«Շերանիկ». առաջին հայկական մնջախաղը
Անի, տասներեքերորդ դարի սկիզբ: Բնակիչներն ինքնամոռաց տոնում են Բարեկենդանի տոնը: Բարեկենդանն այն եզակի օրն է տարվա մեջ, երբ թույլատրված է ամեն ինչ, երբ առատ գինուց մթագնած գիտակցությունը քանդում է բոլոր կապանքները, երբ բարեպաշտ քրիստոնյաների միջից դուրս է պրծնում ամբողջ տարվա ընթացքում խեղդված, հոգու ամենախորքում պատսպարված հեթանոսությունը: Ու սկսվում է խնջույքը, որն իր սանձարձակությամբ գերազանցում է Ներոնի տոնախմբությունները:
Օգտվելով խնջույքով տարված բնակիչների անհոգությունից՝ թշնամին ծածուկ թափանցում է քաղաք եւ կործանում այն...
Հենց այս ժամանակաշրջանն է մարմնավորել «Շերանիկ» ներկայացման մեջ Երեւանի պետական մնջախաղի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժիրայր Դադասյանը:
«Շերանիկն» առաջին «հայկական» ներկայացումն է հայ մնջախաղի պատմության մեջ:
Հերոսները կարծես կենդանանում են հայկական մանրանկարներից: Նրանց շարժումները պարզ են, խիստ, բացակայում են ճապոնական եւ հնդկական մնջախաղին հատուկ մատների ելեւէջները:
«Շերանիկը» ծնվել է երկար տարիների փնտրտուքի եւ ուսումնասիրությունների արդյունքում:
Ժիրայր Դադասյան. «Նման ներկայացման մտահղացումն ունեի դեռ պատանի տարիքից: Շատ էի ուսումնասիրում հայոց պատմությունը, մանրանկարչությունը:
Մի անգամ ձեռքս ընկավ արվեստաբան, Մատենադարանի երկարամյա գիտաշխատող Վիգեն Խեչումյանի «Գիրք գրոցը»: Գրքում զետեղված են հայկական միջնադարյան մանրանկարչությունը, բժշկությունը, տոմարը: Առանձին բաժին նվիրված է Անիի մանրանկարչությանը ու Հաղպատի Ավետարանին: Ավետարանը գրվել է 1211 թվականին Հաղպատում, բայց նկարազարդվել է Անիի արվարձանում գտնվող մի վանքում, որտեղ Մարգարե Ծաղկողը նկարազարդում էր Ավետարաններ:
Ավետարանի էջերից մեկին պատկերված է Շերանիկը՝ ձուկը բռնած, եւ նրա գլխավերեւում գրված է. «Շերանիկ, քանի գաս, ձուկն բեր»: Ազգագրագետներն այն կարծիքին են, որ Շերանիկի հագուստն այդ մանրանկարում զինվորականի հագուստ է:
Շերանիկի անունը հիշատակվում է նաեւ Անիի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու բարձրաքանդակի վրա պահպանված հիշատակարանում, որտեղ ասվում է, որ իր մահից առաջ Շերանիկն իր ողջ ունեցվածքը կուտակել է եկեղեցուն:
Անիի տաջիկ բանտարկյալի մոտ հայտնաբերված Անիի երազահանի՝ տաջկերենից հայերեն թարգմանողների շարքում նույնպես նշվում է Շերանիկի ( Շերան) անունը:
Այս հանգամանքը ուսումնասիրողներին թույլ է տվել ենթադրել, թե Շերանիկը եղել է Անիի բանտի բանտապահը: Գրող Վիգեն Խեչումյանը, մասնավորապես, այն կարծիքին է, որ նա եղել է Անիի զորքի հրամանատարը:
Ամեն դեպքում, Շերանիկն, անկասկած, եղել է կարեւոր մարդ, քանի որ ամեն մարդու Ավետարանի էջերին չէին պատկերում: Դա բավական չէ, նկարիչը դեռ իր անունն էլ է հիշատակել»:
Այսպիսով՝ Շերանիկը զինվորական է, բեմում տասներեքերորդ դարի սկիզբն է: Այս ժամանակաշրջանում Անի քաղաքն ապրեց իր երկրորդ զարթոնքը, երբ Իվանե եւ Զաքարե եղբայրները ետ գրավեցին քաղաքը արաբներից ( Անին արաբների լծի տակ էր մոտ 120 տարի) եւ այնտեղ ստեղծեցին հայկական պրեֆեկտուրա:
Շինարարությունն ու առեւտուրը կրկին վերելք են ապրում, նկարազարդվում է Ավետարանը: 1207 թվականին հրավիրվում է եկեղեցական ժողով, որտեղ մերժվում է քաղկեդոնությունը եւ վերահաստատվում Առաքելական եկեղեցին: Անին նմանվում է դասական միջնադարյան քաղաքի:
Անին Մետաքսի ճանապարհին էր, ուստի այստեղ զարգացած էր մետաքսագործությունը եւ բատիկը: Ավետարանի էջին Շերանիկը պատկերված է մետաքսյա հագուստով: Ներկայացման կոստյումները նույնպես բնական մետաքսից են՝ զարդարված մանրանկարների ֆովիստական գույներով:
Բնականաբար, այս պայմաններում բնակիչների կենցաղը բարելավվում է, մարդիկ տրվում են կյանքի վայելքներին: Շերանիկն առյուծ է ծնում, որը դառնում է Անիի խորհրդանիշը: Ներկայացման մեջ մեծ շուքով տոնվում է Բարեկենդանը, խնջույքի մասնակիցներն անարգում են քրիստոնեական սրբությունները, երկրպագում են ֆալոսը: Ծաղրուծանակի են ենթարկում Սուրբ ծննդի տերունական ծիսակատարությունը եւ իրենց խաղի մեջ ներգրավում անգամ քահանային, ով կարծում է, թե սթափված բնակիչները ցանկանում են վերադառնալ դեպի հոգեւորը, ճշմարիտը:
Ու հանկարծ, անսպասելի ներխուժում է մոնղոլը, գայթակղում է առյուծին ու քաղաքի կարճ դիմադրությունից հետո ավերում է Անին: Շերանիկը սպանում է դավաճան առյուծին եւ դառնում է հոգեւորական:
Ժիրայր Դադասյան. «Մեր ամբողջ պատմության ընթացքում հայ նախարարները երբ տեսնում էին, որ երկիրը կործանվում է, հոգեւորական էին դառնում, որ գոնե հոգեւորը պահպանեն: Դրա համար ենք ասում, որ եկեղեցին նաեւ պետության ֆունկցիա էր կատարում: Այն, ըստ էության, աշխարհիկ էր, միայն քարոզչությամբ չէր զբաղվում, բայց նաեւ բնակիչների տնտեսական եւ սոցիալական կյանքով: Այդպես Շերանիկն էլ է դառնում հոգեւորական՝ սպանելով առյուծին:
Ինչու՞ է առյուծ ծնում: Էգ առյուծը Անիի խորհրդանիշն էր եւ անպայման պիտի լիներ ներկայացման մեջ: Ներկայացման սյուժեն հավաքված է տարբեր կտորներից, տարբեր խորհրդանիշներից: «Շեր» բառը գրաբարում ունի երկու իմաստ. մեկը նշանակում է ժողովրդական թատերականացված էտյուդներ, մյուսը՝ առյուծ:
Առյուծի սպանությունն այստեղ խորհրդանշում է պաշտամունքի փոփոխություն. Շերանիկը սպանում է իր միջի հեթանոսությունն ուժի տեսքով եւ ընդունում է հոգեւորականությունը: Սա քրիստոնեական բարոյական արժեքների հաղթանակն է»:
Ներկայացման վերջում սիրամարգը, որ համբարձվել էր, վերադառնում է եւ ձուլվում Շերանիկի հետ. հնչում է «Լույս» շարականը, ու մեռած հոգիները դառնում են ղարագյոզներ՝ կենդանացած մարմիններով, դառնում են հոգեւոր, որ պահպանվեն հավերժության մեջ, ու կրկին վերածվում են մանրանկարի:
Սիբյուի փառատոնը
«Շերանիկը» վերջերս է վերադարձել իր առաջին շրջագայությունից՝ Ռումինիայի Սիբյու քաղաքի Միջազգային թատերական փառատոնից: Երեւանի պետական մնջախաղի թատրոնը միակ մնջախաղի թատրոնն էր շուրջ 80 թատրոնների շարքում երեսունհինգ երկրներից, հիմնականում Եվրոպայից:
Ժիրայր Դադասյան. «Շատ էինք մտածում, թե կհասկանա՞ն «Շերանիկն» այնտեղ, կգրավի՞ իրենց այն խայծը, որ դրել էինք: Հասկացան: Փառատոնից հետո ասուլիսի ժամանակ ասացին, որ ներկայացումը նման էր հնդկական եւ ճապոնական ազգային թատրոններին: Նկատի չունեին՝ նման էր շարժումներով, քանի որ շարժումները զուտ հայկական են:
Շարժումների հիմքում ընկած է քառակուսին: Դա հենց հայկական չափն է մեր պատկերացմամբ: Մեր ամենագեղեցիկ տաճարներից մեկը՝ Հռիփսիմեի տաճարը, գտնվում է քառակուսու մեջ, գմբեթն առանձին քառակուսու մեջ է, քառակուսին հիմքն է խաչի, միասնությունը խորհրդանշող շրջանի: Կատխակալի հնդկական թատրոնից վերցված է միայն իննսուն աստիճանով ծալված ձեռքը՝ բաց ափով, ինչը խորհրդանշում է բաց չակրաները եւ Բուդդայի հաղթանակի նշանն է:
Ասելով նման է հնդկական եւ ճապոնական ազգային թատրոններին՝ մարդիկ նկատի ունեին, որ սա ազգային տեսակի թատրոն է:
Ռումինական մամուլում հետաքրքիր վերլուծություններ եղան հատկապես «Շերանիկի» արդիականության մասին: Դա, թերեւս, ամենակարեւորն է ներկայացման մեջ:
Մեր հեթանոս աստվածները բոլորը պարսկական աստվածներ էին: Քրիստոնեությունը միջոց էր մեր «հայությունը» պահպանելու, հայկական նոր արժեքներ ստեղծելու:
Բայց այսօր Հայաստանում մարդիկ նույն վիճակում են, ինչ որ «Շերանիկի» հերոսները՝ մոլորված, տրված վայելքներին, չեն նկատում՝ ինչպես է թշնամին ծածուկ սողոսկում ներս:
Ռումինացի հանդիսատեսին շատ էր դուր եկել ներկայացման պոետիկան, կենցաղի բացակայությունը, ղարագյոզները, որ հայկական միջնադարյան թատրոնի տարրեր են, իրենց համար հաճախ գուցե անտրամաբանական, բայց անկեղծ շարժումները: Փառատոնի մասնակիցները, հանդիսատեսները երբ տեսնում էին մեզ փողոցում, ողջունում էին Շերանիկի հիմնական տարրը՝ քառակուսին ցույց տալով:
Փառատոնի ընթացքում աշխարհի տարբեր լուսանկարիչներ լուսանկարում էին, հետո վաճառում իրենց լուսանկարները: ԱՄՆ թատերական լավագույն լուսանկարիչ Սքոթ Գոլդմանը ներկայացումից հետո մոտեցավ ինձ ու ասաց, որ երբեք այսքան մեծ հաճույք չէր ստացել ներկայացում լուսանկարելիս, որ իրեն պետք չէր ռակուրս փնտրել, քանի որ յուրաքանչյուր շարժում մի առանձին գեղանկար էր: Ու սկավառակով մեզ նվիրեց իր արած բոլոր նկարները»:
Ինչո՞վ ենք պակաս
«Շերանիկը» միայն սկիզբն է «հայկական» մնջախաղի: Ժիրայր Դադասյանը պատրաստվում է հաջորդ տարի բեմադրել «Գիրք Ծաղկանցը»՝ ըստ Դերենիկ Դեմիրճյանի պատմության: Դա լինելու է մագաղաթյա գրքի պատմությունը, որ դարերի միջով գալիս, հասնում է Մատենադարան:
Դեռ պարզ չէ՝ որտեղ կանցկացվեն այս ներկայացման փորձերը, այնուհետեւ՝ պրեմիերան: Արդեն տասը տարուց ավելի Երեւանի պետական մնջախաղի թատրոնը չունի սեփական շենք:
Ժիրայր Դադասյան. «Փորձերն անում ենք Տիկնիկային թատրոնում, մի մասն էլ՝ Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում, շատ փոքր սենյակում, ուր չկան մնջախաղի թատրոնի համար անհրաժեշտ պայմաններ: Իրենք սիրով տրամադրում են մեզ տարածքը, բայց դե պիտի հարմարվենք իրենց պայմաններին, իրենց փորձերին, եւ ստեղծագործական պրոցեսն անընդհատ ընդհատվում է: Վիրավորականն այն է, որ մեր թատրոնն էլ նույն կարգավիճակն ունի, պետական թատրոն է ու մատնված է անուշադրության:
Մենք հիմա, փաստորեն, գոյատեւում ենք միայն ոգեւորությամբ: Բայց ոգեւորությունը պիտի սնվի, թե չէ մի օր կսպառվի:
Հայաստանում բացակայում է մշակված մշակութային քաղաքականություն:
Շվեդիայում, օրինակ, տարեվերջին կառավարությունը նայում է՝ տարվա ընթացքում ո՞ր թատրոնն է արդյունավետ եղել, մի քիչ փող էին տվել, բայց ինչե՜ր է արել, մյուս տարի այդ թատրոնին տասը անգամ շատ են տալիս, իսկ այն թատրոնին, որն արտադրանք չի տվել, զրկում են ֆինանսավորումից:
Իսկ Հայաստանում թատրոնն իմ ղեկավարած ութ տարիների ընթացքում առաջին անգամ Մշակույթի նախարարությունը հովանավորեց փառատոնի ( Սիբյուի փառատոնի) ճանապարհածախսը եւ մասամբ ֆինանսավորեց «Շերանիկի» ստեղծումը:
Հայաստանը կամերային երկիր է, եթե մենք չենք կարող պահել մեծածավալ թատրոններ, թող ունենանք փոքր, կամերային թատրոններ՝ տարբեր ժանրերի: Մնջախաղի թատրոնը կամերային թատրոն է: Հայաստանում զբոսաշրջությունն արագ զարգանում է, Մնջախաղի թատրոն ունենալը շահավետ է նաեւ կառավարության համար: Արտասահմանցիներն այցելում են վերնիսաժ, գնում են հայկական տարազով տիկնիկներ: Իսկ այստեղ խաղում է այդ նույն տարազով կենդանի տիկնիկը: Ու ամենակարեւորը՝ այս թատրոնը չունի թարգմանության կարիք:
Մնջախաղի ներկայացումները հուշանվերներ են, որոնք օտարերկրացիները տանում են իրենց հոգում: Մի երկու տարի առաջ մի անգլիացի էր եկել մեզ մոտ: Նա Հայաստան էր եկել տնտեսական համագործակցության ֆորումին մասնակցելու, ու իր ընկերը, ով երկար տարիներ աշխատել էր Հայաստանում, իրեն խորհուրդ էր տվել անպայման այցելել երեք վայր՝ Գեղարդ, Էջմիածին եւ Մնջախաղի թատրոն:
Մենք շատ հաճախ ընդգրկվում ենք կառավարական ուղեւորությունների մեջ, օրինակ՝ ինչ-որ երկրում Հայաստանի օրեր, այդպես եղել ենք Արաբական Էմիրություններում, Գերմանիայում, սեպտեմբերին կլինենք Ռուսաստանում, հետո՝ Ֆրանսիայում: Եվ թարգմանության խնդիր չկա, եւ ցուցադրելու բան կա: Բայց հենց հերթը հասնում է մեր պայմաններին, մեզ մոռանում են»:
Ժիրայր Դադասյանն այդ մասին շատ է խոսել համապատասխան պաշտոնյաների հետ, տարբեր առաջարկներ են արվել ու խոստումներ տրվել: Վերջին խոստումը տվել է Մշակույթի նախորդ նախարարը' Սունդուկյանի անվան թատրոնի բակում գտնվող շենքին ավելացնել երկու հարկ ու տրամադրել Մնջախաղի թատրոնին: Նախարար Գեւորգ Գեւորգյանը չհասցրեց կատարել խոստումը, պաշտոնանկ արվեց: Ներկայիս նախարարը խոստացել է շարունակել այդ նախաձեռնությունը: Միգուցե այս անգամ ստացվի, եթե, իհարկե, այս նախարարն էլ շուտափույթ չփոխվի:

Sheranik, The First Armenian Pantomime
Ani at the beginning of 13th century. The citizens are unselfconsciously celebrating Barekendan. This is the single day in a year when absolutely everything is allowed, when consciousness dimmed by lavishly served wine breaks all limits, when paganism, having been strangled, hidden deep inside the virtuous Christians for a whole year, breaks out. The licentiousness of the feast would make Emperor Nero and his senators jealous.
Taking advantage of the carelessness of the citizens, the enemy creeps into the country and destroys it.
This is the historical period that artistic director of the Yerevan State Pantomime Theatre Zhirayr Dadasyan depicts in the play Sheranik.
Sheranik is the first ever "Armenian" performance in the history of Armenian Pantomime. The heroes come to life from Armenian miniatures. Their movements are straight and strict, without the multiple movements of the fingers typical of Japanese and Indian pantomime.
Sheranik is a result of many years of research and study.
Zhirayr Dadasyan: "I had the idea of this performance for a long time. I studied Armenian history and miniatures a lot. Once I found a very interesting book called Girq Grots by art critic and Matenadaran researcher Vigen Khechumyan. There are Armenian medieval miniatures, ancient medicine, calendars, and other things in the book. A separate section is devoted to the Ani miniatures and the Gospel of Haghpat. The Gospel was written in Haghpat, in 1211 but was illustrated in a monastery in the suburb of Ani.
"On one of the pages of the Gospel, Sheranik is depicted with a fish in his hand and above his head is written, "Sheranik, bring fish with you whenever you come." Ethnographers share the view that according to his garment in the miniature, Sheranik was a warrior.
"Sheranik's name is mentioned in the notes made on the bas relief of the Church of Saint Hovhannes in Ani. It says that before his death Sheranik willed all his property to the church.
"We can also find the name Sheranik (Sheran) among the translators of Ani's book of dream interpretations from Tajik into Armenian. The book belonged to a Tajik, a prisoner in the fort at Ani. This fact has led researchers to presume that Sheranik was the prison jailer. Khechumyan, in particular, is of the opinion that Sheranik was a commander of the Ani forces.
"In any case Sheranik was not an ordinary citizen, because not everyone could find their way onto the page of a Gospel, not to mention that the painter also wrote down his name."
So Sheranik is a warrior and on stage it is the beginning of the 13th century. In this era Ani had its second renaissance, when the Armenian brothers Ivane and Zachare won Ani back from the Arabs (the city had been under Arabic rule for about 120 years) and created an Armenian prefecture here.
Construction and trade have revived; the Gospel is being illustrated. In 1207 a Church council is called at which a decision is taken to deny the Chalcedonian religion and return to the Apostolic Church. Ani becomes a classic medieval European city.
Ani was on the Silk Road, so silkworm breeding and batik was very well developed here. Sheranik wears silk clothes on the Gospel page. The costumes of the actors are also made of natural silk illustrated with the fauvist colors of Armenian miniatures.
Naturally, in these conditions the well-being of the citizens improves; people devote themselves to feasts and celebrations. Sheranik delivers a lion, which becomes the symbol of Ani.
In the play the inhabitants celebrate Barekendan in a big way. They mock Christian relics and even invite the priest to participate.
While the people are laughing at the priest and worshipping the Phallus, the Mongols invade Ani, seduce the lion and overcoming brief resistance, take the city. Sheranik kills the traitorous lion and enters the Church.
Zhirayr Dadasyan: "Throughout our history, we can observe an interesting thing; whenever our nakharars (ministers) saw the country being destroyed, they would become priests to at least preserve our intellectual wealth. That is why we often say our Church always had the role of State body. Essentially the Church has always been fairly worldly; besides preaching, it also intruded into its congregation's economic and social life. So Sheranik also goes into the church killing the lion.
Why does he deliver a lion? A female lion used to be the symbol of Ani, so the lion had to be present in the performance. The Sheranik is built of a quantity of pieces and symbols. "Sher" has two meanings in Grabar (Old Armenian); the first meaning is a folk theatre sketch; the other is a lion.
The murder of the lion symbolizes here the change of worship. Sheranik kills the paganism in himself and embraces Christianity. I am of course talking of moral norms, since in the 13th century Armenians were already Christians."
At the end of the performance the female peacock that ascended previously returns and merges with Sheranik. The sharakan (Armenian hymn) Luys is heard, and the dead souls change into gharagyozes (characters in shadow theatre) with the revived bodies to be preserved in eternity and again become part of a miniature.
The Sibiu Festival
Sheranik has recently returned from its first tour, to the Romanian Sibiu International Theatre Festival. The Yerevan State Pantomime Theatre was the only one Pantomime theatre among some 80 theatres from 35 countries, almost all of them European.
Zhirayr Dadasyan: "We were a bit worried about whether the Romanian audience would understand Sheranik , would catch the bait we put there. They did. At the press conference after the festival they said that the performance resembled Indian and Japanese theatre. They did not mean movements or form, because they are totally Armenian.
"The Sheranik's movements are based on the square. For me it is a very Armenian shape. One of our most beautiful churches, Saint Hripsime, is in the shape of a square; its dome is square as well, as is the base of the cross and also that of a circle that symbolizes unity. We took from Indian Katkhakali theatre just the arm folded at 90 degrees with open palm, which symbolizes the open chakras and is a sign of Buddha's victory.
"Saying Sheranik resembles the Indian and Japanese theatres people meant it was an ethnic performance. So they caught it.
"In the Romanian press there were interesting analyses, especially about the topicality of the performance. This is of course the most important thing about the performance.
Our pagan gods were all Persian gods. Embracing Christianity we prevented our nation from being merged with Persians and others and created new Armenian values. But what is going on in Armenia now is the same thing that happens in Sheranik . The people are confused, off their guard, devoting themselves to enjoyment, and they do not notice that the enemy is creeping inside. So the story could happen in any Armenian city nowadays.
The Romanian spectators liked the poetry of the performance, the presence of gharagyozes , which are again elements of Armenian medieval theatre, the often illogical but sincere movements. Participants and spectators at the festival, meeting us on the street, would greet us by showing the basic element of Sheranik, the square.
At the performance, world photographers were taking photos and then selling them. One of the best US theatre photographers, Scott Goldman, came to me after the performance and confessed that he had never taken pictures with such pleasure, that he did not even have to try to find a special angle to shoot from, because every movement was a whole painting. He gave us the photos he took for free."
What are we lacking?
Sheranik is just the beginning of "Armenian" pantomime. Next year Zhirayr Dadasyan is going to stage Girq Tcaghkants, based on a story by Derenik Demirchyan. This is a story of Parchment, its way to Matenadaran through the centuries.
It is not clear yet where the Pantomime Theatre is going to rehearse and then perform. For over 10 years the Theatre has not had its own place.
Zhirayr Dadasyan: "We rehearse at the Yerevan State Puppet Theatre and partly at the Young Spectator's Theatre in a very small room without the necessary conditions for pantomime. In both theatres they are very kind and helpful, but we have to work around their rehearsals, and so the creative process is interrupted constantly. What is the most insulting is that we have the same status; we are also a state theatre but are totally ignored by the state.
"In fact, we exist with the help of enthusiasts. But enthusiasm needs to be fed; otherwise it will be over very fast.
"In Armenia there is no cultural policy. In Sweden, for example, at the end of the year the government observes all the theatres. A theatre that got little money from the government but did a lot gets ten times more money for the next year. The theatre that did not put on a production gets deprived of the subsidy.
But in Armenia, in the eight years that I have been the Pantomime Theatre's artistic director, the Ministry of Culture has only assisted with the travel costs for Sibiu festival and partly funded the production of Sheranik.
"Armenia is a chamber country. If we cannot afford big theatres let us have small chamber theatres of different genres. Pantomime theatre is a chamber theatre. Tourism is getting more and more developed in Armenia so to have this theatre is profitable for government from this point of view as well. Foreigners go to the Vernissage and buy dolls in Armenian taraz (national dress). And here we have the same doll, alive, playing. And last but not least, this theatre does not need translating.
"The performances of the Pantomime Theatre are the souvenirs foreigners take with them from Armenia in their souls. About two years ago there was a British person who came to Armenia to participate in an Economic Cooperation Forum. His friend, who had been working in Armenia for a long time, advised him to visit three places in Armenia for sure: Echmiadzin, Geghard Monastery and the Pantomime Theatre.
"We are included in government trips, for examples when there are Armenian Days in foreign countries. We have been to the United Arabic Emirates, Germany; we are going to Russia in September and then to France. We have a product to show and we need no translation. But whenever it comes to our problems, they forget us."
Dadayan spoke and wrote a lot about this problem to different officials and received different promises. The last promise came from the previous Minister of Culture - to add two stories to the building in the Sundukyan's Theatre's backyard and give it to the Pantomime Theatre. But Gevorg Gevorgyan was replaced before he had time to keep his promise. The current minister promises to continue the initiative. Perhaps this time it will turn out, unless of course this minister is also fired in a couple of months.