Նախարար Տիգրան Խաչատրյան. «Տնտեսական ակտիվությունը այս տարվա ինն ամսում կազմել է 7,1 %»
2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է, որ Էկոնոմիկայի նախարարության գծով իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորմանը ուղղվելու է 33,2 միլիարդ դրամ` 2019-ի հաստատված 25,9 միլիարդ դրամի դիմաց:
Այս մասին խորհրդարանում պետական բյուջեի մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը: Նախարարի խոսքով` ֆինանսավորման աճը պայմանավորված է գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ու արդյունաբերության ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորմամբ:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության կառուցվածքային փոփոխություններից հետո գյուղատնտեսության նախարարությունը օպտիմալացվել է, վերջինիս գործառույթները Էկոնոմիկայի նախարարությունն է իրականացնում:
Տիգրան Խաչատրյանի ներկայացմամբ` 18 միլիարդ դրամ հատկացվելու է գյուղատնտեսական ծրագրերի, 6,3 միլիարդ դրամ` զբոսաշրջության ոլորտի և 8,9 միլիարդ դրամ ուղղվելու է տնտեսական զարգացման 12 միջոցառումներ ներառող հինգ ոլորտային ծրագրերի ֆինանսավորմանը:
«Տնտեսական ակտիվությունը այս տարվա ինն ամսում կազմել է 7,1 %, ավելի բարձր աճով աճում է արդյունաբերական արտադրանքը` 9,7 տոկոս, գյուղատնտեսությունը անկում է արձանագրում` 4,8 տոկոսի չափով, շինարարության աճը` 4,4 տոկոս, ծառայությունները աճել են 15,5 տոկոսով: Ապրանքների արտահանումը աճել է 7,9 տոկոսով, պատրաստի սննդի արտադրանքը աճել է 14,9 տոկոսով, ինչն էապես ավելի բարձր է, քան ընդհանուր ապրանքների ցուցանիշն է, սարքերի և ապրանքների արտահանումը աճել է 13,5 տոկոսով, բուսական ծագման ապրանքների արտահանումը 15,2 տոկոսով է աճել, բարձր աճ է արձանագրում հանքահումքային արտադրանքի արտահանումը` 12 տոկոս է կազմել»,- ասաց Տիգրան Խաչատրյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ պետական բյուջեի նախագծով 4,9 տոկոս տնտեսական աճ է կանխատեսվում, արդյունաբերության համար` 5 տոկոս, գյուղատնտեսության բնագավառում 0,5 տոկոս աճ է կանխատեսվում, ծառայությունների համար 6 տոկոս աճ է սպասվում, արտահանման համար` 10,9 տոկոս` ի հաշիվ հատկապես վերամշակող արդյունաբերության:
«Բոլոր ցուցանիշները վկայում են, որ պետք է իրականացնենք այնպիսի ծրագրեր, որոնք կոչված են տնտեսության երկարաժամկետ մրցունակության, տնտեսական աճի կայունության ապահովման համար»,- ասաց նախարարը:

Тигран Хачатрян: “Экономическая активность за первые девять месяцев этого года составила 7,1%”
Проектом госбюджета 2020 г. на финансирование программ по линии министерства экономики предусмотрено направить 33,2 млрд драмов против 25,9 млрд драмов в 2019 г.
Об этом в ходе обсуждения в парламенте проекта госбюджета сообщил министр экономики Тигран Хачатрян. По словам министра, рост финансирования обусловлен финансированием программ в сферах сельского хозяйства, туризма и промышленности.
Напомним, что в результате структурных изменений исполнительного органа министерство сельского хозяйства было оптимизировано, а его функции переданы министерству экономики.
Как отметил Т.Хачатрян, 18 млрд драмов будут выделены на сельскохозяйственные программы, 6,3 млрд – сфере туризма и 8,9 млрд – на финансирование 12 программ экономического развития в пяти сферах.
“За девять месяцев этого года экономическая активность составила 7,1%. Ускоренными темпами растет промышленное производство - 9,7%, в сельском хозяйстве зарегистрирован спад на 4,8%, в сфере строительства рост составил 4,4%, объем услуг вырос на 15,5%, экспорт товаров – на 7,9%, производство готовой продукци – на 14,9%, что значительно выше показателя общей продукции, экспорт аппаратуры и товаров – на 13,5%, экспорт продуктов растительного происхождения – на 15,2%. Более высокий показатель роста – 12% - зарегистрирован в сфере экспорта продукции горнорудной промышленности”,- отметил Тигран Хачатрян.
По словам министра, проектом госбюджета рост экономики предусмотрен на 4,9%, промышленности – на 5%, сельского хозяйства – на 0,5%, сферы услуг – на 6%, сферы экспорта – на 10,9% в основном за счет продукции перерабатывающей промышленности.
“Все показатели свидетельствуют о необходимости осуществлять такие программы, которые призваны обеспечить стабильность долгосрочной конкурентоспособности экономики и экономического роста”,- отметил Т. Хачатряны.