Խորհրդարանում ընթանում է ՍԴ նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու նախագծի քվեարկությունը
Ազգային ժողովում փակ-գաղտնի ընթացակարգով ընթանում է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու ԱԺ որոշման նախագծի քվեարկությունը։
Հիշեցնենք, որ նախագծի հեղինակը «Իմ քայլը» խմբակցություն է։ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը նախագծին կողմ է քվեարկելու, «Բարգավաճ Հայաստանը» քվեարկությանը չի մասնակցելու։ Խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի համոզմամբ՝ նախագծի հիմնավորումները թերի են։
Նախագիծը կարող է ընդունվել, եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի երեք հինգերորդը կողմ քվեարկի։
Որոշման նախագիծն ընդունվելու դեպքում ՍԴ-ն կքննի, թե որքանով են հիմնավոր «Իմ քայլի» փաստարկները, և արդյոք Հրայր Թովմասյանը էական կարգապահական խախտում թույլ է տվել, թե ոչ։
Ըստ «Իմ քայլի»՝ Հրայր Թովմասյանը Ռոբերտ Քոչարյանի՝ ՍԴ-ում քննվող գործի շրջանակում էական կարգապահական խախտում է թույլ տվել։

В парламенте проходит голосование по проекту обращения в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий председателя КС
В Национальное Собрании проходит закрытое тайное голосование по проекту решения об обращении в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий председателя КС Грайра Товмасяна.
Проект, как известно, разработан фракцией “Мой шаг”. Оппозиционная фракция “Светлая Армения” заявила, что будет голосовать за принятие документа. Между тем лидер фракции“Процветающая Армения” Гагик Царукян назвал обоснование проекта недостаточно убедительным и заявил, что они не будут участвовать в голосовании.
Проект решения будет считаться принятым, если за него проголосуют три пятые от общего числа депутатов.
В случае принятия документа Конституционный суд рассмотрит вопрос о том, действительно ли Грайр Товмасян допустил существенные дисциплинарные нарушения, на которые ссылается “Мой шаг”.
По утверждению фракции, в рамках рассматриваемого в Конституционном суде дела второго президента РА Роберта Кочаряна Г.Товмасян допустил существенные дисциплинарные нарушения.