Կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ էներգետիկ համակարգի վթարի պատճառները ուսումնասիրելու նպատակով
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունից «Հետք»-ին հայտնեցին, որ էլեկտրաէներգետիկական համակարգում տեղի են ունեցել հաճախականության տատանումներ, որի հետևանքով աշխատել են արտադրող կայանների պաշտպանական համակարգերը:
Ըստ նախարարության, սկզբում անջատվել է Հրազդան ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկը, այնուհետ Երևանի ՋԷԿ-ն ու ավելի փոքր արտադրողներ, սակայն այժմ համակարգում հաճախականության տատանումներ չկան, կայունությունը վերականգնված է, տարվում են վթարավերականգման աշխատանքներ, էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը աստիճանաբար վերականգնվում է:
Նախարարության հաղորդմամբ՝ կստեղծվի աշխատանքային խումբ՝ վթարի պատճառները ուսումնասիրելու նպատակով:
Նշենք, որ մեկ ժամից ավելի է՝ հանրապետության տարածքում անկանոն հոսանքազրկումներ են, իր աշխատանքն է դադարեցրել նաև Երևանի մետրոպոլիտենը:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից հայտնեցին, որ իրենք հավելյալ տեղեկություն չունեն հաղորդելու, քան փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հայտարարությունն է: Փոխվարչապետ Ավինյանը քիչ առաջ տեղեկացրել էր, որ էներգետիկ համակարգում վթար կա, Երևանի ՋԷԿ-ը և Հրազդանի 5-րդ բլոկը անջատված են, որի հետևանքով հանրապետությունով մեկ հնարավոր են անջատումներ։ Փոխվարչապետի հաղորդմամբ՝ խնդիրը մինչև երեկոյան ժամը 7-ը կկարգավորվի:

Будет создана рабочая группа по изучению причин аварии в энергетической системе
В Министерстве территориального управления и инфраструктр Hetq.am сообщили, что в энергетической системе произошли частотные колебания, вследствие чего сработали защитные системы вырабатывающих станций.
Сперва откючился 5-й энергоблок Разданской ТЭС, затем Ереванская ТЭЦ и небольшие производители. Сейчас частотных колебаний в системе нет, стабильность восстановлена, ведутся необходимые работы, подача электроэнергии постепенно возобновляется.
Министерство территориального управления также сообщило, что будет создана рабочая группа по изучению причин аварии. Отметим, что уже больше часа на всей территории страны происходит беспорядочное обесточивание. Временно прекратил работу Ереванский метрополитен.
Немногим ранее вице-премьер Тигран Авинян сообщил об аварии в энергетической системе, отключении Ереванской ТЭЦ и 5-го энергоблока Разданской ТЭС, вследствие чего по всей республике может происходить отключение электроэнергии. Вице-премьер также сказал, что проблема будет урегулирована до 7 часов вечера.