Ալեն Սիմոնյանը՝ Հրայր Թովմասյանին. «Սատանայի փաստաբանը լինելը Ձեր միակ կարգավիճակն է եղել»
Ազգային Ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը դատապարտում է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի բացակայությունը ՍԴ նախագահի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու ԱԺ որոշման նախագծի քննարկմանը։
Այս մասին իր ելույթում ասաց Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Հրայր Թովմասյանի հայտարարությանը։
«Ես՝ որպես խորհրդարանի փոխխոսնակ, շատ բացասական եմ գնահատում Հրայր Թովմասյանի՝ էստեղ ներկա չլինելը, և ՀՀԿ-ական պատգամավորի վերջին հայտարարությունը (նկատի ունի Հրայր Թովմասյանին, հեղ.), որտեղ այս ինստիտուտի նկատմամբ ինքը անհարգալից վերաբերմունք է դրսևորել՝ տարանջատելով ԲՀԿ-ն և դիմելով իրենց։ Նա փաստացի հերթական քաղաքական հայտարարությունն է արել, որն անընդունելի եմ համարում»,- ասաց Սիմոնյանը։
ԱԺ փոխխոսնակն անդրադարձավ ՍԴ նախագահի այն խոսքերին, որ ըստ իրեն այս պրոցեսը նպատակ ունի չեզոքացնել Սահմանադրական դատարանը։
«Պարոն Թովմասյան, Դուք Սահմանադրական դատարանը չեք, Դուք ընդամենը այդ դատարանի մեկ անդամ եք, մի վերագրեք Ձեզ ամբողջ դատարանի ֆուկցիան, մի փորձեք «հանցակից» սարքել ՍԴ մյուս դատավոր-անդամներին»,- ասաց Սիմոնյանը։
Ալեն Սիմոնյանը հիշեցրեց, որ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի փոփոխությունների հեղինակը հենց Հրայր Թովմասյանն է։
«Դուք եք գրել էդ օրենքը, Ձեր վրով գրել եք, որ դառնաք ՍԴ անդամ, գրել եք, որ Սերժ Սարգսյանը Ձեզ նշանակի»,- ասաց նա։
Վերջինս համոզմունք հայտնեց, որ ՍԴ գործող նախագահը հանրության շրջանում չունի վստահություն, և ներկայացրեց իր հիմնավորումները դրա վերաբերյալ։
«Չեք վայելում, որովհետև Սերժ Սարգսյանի համար գրել եք Ընտրական օրենսգիրք, որպեսզի ինքը կարողանա վերարտադրվել, հանրությունը Ձեզ չի վստահում ու չի վստահելու Ձեր որոշումներին։ Ձեր հարցազրույցում ասում եք՝ նա չկա, ով ինձ նշանակել է։ Այո, նա չկա, Ձեզ նա չի նշանակում, ԱԺ-ն է նշանակում, այո նա չկա, ու Դուք գնալու եք նրա հետևից։ Սատանայի փաստաբանը լինելը Ձեր միակ կարգավիճակն է եղել նախորդ իշխանության տարիներին, Դուք եղել եք նրա փաստաբանը, իր արածները և պրոյեկտները իրականացնելուն իրավական ձևակերպում տալու համար վարձահատույց է եղել Ձեզ հետ»,- ասաց ԱԺ փոխխոսնակը։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանում քննարկվում է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու ԱԺ որոշման նախագիծը, որի հեղինակը «Իմ քայլը» խմբակցությունն է։

Ален Симонян – Грайру Товмасяну: “Вашим единственным статусом был статус адвоката дьявола”
Вице-спикер Национального Собрания Ален Симонян в своем выступлении на сегодняшнем заседании НС осудил отсутствие председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна на обсуждении проекта решения Национального Собрания об обращении в КС по вопросу прекращения полномочий Товмасяна.
“Я как вице-спикер парламента крайне отрицательно расцениваю отсутствие здесь Грайра Товмасяна. и последнее заявление депутата- республиканца (имеется в ввиду Г.Товмасян. - Авт.), в котором он неуважительно высказался об этом институте, выделив фракцию “Процветающая Армения” и выступив с обращением к ней. Он фактически сделал очередное политическое заявление, которое я считаю неприемлемым”,- сказал Симонян.
Вице-спикер коснулся также утверждения председателя КС о том, что цель этого процесса – нейтрализация Конституционного суда.
“Господин Товмасян, Вы – не Конституционный суд, Вы всего лишь один из членов этого суда, так что не приписывайте себе функцию всего суда, не пытайтесь сделать своими “соучастниками” других судей Конституционного суда”,- сказал А.Симонян.
Вице-спикер напомнил о том, что автором изменений в законе РА “О Конституционном суде” является именно Грайр Товмасян.
“Это Вы написали этот закон, Вы подогнали его под себя, чтобы стать членом КС. Написали его для того, чтобы Серж Саргсян назначил именно Вас”,- заявил вице-спикер.
Он также выразил убежденность в том, что действующий председатель Конституционного суда не пользуется доверием общества.
“Вы не пользуетесь доверием, так как написали Избирательный кодекс для Сержа Саргсяна, чтобы он смог переизбраться. В своем интервью Вы сказали, что того, кто Вас назначил, уже нет. Да, его нет, и Вы уйдете вслед за ним. В прошедший период Вашим единственным статусом был статус адвоката дьявола, который рассчитался с Вами за правовую оценку реализуемых им проектов”,- сказал Ален Симонян.
Напомним, что сегодня в парламенте обсуждается разработанный фракцией “Мой шаг” проект обращения в Конституционный суд по вопросу прекращения полномочий председателя КС Грайра Товмасяна.