакянов Ара Давтян узнал о пожаре около 00:20. “Выйдя из дома, я увидел, что дом горит. Сразу же вызвал скорую и пожарных. Обе службы приехали максимально быстро, однако огонь распространялся с большой скоростью. Во дворе нашего дома есть вода, с помощью которой я пытался потушить пламя. Когда мы узнали о том, что в доме Армена никого нет, мы очень обрадовались”,- рассказал Ара.
По его словам, в тот день в селе были колебания напряжения, поэтому наш собеседник предположил, что причиной пожара могла стать открытая электропроводка.
Надо сказать, что качачкутцев очень беспокоят закрепленные на подгнивших столбах открытые электропровода. Обслуживающий село электрик знает о существующей опасности, о которой не раз предупреждал местных жителей.
Ара отметил, что в селе, которое расположено в оползневой зоне, Туманянский филиал ЗАО “Электросети Армении” обязан обеспечить безопасное энергоснабжение. “Когда надо платить за электроэнергию, они даже секунды не хотят ждать, но этот столб может даже ночью упасть на стог сена в соседнем саду и вызвать новый страшный пожар”,- сказал Ара Давтян.
Административный руководитель Качачкута Рузанна Тамазян сообщила, что сгоревший дом был старым и никогда не ремонтировался. Вследствие пожара сгорело все имущество Даллакянов. Семья была необеспеченной. Чтобы прокормить своих несовершеннолетних детей, Армен и его жена Еразик ездили в соседние села Сарчапет и Кохб ухаживать за скотом.
Дом Даллакяны купили в 2017 г. Здесь родился их третий ребенок. “Ребенку, наверное, 1-2 месяца. Они получили от государства материнский капитал в размере 500 тысяч”,- сказала Рузанна.
У сгоревшего дома мы встретили сыновей Армена - 10-летнего Роберта и 8-летнего Романа. Младший был в тапках, сказал, что его ботинки сгорели. Мать мальчиков, Еразик Меликсетян, рассказала, что утром 1 декабря она выкупала новорожденного ребенка, потом постирала детску одежду, которую не стала гладить. Уходя, они отключили телевизор и холодильник, погасили печку.
О пожаре Армену в полночь сообщили по телефону соседи. “Пока мы приехали, от дома остались только стены. В банке мы получили за младшего ребенка 500 тысяч драмов. Деньги тоже сгорели вместе со всем имуществом”,- сказал Армен.
Еразик добавила, что сгорели и все их документы. “На сегодняшний день у нас осталась только одежда, которая сейчас на нас. 500 тысяч драмов мы хранили, чтобы весной купить туф и отремонтировать дом”,- отметила молодая женщина.
Армен не работает, держит двух коров, благодаря чему может прокормить детей. После пожара семья поселилась в доме родителей Армена, где живет также семья его брата, которая тоже социально не обеспечена.
Рузанна Тамазян сообщила, что у Даллакянов есть задолженности по кредиту. По ее словам, помочь семье Армена готов весь Качачкут, однако живущие в опозневой зоне люди сами бедствуют.
О тяжелом положении пострадавшей от пожара семьи Р.Тамазян сразу же поставила в известность губернатора Лори Андрея Гукасяна, Министерство труда и по социальным вопросам и депутата парламента Арена Мкртчяна. Благодаря содействию депутата компания “Техут” выразила готовность купить для Даллакянов в Качачкуте новый дом.