Նոր ՇՄԱԳ-ի անհրաժեշտությունից մինչև Ամուլսարի հնարավոր շահագործման ժամկետներ. վարչապետի ֆեյսբուք լայվի գլխավոր ուղերձները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով կրկին անդրադարձել է Ամուլսարի հանքի շահագործման թեմային: «Հետք»-ը ներկայացնում է վարչապետի լայվի գլխավոր ուղերձները:
Նոր ՇՄԱԳ կատարելու օրենսդրական մեխանիզմ չկա
Վարչապետը սկզբում հիշեցրեց իր հանձնարարականն՝ ուղղված Շրջակա միջավայրի նախարարությանը՝ ստուգել ևս մեկ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում (ՇՄԱԳ) իրակացնելու անհրաժեշտությունը: Կառավարության ղեկավարը հայտնեց, որ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված մեխանիզմ չկա, որ թույլ կտա նոր ՇՄԱԳ կատարելու որոշում ընդունել:
«Բոլոր այն դեպքերում, երբ ծագում է նոր ՇՄԱԳ իրականացնելու անհրաժեշտություն, դրանից առաջ իրականացվում է ստուգումների որոշակի փուլ՝ պարզելու համար այն փաստերը, որոնք կարող են հանգեցնել նոր ՇՄԱԳ-ի: Որոշ դեպքերում դա եռամսյա ժամկետի մասին է, որոշ դեպքերում ուղղակի բնապահպանական տեսչության ստուգմամբ է սահմանափակված, որը 30 օր է և կարող է ձգվել մինչև 70 օր: Այսինքն՝ եթե նույնիսկ արձանագրվի դե յուրե նման գործընթացի անհրաժեշտությունը, ապա այն կարող է լինել հավելյալ ստուգումների արդյունքում, և սա է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եթե ստուգման ընթացքում արձանագրած խախտումները հնարավոր է վերացնել առանց նախագիծը փոխելու, ապա այդ դեպքում նոր ՇՄԱԳ մեր օրենսդրությամբ չի պահանջվում:
«Եթե արձանագրված թերությունները հնարավոր չի լինում վերացնել առանց նախագիծը փոխելու, ուրեմն առաջանում է նոր նախագծի անհրաժեշտություն և նոր նախագծի անհրաժեշտության բերումով արդեն պետք է իրականացվի շրջակա միավայրի վրա ազդեցության գնահատում»,- ասաց գործադիրի ղեկավարը:
«Լիդիան»-ը վարչապետին խոստացել է չաղտոտել շրջակա միջավայրը
Վարչապետը շեշտեց, որ տեսակոնֆերանսի ընթացքում ԷԼԱՐԴ ընկերության ներկայացուցիչները պնդել են, թե ցանկացած գործունեության պատասխանատվությունը կրում է «Լիդիան» ընկերությունը:
««Լիդիան» ընկերությունն իմ հետ հանդիպումների ընթացքում արձանագրել է հետևյալը. ինքը ասում է՝ ինչպես ես ՇՄԱԳ-ում գրել եմ, ես պարտավորվում եմ էդ հանքը շահագործել 100 տոկոս անվտանգ, ինչը նշանակում է, որ ոչ մի լիտր աղտոտված ջուր չի արտահոսի արտաքին միջավայր, օդի որակը չի փոխվի, ստորերկրյա ջրերը չեն աղտոտվի, մակերեսային ջրերը չեն աղտոտվի, շրջակա միջավայրի կենսաբազմազանության հետ պրոբլեմներ չեն առաջանա: «Լիդիան»-ը պաշտոնապես արձանագրում է, որ իրենք ինչ պարտավորվել են, էդ պարտավորություները երաշխավորում են, որ կկատարեն ամենաբարձր մակարդակով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարությունն իրավիճակի հնարավոր վատթարացման ազդակներ ունի
Վարչապետը նշեց, որ Ամուլսարի թեմայով իր մոտեցումը մնացել է նույնը, ինչ իր նախորդ ֆեյսբուքյան լայվի ժամանակ, այսինքն՝ առնվազն այս պահի դրությամբ Ամուլսարի հանքի շահագործումը արգելելու որևէ իրավական հիմնավորում չկա: Միևնույն ժամանակ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Կառավարությունը չի կարող հաշվի չառնել հանրության շրջանում առկա անհանգստությունները:
«Մյուս կողմից մենք չենք կարող հաշվի չնստել Հայաստանի տնտեսական հանրության անհանգստությունների հետ: Ինչպես գիտեք, վերջերս Moody’s ընկերությունները բարձրացրել է Հայաստանի վարկանիշը, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Հայաստանի մասնավոր բանկերը կարող են ֆինանսական միջոցներ ներգրավվել ավելի էժան, քան երբ որ Հայաստանի վարկանիշն ավելի ցածր էր: Այս պարագայում այդ գումարները, որ բերվում են, դրանք ինչ-որ առումով կանխորոշում են մեր բանկերի կողմից քաղաքացիներին տրվող վարկերի տոկոսները: Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակում մենք ունենք որոշակի ազդակներ, որ եթե մենք իրավիճակը ճշգրիտ չկառավարենք, իրավիճակին պետական մոտեցում չցուցաբերենք, ապա դա կարող է հանգեցնել Հայաստանի վարկանիշի վատթարացման, ինչի հետևանքները մենք բոլորս կարող ենք զգալ»,- ասաց վարչապետը:
Կառավարությանը կմեղադրեն խտրական մոտեցման համար
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եթե որոշվի պարզապես թույլ չտալ Ամուլսարի հանքի շահագործումը, ապա հարց կառաջանա, թե ինչպես է Կառավարությունը թույլ տալիս շահագործել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի հանքի, Թեղուտի հանքի շահագործումը, արդյոք նրանք համապաստախանու՞մ են միջազգային ստանդարտներին և բնապահպանական հարցեր չե՞ն առաջանում: Այս դեպքում, ըստ Կառավարության ղեկավարի, Հայաստանը կարող է ունենալ միջազգայնորեն շատ լուրջ խնդիր, եթե Կառավարության սխալ որոշման պատճառով ստացվի, որ ցուցաբերվում է խտրական մոտեցում:
«Մենք չենք կարող արհամարհել նաև մեր երկրի տնտեսության անվտանգության և ընդհանրապես մեր երկրի արտաքին անվտանգության հետ կապված խնդիրները, որոնք նույնպես որոշակի կարևորություն ունեն այս հարցը քննարկելիս»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Իվանյանն իր անմիջական վերադասին զեկուցել է բնապահպանության նախկին նախարարի հետ ազգակցական կապի մասին:
Այս ամենից հետո վարչապետը խնդրեց Ջերմուկի բնակիչներին ապաշրջափակել Ամուլսարի հանք տանող բոլոր ճանապարհները: Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ հանձնարարել է Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնին Ամուլսարում ստուգումներ սկսել՝ պարզելու Շրջակա միջավայրի նախարարության վեր հանած խնդրահարույց հարցերը, իսկ այն հարցերը, որոնք պարզելու իրավասություն տեսչական մարմինը չունի, դրանց պատասխանները կտա նախաքննություն իրականացնող մարմինը՝ Քննչական կոմիտեն, հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: Վարչապետն անդրադարձավ նաև Ամուլսարի հարցով քննչական խմբի ղեկավար Յուրա Իվանյանի և բնապահապնության նախկին նախարար Արամայիս Գրիգորյանի ազգակցական կապի մասին հրապարակմանը: Փաշինյանի խոսքով՝ երբ քրեական գործ է հարուցվել և այն հայտնվել է Իվանյանի վարույթում, վերջինս իր անմիջական վերադասին զեկուցել է իր ազգակցական կապի մասին բնապահապանության նախկին նախարարի հետ:
«Այդ փաստը արձանագրելուց հետո անմիջական ղեկավարը բացել է Քրեական դատավարության օրենսգիրքը՝ պարզելու, թե դա բացարկման հի՞մք է, թե ոչ: Արդյունքում արձանագրվել է, որ դա դե յուրե բացարկման հիմք չէ, և այդ փաստը Իվանյանի անմիջական վերադասը չի զեկուցել իր վերադասին: Մենք այս պատմության մեջ խնդիր տեսնում ենք, և հիմա քրեական գործը Յուրա Իվանյանի վարույթից վերցվել է ու փոխանցվել Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանին, որն այդ պաշտոնում նշանակվել է 15 օր առաջ, այսինքն՝ քրեական գործի քննության ողջ ընթացքում այնտեղ չի աշխատել: Կձևավորվի քննչական նոր խումբ, որ կզբաղվի թե՛ նախկինում ի հայտ եկած փաստերի, թե՛ ներկայի փաստերի քննությամբ»,- ասաց վարչապետը:
Վարչապետը խոստանում է հանքի շահագործման դեպքում վերահսկել բոլոր գործընթացները
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Կառավարությունը ունի բոլոր լծակները հանքի շահագործման դեպքում ամենօրյա մոնիթորինգներով, որին կներգրավվեն նաև քաղհասարակության ներկայացուցիչներ, ազդակիր համայնքների բնակիչներ, վերահսկել գործընթացները, և եթե արձանագրվեն խախտումներ, կկայացվեն համապատասխան որոշումները՝ ընդհուպ մինչև հանքի շահագործման դադարեցում կամ արտոնագրից զրկում:
«Լիդիան»-ը նշել է հանքի հնարավոր շահագործման մոտավոր ժակետները
Կառավարության ղեկավարն ասաց, որ «Լիդիան»-ի ներկայացուցիչների հետ զրույցի ընթացքում հարց է ուղղել, թե եթե սեպտեմբեր ամսին ընկերությունը հանքի նկատմամբ հասանելիություն ունենա, ապա ինչ ժամկետներում կարող է սկսել շինարարությունը, և հետագայում հանքի շահագործումը: «Լիդիան»-ի ներկայացուցիչներն ասել են, որ շինարարական աշխատանքները ամենաշուտը կարող են սկսել 2020թ. ապրիլին, հանքի շահագործումը լավագույն դեպքում՝ 2020թ. չորրորդ եռամսյակին, իսկ ամենահավանական ժամկետը՝ 2021թ. առաջին եռամսյակին:
Նիկոլ Փաշինյանի գնահատմամբ՝ հանք տանող ճանապարհների շրջափակումը միջազգային տնտեսական իմիջի տեսանկյունից Հայաստանի համար լրջագույն խնդիրներ է ստեղծում:

От необходимости в проведении новой ОВОС до сроков возможной эксплуатации Амулсара: основные мессиджи обращения премьер-министра в прямом эфире
Премьер-министр Никол Пашинян в сегодняшнем прямом эфире со своей фейсбуковской страницы вновь коснулся вопроса эксплуатации Амулсарского рудника. Hetq.am представляет основные мессиджи онлайн-обращения главы правительства.
Отсутствует законодательный механизм проведения новой Оценки воздействия на окружающую среду
Вначале премьер напомнил о своем поручении Министерству окружающей среды провести еще одну Оценку возедйствия на окружающую среду (ОВОС)
Никол Пашинян сообщил, что в законе Республики Армения отсутствует механизм, позволяющий принять решение о проведении новой ОВОС.
“Во всех тех случаях, когда возникает необходимость в проведении новой Оценки воздействия на окружающую среду, предварительно проходит определенный этап проверок с целью выявления тех фактов, которые могут потребовать проведения новой ОВОС. В одних случаях речь идет о трехмесячном сроке, в других дело ограничивается проверкой Инспекции по экологии, которая длится 30 дней и может затянуться на 70 дней. То есть если даже будет де-юре зафиксирована необходимость в подобном процессе, то он возможен только после проведения дополнительных проверок. Таково требование законодательства Республики Армения”,- отметил Никол Пашинян.
По словам премьера, если выявленные в ходе проверки нарушения можно будет устранить без изменения проекта, то в этом случае, согласно закону, проведение новой ОВОС не требуется.
“Если же обнаруженные недостатки нельзя устранить без изменения проекта, то возникает необходимость в новом проекте, и уже в этом случае должна быть проведена Оценка воздействия на окружающую среду”,- отметил Пашинян.
Компания “Лидиан” обещала премьеру не загрязнять окружающую среду
Никол Пашинян подчеркнул, что в ходе видеоконференции с представителями компании “ЭЛАРД” последние настаивали на том, что ответственность за любую деятельность несет компания “Лидиан”.
“В ходе встреч со мной компания “Лидиан” констатировала следующее: я обязуюсь, как и написано в ОВОС, обеспечить безопасную на 100 процентов эксплуатацию рудника, а это значит, что ни один литр загрязненной воды не попадет во внешнюю среду, качество воздуха не изменится, подземные воды не будут загрязнены, поверхностные воды не будут загрязнены, проблем с биоразнообразиеп окружающей среды не возникнет. “Лидиан” официально заявляет, что гарантирует выполнение всех взятых ею обязательств на самом высоком уровне”,- сказал Н.Пашинян.
Правительство располагает мессиджами о воможном ухудшении ситуации
По словам премьер-министра, его подход к вопросу Амулсара остался неизменным, то есть на данный момент нет какого-либо правового обоснования для недопущения экслпуатации Амулсарского рудника. Вместе с тем Пашинян подчеркнул, что правительство не может не учитывать выражаемую в обществе тревогу.
“Но мы не можем не учитывать и обеспоконность экономического сообщества Армении. Как вы знаете, недавно компании Moody’s подняли рейтинг Армении, а это значит, что Республика Армения и частные банки страны могут привлекать более дешевые финансовые средства, нежели при низком рейтинге РА.
В данной ситуации суммы, которые начнут поступать, в какой-то мере предопределят проценты по кредитам, выдаваемым нашим гражданам.
В нынешней ситуации вокруг Амулсара мы располагаем определенными мессиджами о том, что если нам не удастся правильно отрегулировать ситуацию, если мы не проявим государственный подход, то это может привести к ухудшению рейтинга Армении, последствия которого ощутим мы все”.- сказал премьер.
Правительство обвинят в дискриминационном подходе
По словам Пашиняна, если будет принято решение не разрешить эксплуатацию Амулсарского рудника, то возникнет вопрос, почему в таком случае правительство разрешает эксплуатацию Зангезурского медно-молибденового комбината, экслпутацию Техутского месторждения, соответствуют ли они междунартодным стандартам и не возникают ли экологические вопросы. Если в этом случае окажется, что из-за неверного решения правительства проявляется дискриминационный подход, то Армения может столкнуться с очень серьезной проблемой, отметил Н.Пашинян.
“Мы также не можем игнорировать безопасность нашей экономики и проблемы, связанные с внешней безопасностью нашей страны, которые тоже представляют определенную важность при обсуждении данного вопроса”,- сказал премьер-министр.
Следователь Иванян доложил своему непосредственному начальству о своей родственной связи с бывшим министром охраны природы. После этого Никол Пашинян попросил жителей Джермука разблокировать дороги, ведущие к Амулсарскому руднику.
Он сообщил, что поручил Инспекции по экологии и недрам начать проверки на Амулсаре с тем, чтобы разобраться в поднятых Министерством окружающей среды спорных вопросах. Что касается вопросов, которые не входят в компетенцию Инспекции, то ответы на них должен дать орган предварительного следствия, то есть Следственный комитет, в рамках возбужденного уголовного дела.
Премьер коснулся также публикации о родственной связи между руководителем следственной группы по вопросу Амулсара Юрой Иваняном и бывшим министром охраны природы Арамаисом Григоряном.
По словам Пашиняна, сразу после возбуждения уголовного дела, которое оказалось в производстве Иваняна, тот предупредил непосредственное начальство о своей родственной связи с бывшим министром охраны природы. “После констатации этого факта его непосредственный руководитель открыл Кодекс уголовно-процессуального производства, чтобы выяснить, является ли это основанием для самоотвода. В результате выяснилось, что де-юре это не основанием. Однако начальник Иванняна не доложил сразу об этом факте своему начальству.
В этой истории мы видим проблему. Сейчас уголовное дело изъято из производства Юры Иваняна и передано в производство заместителя председателя Следственного комитета Арсена Айвазяна, назначенного на эту должность 15 дней назад. Будет сформирована новая следственная группа, которая займется расследованием фактов, выявленных как ранее, трак и в последнее время”,- отметил премьер-министр.
Пашинян обещает в случае эксплуатации рудника контролировать все процессы
Никол Пашинян подчеркнул, что в случае эксплуатации рудника правительство располагает всеми необходимыми рычагами для проведения каждодневного мониторинга, в котором примут участие также представители гражданского общества, жители испытывающих воздействие общин. В случае выявления нарушений будут приняты соответствующие решения - вплоть до прекращения эксплуатации рудника или лишения лицензии.
Компания “Лидиан” назвала примерные сроки возможной эксплуатации рудника
По словам главы правительства, в ходе беседы с представителями компании “Лидиан” он поинтересовался: если в сентябре компания получит доступ к руднику, когда сможет начать строительство, а в дальнейшем и эксплуатацию? Представители “Лидиан” сказали, что строительные работы могут начаться в апреле 2020 г., а эксплуатация рудника – в лучшем случае в четвертом квартале того же года. Однако наиболее вероятный срок – первый квартал 2021 г.
По оценке Никола Пашиняна, блокирование дорог, ведущих к Амулсарскому руднику, создает для Армении серьезнейшие проблемы.