Գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը վարձակալած 35 հա անտառային տարածքի համար գումար չի վճարել
Պաշտոնաթող գեներալ Արշալույս Փայտյանն իր ծննդավայր Տավուշի մարզի Նորաշեն գյուղից 50 կմ հեռու 35 հա անտառային հող էր վարձակալել՝ հանգստի գոտի կազմակերպելու նպատակով:
Գեներալ-լեյտենանտ Արշալույս Փայտյանը 2007 թ. զբաղեցնում էր Զինված ուժերի շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնը: Նույն այդ ժամանակ նա դիմել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ և 60 տարով վարձակալել Արծվաբերդի անտառտնտեսության անտառային տարածքներից 35 հա:
Տարեկան ընդամենը 420 հազար դրամ վարձավճարով վարձակալված տարածքում գեներալը ծրագրել էր հանգստի գոտի ստեղծել, սակայն մինչև 2016թ. ոչինչ չի արել: Բացառություն են միայն անտառի մեջ գտնվող գետի ափին երկու փոքր լողավազան ստեղծելու` անավարտ հողային աշխատանքները: Մինչև 2016-ը Արշալույս Փայտյանը չի վճարել վարձակալության գումարները, իսկ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը դիմել է դատարան վճարման կարգադրություն արձակելու պահանջով: 2017թ. դատարանն արձակել է վարձավճարն ու տույժերը միասին 25 միլիոն դրամ գումար «Հայանտառ»-ին վճարելու կարգադրություն:
«Հայանտառ»-ից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ 2016թ. արձակվել է վճարման կարգադրություն, որը գտնվում է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում` կատարողական վարույթում, իսկ վարձակալության պայմանագիրը դադարեցվել է 2018-ին: Այսինքն, այս պահի դրությամբ Արշալույս Փայտյանը չի վճարել վարձակալության վճարն ու տույժ-տուգանքները:
Վարձակալված տարածքը տեսնելու նպատակով մենք այցելեցինք Տավուշի մարզ: Արծվաբերդի անտառտնտեսության աշխատակիցները մեզ ուղեկցեցին Իծաքար գյուղից դեպի Իջևան տանող երկրորդական ճանապարհով: Մեծ դժվարությամբ նրանք կարողացան նկարագրել վարձակալության տրամադրված տարածքը: Հախում գետի վրա կառուցված կամրջից դեպի Ծաղկավան գնացող ճանապարհի աջ և ձախ հատվածում՝ գետի երկայնքով տարածվող հատվածում էր Փայտյանը վարձակալել անտառային տարածքները: Վարձակալված տարածքներում կային և´ բացատներ և´ սաղարթախիտ ծառեր:
Մոտ 30 րոպե տարածքի մի փոքր մասում շրջելով` հանդիպեցինք հատված ծառերի բների: Անտառտնտեսության աշխատակիցները հավաստիացրին, թե տարածքում հատատեղ չկա: Միանշանակ չենք կարող պնդել, որ տարիներ առաջ ծառերի հատման հեղինակը Արշալույս Փայտյանն է, չենք էլ կարող բացառել, քանի որ հատված ծառերը գտնվում են նույն այն տարածքում, որը 2007թ.-ից վարձել է գեներալը: Այդ տարիներին Արշալույս Փայտյանի փայտի բիզնեսի մասին մամուլի հրապարակումների պակաս չկա:

Генерал-лейтенант Аршалуйс Пайтян не платит за арендованные им 35 га леса
Генерал-лейтенант в отставке Аршалуйс Пайтян с целью организации зоны отдыха арендовал лесной участок площадью 35 гектаров, который находится в 50 километрах от его родного села Норашен Тавушской области.
В 2007 г. генерал Пайтян занимал должность заместителя начальника штаба Вооруженных сил. Именно тогда он обратился в ГНКО “Армлес” и получил 35 га леса в Арцвабердском лесном хозяйстве. На лесном участке, плата за аренду которого составляла всего 420 тыс. драмов в год, генерал планировал создать зону отдыха. однако до 2016 г. ничего не предпринял. Исключение составили незавершенные земляные работы по созданию двух небольших бассейнов на берегу речки, протекающей по этой территории. До 2016 г. Аршалуйс Пайтян не платл арендную плату, в связи с чем государственная некоммерческая организация “Айантар” (“Армлес”) обратилась в суд, который в 2017 г. обязал генерала заплатить ГНКО 25 млн драмов, включая штрафы.
“Айантар” в ответ на наш запрос сообщил, что в 2016 г. было принято решение о погашении долга по арендной плате, которое находится в Службе принудительного исполнения судебных актов. А в 2018 г. было приостановлено действие договора аренды. Аршалуйс Пайтян до сих пор не заплатил ни арендную плату, ни накопленные штрафы и пени.
Мы решили побывать на арендованном генералом лесном участке, для чего отправили в Тавушскую область. Работники Арцвабердского лесного хозяйства повезли нас по дороге, ведущей из Ицакара в сторону Иджевана. Они с большим трудом смогли описать нам территорию, сданную в аренду Пайтяну. Арендованный генералом лесной участок находится по обе стороны дороги, ведущей от моста через реку Ахум в сторону Цахкавана. На этих территориях имелись поляны и широколиственные деревья.
Побродив минут 30 по небольшой части территории, мы наткнулись на пни от срезанных деревьев. Однозначно утверждать, что деревья были срезаны несколько лет назад Аршалуйсом Пайтяном, мы не можем, но и исключать этого тоже нельзя, поскольку срезанные деревья находились на той самой территории, которую генерал арендовал с 2007 г. Отметим, что в те годы пресса много писала о бизнесе на дровах Аршалуйса Пайтяна.