Դատարանը Դոն Պիպոյին թույլատրեց մինչև սեպտեմբերի 10-ը բուժման նպատակով բացակայել Հայաստանից
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Հրաչիկ Սարգսյանի, քիչ առաջ որոշեց քրեական աշխարհում Դոն Պիպո անունով հայտնի Արթուր Ասատրյանին թույլատրել մինչև սեպտեմբերի 10-ը բուժման նպատակով բացակայել Հայաստանից:
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր մեկնարկեց Ասատրյանի գործի քննությունը:
Ըստ մեղադրանքի՝ Արթուր Ասատրյանը կազմակերպել և ղեկավարել է երեք անձանց՝ Վազգեն Ղազախեցյանի, Արտակ Այվազյանի և Արկադի Քոչինյանի առևանգումը, որը զուգորդվել է վերջին երկու անձանց առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով:
Վերը նշված անձինք Արթուր Ասատրյանի դեմ նախապատրաստվող սպանության նախապատրաստման գործով անցնող ամբաստանյալներն են: Բացի դրանից՝ Ասատրյանին պատկանող առանձնատնից հայտնաբերվել է զենք-զինամթերք:
Այսօրվա դատական նիստին Արթուր Ասատրյանն առարկեց տեսանկարահանման դեմ, և առարկելու պահից սկսած՝ դատարանն այլևս չթույլատրեց որևէ ծավալի տեսանկարահանում իրականացնել:
Մեղադրող դատախազն ընթերցեց Ասատրյանի մեղադրանքը: Վերջինս ասաց, որ այն չի ընդունում, որևէ արարք չի կատարել, իրեն համար հասկանալի չէ, թե ինչ է կատարել: Դրանից հետո Ասատրյանի պաշտպաններից Գեղամ Հակոբյանն ասաց, թե իր պաշտպանյալը նկատի ուներ, որ իրեն համար մեղադրանքը հասկանալի չէ, և դրա վերաբերյալ դիրքորոշում չի հայտնում: Ասատրյանը համաձայնեց պաշտպանի հետ:
Կենսագրական տվյալներ հայտնելիս Ասատրյանն ասաց, որ ամուսնացած է, ունի երկու երեխա, միջնակարգ կրթություն է ստացել, աշխատում է ՌԴ-ում:

Court Allows Artur Asatryan (aka Don Pipo) to Leave Armenia for Medical Treatment
Armenia’s Armavir District Court of First Instance today allowed Artur Asatryan, known in the criminal world as Don Pipo, to leave Armenia for medical treatment until September 10.
The court did not release any further medical details, this according to Asatryan's wishes.
Asatryan was arrested in June of last year, along with ex-General Manvel Grigoryan, after a raid of their Etchmiadzin homes unearthed large amounts of illegal arms and ammunition.
The arrests occurred amidst rival demonstrations in Etchmiadzin pitting opponents and supporters of the town mayor Karen Grigoryan (Manvel Grigoryan’s son) against one another.
Asatryan is also suspected of kidnapping three individuals who had allegedly plotted to assassinate him a few years ago.
Asatryan was released from pre-trial detention on September 20, 2018, after paying bail of AMD 50 million ($103,640).
At today's court hearing, Asatryan objected to any videotaping in the courtroom and the objection was sustained.
The defendant pleaded not guilty when the indictment against him was read.
Asatryan said that he is married, has two children, received secondary education and works in Russia.