Արսեն Թորոսյան. «Իսկ դուք դե՞մ եք, որ ձեր վճարած հարկերից տաքսիստների համար ճանապարհ կառուցեն, որոնք հարկ չեն վճարում»
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի խոսքով՝ իր խնդիրն է մտածել, որ այն քաղաքացիները, որոնք ապրում ու աշխատում են Հայաստանում, ունենան ֆինանսական պաշտպանվածություն: Այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում  ասաց Թորոսյանը՝ անդրադառնալով պարտադիր առողջապահական ապահովագրության ներդրման համակարգի՝ նախարարության առաջարկին:
Հիշեցնենք, որ նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել պարտադիր առողջապահական ապահովագրության համակարգի ներդրման նախագիծ, որով առաջարկվում է աշխատող քաղաքացիներից որպես հարկ գանձել աշխատավարձի 4-6 տոկոսը:
«Վաղ չէ՞ արդյոք ներդնել պարտադիր կամ համապարփակ առողջապահական ապահովագրություն․ այս հարցը տարբեր ժամանակներում ունեցել է տարբեր պատասխաններ, վաղ է որովհետև համակարգը պատրաստ չէ, երկրի ՀՆԱ-ն այդքան մեծ չէ, չկան համապատասխան ֆինանսավորման մեխանիզմներ»,-ասաց Թորոսյանը՝ հավելելով, որ միշտ էլ կարող են լինել որոշակի արդարացումներ համակարգի ներդրումը հետաձգելու համար, սակայն ըստ նրա՝ դա սխալ է:
Արսեն Թորոսյանը հարց  է հնչեցնում՝ արդյոք ուզո՞ւմ ենք, որ Հայաստանում ապրող քաղաքացիներն ունենան առողջապահական ծածկույթ, ապա հավելում, որ համակարգի ներդնումը կարող  է լինել փուլերով, օրինակ սկզբում՝ մեկ միլիոն բնակչության համար, հետո՝ կես միլիոն և այդպես շարունակ:
«Էդ փողերը հիմա ծախսվում է  առողջապահության վրա, շատ վատ ձևով է ծախսվում, մարդիկ տներ են ծախում, մեքենաներ ծախում, վարկեր վերցնում, մենք առաջարկում ենք փողերի հավաքման և ծախսման նոր համակարգ»,- ասաց նա:
Լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ պետք է ինքը վճարի այն քաղաքացու առողջապահական ապահովագրության համար, որը թաքցնում է հարկեը, նախարարը պատասխանեց.
«Իսկ դուք դե՞մ եք, որ ձեր վճարած հարկերից տաքսիստների համար ճանապարհ կառուցեն, որոնք հարկ չեն վճարում, և հետո ով ասեց, որ հարկ չեն վճարում, կան ուղղակի և  անուղղակի հարկեր: Ցանկացած սպառող վճարում է հարկ, բոլորը հարկ են վճարում, կան ուղղակի եկամուտներից և անուղղակի՝ թեկուզ ստվերային եկամուտներից վճարվող հարկեր»:

Арсен Торосян: “А вы против того, чтобы за счет уплачиваемых вами налогов строились дороги для таксистов, которые не платят налог?”
По словам министра здравоохранения Арсена Торосяна, его задача – думать о финансовой защите тех граждан, которые живут и работают в Армении. Об этом Торосян сказал во время встречи с журналистами в парламенте, касаясь предложения Минздрава внедрить систему обязательного медицинского страховония.
Напомним, что ведомство вынесло на общественное обсуждение проект внедрения обязательного медицинского страхования, которым предлагается взимать с работающих граждан налог в размере 4-6 процентов от их зарплаты.
“Вопрос о том, не рано ли внедрять обязательное медицинское страхование, в разное время имел разные ответы: рано, потому что система не готова, ВВП страны не настолько высок, нет соответствующих механизмов финансирования”,- сказал А.Торосян, добавив, что всегда могут найтись оправдания для откладывания перехода на эту систему. Между тем такой подход министр считает неправильным.
По словам Арсена Торосяна, внедрение ОМС может осуществляться поэтапно: сперва для одного миллиона граждан, потом – для полумиллиона и т.д.
“Средства, которые сегодня выделяются сфере здравоохранения, расходуются очень неэффективно. Люди продают дома, машины, берут кредиты… Мы же предлагаем новую систему сбора и расходования денег”,- сказал глава Минздрава.
На вопрос журналиста, почему он должен оплачивать медицинскую страховку гражданина, который уклоняется от уплаты налогов, Арсен Торосян ответил: “А вы против того, чтобы из уплачиваемых вами налогов строились дороги для таксистов, которые не платят налог? А, кстати, кто сказал, что налоги не платят? Есть прямые и косвенные налоги. Любой потребитель платит налог, и неважно, это прямой или косвенный налог и даже налог с теневых доходов”.