Կենտրոնական բանկի նախագահի դրամական միջոցներն աճում են
ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը 2018-ին ավելացրել է իր դրամական միջոցները: Այդ մասին նշված է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով` պաշտոնյայի ներկայացրած հայտարարագրում:
Մասնավորապես, եթե 2017-ին Ա. Ջավադյանը որպես դրամական միջոց հայտարարագրել էր 131 մլն դրամ, 629.000 դոլար և 162,000 եվրո, ապա 2018-ին այդ գումարների չափը կազմել է 133 մլն դրամ, 671.000 դոլար և 182,000 եվրո:
Փոխարենը, 2017-ի համեմատ, 2018թ. նվազել են Ջավադյանի դրամային եկամուտները, ավելացել՝ դոլարայինը: Եթե 2017-ին ԿԲ նախագահը ստացել էր 54 մլն 210 հազար դրամ եկամուտ, ապա 2018-ին՝ 30 մլն 434 հազար դրամ, 36 հազար 512 դոլար և 2,376 եվրո:
2018-ի եկամտի մեջ Արթուր Ջավադյանի աշխատավարձի չափաբաժինը կազմել է 24 մլն 764 հազար դրամ, իսկ մնացածը գոյացել է շահաբաժիններից, տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոսներից կամ հատուցումից:
ԿԲ նախագահը հայտարարագրել է նաև ներդրումային ֆոնդերի փայերը. 2018-ին դրանք կազմել են մոտ 1 մլն 914 հազար դրամ: 2017-ին այդ գումարը եղել է 1 մլն 297 հազար դրամ:
Զգալի կարողության տեր է նաև Կենտրոնական բանկի նախագահի կինը՝ Հասմիկ Մանուկյանը: Նա 2018-ին հայտարարագրել է մոտ 19 մլն 453 հազար դրամ, 35,081 դոլար և 2,262 եվրո եկամուտ, որը գոյացել է աշխատավարձից, տրված փոխառությունների դիմաց ստացված տոկոսներից, վարձակալության դիմաց ստացված վճարից: Իսկ դրամական միջոցները նշված տարում կազմել են 53 մլն 500 հազար դրամ, 720 հազար դոլար և 263 հազար եվրո:

Выросли денежные средства председателя ЦБ
Председатель Центробанка РА Артур Джавадян в 2018 г. увеличил объем своих денежных средств. Об этом свидетельствует декларация, представленная председателем ЦБ в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц.
Так, если в 2017 г. Джавадян задекларировал в качестве денежных средств 131 млн драмов, 629.000 долларов и 162.000 евро, то в 2018-ом эти суммы составили 133 млн драмов, 671.000 долларов и 182,000 евро.
Зато в 2018 г. по сравнению с 2017 г. доходы в драмах председателя Центробанка сократились, но увеличились долларовые доходы. Если в 2017-ом Джавадян задекларировал доход в размере 54 млн 210 тыс. драмов, то в 2018-ом – 30 млн 434 тыс. драмов, 36 тыс. 512 долларов и 2.376 евро.
В доходах Артура Джавадяна за 2018-й год доля зарплаты составила 24 млн 764 тыс. драмов, остальная сумма образовалась за счет дивидендов и процентов по выданным займам.
Председатель ЦБ задекларировал также инвестиционные паи: в 2018-ом – 1 млн 914 тыс, драмов, в 2017-ом – 1 млн 297 тыс. драмов. Значительным состоянием владеет и жена главы Центробанка Асмик Манукян. В 2018-ом она задекларировала доход в размере 19 млн 453 тыс. драмов, 35.081 доллара и 2.262 евро. Эти суммы образовались ыза счет зарплаты, процентов по выданным займам и платы за аренду. Что касается денежных средств г-жи Манукян, то в указанном году они составили 53 млн 500 тыс. драмов. 720 тыс. долларов иы 263 тыс. евро.