«Չաարատ Կապան»-ը Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի նախագծի փոփոխություններ է ներկայացրել
Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը շահագործող «Չաարատ Կապան» ՓԲԸ-ն ներկայացրել է հանքավայրի ստորգետնյա եղանակով մշակման նախագծի փոփոխություն:
Ներկայացվող վերակառուցումը հիմնականում ներառում է ստորգետնյա հանքում հանքաքարի փխրեցման, պոկման, հանման գործընթացները, օդափոխության համակարգի արդիականացումը և հանքից դուրս եկող ֆիլտրացիոն ջրերի մաքրման ավազանը: Փոփոխությունը ներառում է հետևյալ կետերը.
ա/780 մ հորիզոնից ներքև բացումն իրականացվում է թեքատներով։
բ/ Հանքավայրի հարավային և հյուսիսային մերձհանքային հրապարակներում նախատեսվում է կահավորել հանքաքարի միջինացման լրացուցիչ պահեստներ։
գ/ Տեխնոլոգիական առանձնահատկություններով պայմանավորված՝ լեռնակապիտալ և նախապատրաստական փորվածքների հորատանցման արդյունքում առաջացած, բայց մշակված տարածության լցափակման համար չօգտագործված դատարկ ապարի պահեստի կահավորում լեռնահատկացման տարածքում։
դ/ Տեխնոլոգիական գործընթացում հեռացված հողի շերտի պահպանության պահեստի կահավորում լեռնահատկացման տարածքում։
ե/ Նախատեսվում է ընդհանուր հանքային օդափոխության սխեմայի փոփոխություն, 3 հանքուղիների մուտքերին գլխավոր օդափոխման կայանքների տեղադրում։
զ/ Հանքային ջրերի ջրահեռացման սխեմայի բարելավում, ջրհավաքիչների, պոմպակայանների և էլեկտրաենթակայանների համար ստորգետնյա խցերի կառուցում:
է/ Հանքային ջրերի կախված մասնիկների նստեցման և լրամաքրման ջրհավաք ավազանի կառուցում։
թ/ Տեղաշարժման գոտու մշտադիտարկումների գեոդեզիական ցանցի տեղադրում։ Շրջանառու դատարկ ապարների պահեստը նախագծված է Շահումյան գյուղի լքված ամայի տարածքում: Շրջանառու դատարկ ապարների զբաղեցրած ընդհանուր տարածքը կազմում է 5.5 հա, պահեստավորվող ապարների ծավալը 409.46 հազ. մ3: Այդ տարածքից 1.92 հա-ն զբաղեցված է հին լցակույտերով: Այս առումով որոշակիորեն մեծանալու է նախկին լցակույտի տարածքը, սակայն, տարածքի ընդլայնումով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության ռիսկերը, ըստ «Չաարատ Կապան»-ի, չեն մեծանում, քանի որ տարածքը տեղակայված է ընկերության լեռնահատկացման ակտով սահմանված տարածքում և նախկինում ևս ծառայել է դատարկ ապարների լցակույտի պահեստավորման համար:
Ընկերությունը նշում է, որ պահեստարանի տեղակայման հետ պայմանավորված մեծածավալ ծառահատումների անհրաժեշտություն չկա, քանի որ տարածքում առկա են մեկ տասնյակից էլ քիչ միջին հասակի ծառեր: Սակայն ամեն դեպքում փոխհատուցման գործողություններ նախատեսված են: Օրինակ՝ հնարավորության դեպքում տեղափոխել փոքր տնկիները՝ հաշվի առնելով կպչունության հավանականությունը:
Դատարկ ապարների լցակույտի սահմանաեզրին տնկվելու են սաղարթախիտ ծառեր (կատալպաներ), որոնք կարճ ժամանակում անհրաժեշտ հասակ կհավաքեն և կծառայեն փոշու կլանման ու վիզուալ դրական էֆեկտ ստեղծելու համար։ Նոր խախտվող տարածքը լինելու է 3.58 հա:
«Չաարատ Կապան»-ը խոստանում է, որ շահագործման ընթացքում նախաձեռնողը նախատեսում է մասնակցել ազդակիր համայնքների զարգացման ծրագրերին: Ընկերությունը ընդհանրական դրույթներ է գրել, որից այնքան էլ պարզ չէ, թե հատկապես ինչպիսին է լինելու այդ աջակցությունը և ինչ ծավալների: Մասնավորապես, նշում է, որ
- կքննարկվի և երկկողմանի համաձայնության դեպքում կլուծվի հողային ռեսուրսների կարգավիճակի փոփոխության հետևանքով ծագած փոխհատուցման խնդիրը: Համայնքը կստանա զգալի փոխհատուցում, որով կարող է լուծել նաև սոցիալական խնդիրներ:
- Ընկերության կողմից հատուկ նշանակված անձը մշտական կապ կպահպանի համայնքնապետարանների հետ, կծանոթանա քննարկվող և նախատեսվող ծրագրերին: Ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացվող ծրագրերի դեպքում ընկերությունը կմասնակցի դրանց իրականացմանը համաֆինանսավորման ձևով:
- Կազմակերպությունը սեփական ուժերով կիրականացնի հանքավայրի և հարակից տարածքների բարեկարգման և խնամքի միջոցառումներ:
- Ընկերության կազմում կաշխատեն համայնքների բնակիչներ, որոնց եկամուտը կառաջանա ընկերության գործունեության հաշվին և կնպաստի աշխատողների և նրանց ընտանիքների սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
- Հանքարդյունաբերական համալիրի անձնակազմի տնտեսական կարիքները բավարարելու համար կստեղծվեն տարբեր ուղեկցող կազմակերպություններ, որոնց գործունեությունը սերտորեն կապված կլինի համալիրի հետ և կնպաստի նաև ազդակիր համայնքների սոցիալական զարգացմանը:
- Համալիրը կստեղծի հատուկ ֆոնդեր, ուղղված ընկերության աշխատակիցների տարբեր սոցիալական խնդիրների լուծմանը:
Հանքավայրի տարածքի ընդլայնում նախատեսված չէ: Բնապահպանական միջոցառումները լինելու են նախկին ՇՄԱԳ-ում արդեն իսկ ներկայացվածները:
Ընկերությունը պոչանքներն ամբարում է Գեղանուշի պոչամբարում, որի պլանային փակումը, ինչպես և հանքինը, նախատեսվում է 2050թ.-ին: Ընկերությունը վստահ է, որ Գեղանուշի պոչամբարի հնարավորությունները բավարար են մինչև շահագործման ավարտը լցակույտերի տեղավորման համար, դա հաստատվել է նաև պոչամբարի ՇՄԱԳ-ի փորձաքննությամբ:
Պոչամբարի հայելու նախագծային մակերեսը կազմում է 108,000 քմ: Այն իր բոլոր ենթակառուցվածքներով զբաղեցնում է մոտ 32 հա մակերես:
Պոչամբարի պարզվածքը շրջանառու ջրի համակարգով վերադառնում է հարստացուցիչ ֆաբրիկա և օգտագործվում տեխնոլոգիական պրոցեսում: Ընկերությունը վստահ է, որ արտադրական կեղտաջրերի արտահոսքը պոչամբարից բաց ջրավազաններ բացառվում է:
Շրջակա միջավայրի ազդեցության գնահատման ներկայացրած այս նախագծի վերաբերյալ հանրային 4-րդ քննարկումները նախատեսված են սեպտեմբերի 18-ին՝ Կապանի համայնքապետարանում:

ЗАО “Чаарат-Капан” представило поправки к проекту разработки Шаумянского золото-полиметаллического месторождения
Эксплуатирующее Шаумянское золото-полиметаллическое месторождение ЗАО “Чаарат Капан” представило поправки к проекту разработки месторождения подземным способом.
Общая площадь, занимаемая горными породами, составляет 5.5 га, объем складируемых горных пород - 409.46 тыс. кубометров. 1.92 га от общей территории занимают старые отвалы горных пород. В этом плане площадь отвалов увеличится, однако, как утверждает “Чаарат Капан”, расширение территории не приведет к увеличению рисков воздействия на окружающую среду, так как данная территория и раньше использовалась для складирования отвалов пустых горных пород.
Компания указывает на отсутствие необходимости в широкомасштабных вырубках деревьев с цельюя размещения хранилища, поскольку на территории имеется менее десятка деревьев среднего размера. Но в любом случае выплата компенсации предусмотрена. Так, при наличии возможности небольшие саженцы будут перенесены в другое место с учетом вероятности их приживания,
У края отвалов пустых пород будут высажены широколиственные деревья (катальпы), которые за короткий срок вырастут и будут служить как для сбора пыли, так и для создания положительного визуального эффекта. Новая площадь составит 3.58 га.
“Чаапаи Капан” обещает, что в процессе эксплуатации инициатор примет участие в программах развития, которые будут осуществляться в испытывающих воздействие общинах.
Компания составила общие положения, которые, однако, не дают четкое представление о том, какая помощь предусмотрена и в каких объемах.
В частности, отмечается, что будет обсужден и в случае достижения согласия решен вопрос выплаты компенсации, который возникнет вследствие изменения категории земельных ресурсов.
Община получит значительную компенсацию, благодаря которой сможет решить социальные вопросы.
Назначенный компанией специальный представитель будет поддерживать постоянную связь с администрациями общин, ознакомится с обсуждаемыми и запланированными проектами. При наличии проектов, представляющих взаимный интерес, компания примет участие в их реализации путем софинансирования.,
Организация собственными силами осуществит благоустройство месторождения и сопредельных территорий.
Жители общин смогут работать в компании. Их доходы будут формироваться за счет деятельности компании, что поспособствует решению социальных проблем работников и их семей.
С целью удовлетворения экономических нужд работников горнодобывающего комплекса предусмотрено создание различных сопутствующих органитзаций, деятельность которых будет тесно связана с комплексом и будет способствовать также социальному развитию испытывающих воздействие общин.
Комплекс создаст специальные фонды для решения социальных проблем работников.
Расширение территории месторождения не предусмотрено. В плане экологии будут осуществляться те мероприятия, которые уже представлены в Оценке воздействия на окружающую среду (ОВОС).
Компания складирует хвосты в Геганушском хвостохранилще, плановое закрытие которого, как и закрытие рудника, предусмотрено в 2050 г. Компания уверена, что Геганушское хвостохранилище имеет достаточно возможностей для хранения отвалов до завершения срока эксплуатации. Это подтверждено и экспертизой ОВОС.
Проектная площадь зеркала хвостохранилища составляет 108,000 кв.м. Вместе со всеми инфраструктурами оно занимает около 32 га.
Очищенные сточные воды хвостохранилища по системе циркулируемой воды возвращаются на обогатительную фабрику и используются в технологическом процессе. Компания уверена, что утечка производственных сточных вод из хвостохранилища исключена.
Четвертые публичные слушания по данному проекту, который представлен для оценки воздействия на окружающую среду, состоятся 18 сентября в администрации города Капана.