Հայաստանում օտարերկրյա դեսպանատները թաքնվում են պարսպի հետեւում. Լեհաստանը ԱԳՆ-ին «բացատրում է» նոտա հղելու կարգը
-Հայաստանի քաղաքացին ինչո՞ւ պիտի վիզա ստանա Վրաստանում,- հարցրեց հայ-վրացական սահմանի Բագրատաշենի անցակետի հայ սահմանապաhը՝ անձնագիրս թերթելով, ապա դուրս եկավ խցիկից, մտավ հարեւան խցիկը, ինչ-որ բան խոսեց գործընկերոջ հետ, դուրս եկավ ու խցիկի հետեւում հեռախոսով ինչ-որ մեկի հետ զրուցեց:
Սահմանապահի հարցն ինձ էլ է հետաքրքրում, ես էլ եմ փնտրում դրա պատասխանը՝ ինչո՞ւ պետք է ՀՀ քաղաքացին վիզա ստանա Վրաստանում:
Հիմա՝ այն մասին, թե ինչպես սկսվեց ու ինչ ավարտ ունեցավ այս պատմությունը:
Աշխատաժողով եւ համաշխարհային կոնֆերանս
Հուլիսի 1-ին Շվեյցարիայի Լոզան քաղաքում տեղի է ունենում Գիտական լրագրության բալկանյան դպրոցի 4-րդ աշխատաժողովը, որին հաջորդելու է (հուլիսի 1-4) Գիտական լրագրողների համաշխարհային 11-րդ կոնֆերանսը: Հայտարարված մրցույթն անցնելուց հետո հրավեր ստացա մասնակցել թե՛ աշխատաժողովին, թե՛ կոնֆերանսին: Ընդ որում՝ մասնակից երկրների շարքում Հայաստանից, կարծես, միայն ես եմ:
Համաշխարհային կոնֆերանսի կազմակերպիչը Եվրահանձնաժողովի Միացյալ հետազոտական կենտրոնն է (JRC, Joint Research Centre), որից էլ ստացել եմ հրավերը:
Լեհաստանի դեսպանատուն. չեմ տեսնում, չեմ լսում, չեմ խոսում
Թեեւ Հայաստանում Շվեյցարիան դեսպանատուն ունի, այն հյուպատոսական ծառայություն չի մատուցում, եւ այդ երկրի մուտքի արտոնագիրը՝ վիզան, ՀՀ-ում տալիս է Լեհաստանի դեսպանատունը: Սա Լեհաստանի եւ Շվեյցարիայի միջեւ կնքված համաձայնագրի արդյունք է (Շվեյցարիան ԵՄ անդամ չէ, բայց Շենգենյան գոտու մեջ է մտնում): Երեւանում երկու դեսպանատները իրարից մոտ 200 մ հեռավորության վրա են:
Լեհաստանի դեսպանատանը վիզա ստանալու ընթացակարգի առաջին փուլն էլեկտրոնային համակարգում ընդունելության օր ամրագրելն ու դրանից անմիջապես հետո էլեկտրոնային դիմում-հայտ լրացնելն է: Կան դեսպանատներ, որոնց կայքերում առանց օր ամրագրելու կարելի է ներբեռնել դիմում-հայտի ձեւաթուղթն ու լրացնել թղթային տարբերակը, սակայն Լեհաստանի դեպքում այդպես չէ:
Մեկ շաբաթից ավելի փորձեցի օր ամրագրել, ինչն ուղղակի հնարավոր չէր. դեսպանատան էլեկտրոնային համակարգում միայն նշված էր, որ ազատ օր չկա մինչեւ հունիսի 27-ը, այնինչ իմ թռիչքը նախատեսված էր հունիսի 30-ին:
Առաջին քայլս դեսպանատան էլեկտրոնային փոստին նամակ ուղարկելն էր՝ բացատրելով իրավիճակը եւ խնդրելով ընդառաջել՝ ազատ տեղ բացել հայտի համար: Պատասխանն անդեմ էր ու ոչինչ չասող՝ չեն կարող միջամտել գրանցման գործընթացին, փոխարենը յուրաքանչյուր ուրբաթ Հայաստանի ժամանակով առավոտյան 9-ին կարող եմ հետեւել էլեկտրոնային համակարգում ազատ տեղեր բացվելուն, ինչին ես տեղյակ էի ու միաժամանակ թերահավատ: Այդուհանդերձ, ուրբաթ օրը ժամը 8:30-ից համակարգչի առաջ անընդհատ թարմացնում էի էլեկտրոնային համակարգի էջը՝ ազատ տեղ գտնելու համար, սակայն ուղիղ ժամը 9-ին ազատ տեղ բացելու փոխարեն, համակարգը պարզապես փոխեց ժամկետը՝ նշելով, որ մինչեւ հուլիսի 4-ը օր ամրագրել հնարավոր չէ:
Այս իրավիճակում որոշեցի դիմել կազմակերպչին՝ Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցչին՝ խնդրելով դեսպանատանը ներկայացնել իրավիճակը, սակայն ինձ հայտնեցին, որ Եվրահանձնաժողովն իրավունք չունի միջամտել դեսպանատան աշխատանքներին:
«Գնացեք աղմուկ հանեք եւ կոդ պոկեք»
Այս քաշքշուկի ընթացքում պարզեցի, որ Լեհաստանի դեսպանատան նման գործելակերպին բախվող միակ մարդը չեմ:
Տեղեկություններ ստացա, որ այստեղ դիմողներն անգամ երկու ամիս շարունակ չեն կարողացել օր ամրագրել, մարդիկ էլ կան, ովքեր դիմում են տուրիստական գործակալություններին: Նրանցից մեկի օրինակով, ով տուրգործակալության միջոցով կարողացել էր օր ամրագրել, գնացի գործակալություն, որը գտնվում է Մոսկովյան փողոցում: Այստեղ լսելով Լեհաստանի անունը՝ անմիջապես ասացին, թե բացառվում է սովորական ճանապարհով (ինչպես հայտարարում է դեսպանատունը) օր ամրագրելու տարբերակը, քանի որ ամեն ուրբաթ հենց տուրգործակալություններից 10-20 աշխատող այդ գործով է զբաղվում, բայց էլի չի կարողանում օր ամրագրել:
Իմանալով Շվեյցարիա այցիս նպատակը եւ լրագրող լինելս՝ տուրգործակալությունում խորհուրդ տվեցին երկու տարբերակով գործել: Առաջինը՝ դեսպանատուն ներկայանալ լրագրողական վկայականով ու որեւէ կերպ աղմուկ բարձրացնել թեմայի վերաբերյալ, մինչեւ ներս կհրավիրեն, ինչից հետո պետք է ընդունելության տեղ ամրագրելու համար «հատուկ կոդ» վերցնել, որը հետո պիտի տրամադրեի տուրգործակալությանը, իսկ մնացածն իրենք կանեին 15 հազար դրամ վճարի դիմաց: Մեկ այլ գործակալություն նույնն առաջարկում էր 25 հազար դրամով: Երկրորդ տարբերակը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը դիմելն էր: Այս դեպքում եւս, ըստ տուրգործակալության աշխատակիցների, դեսպանատունն ինձ պիտի տար այդ «հատուկ կոդը»՝ համակարգում գրանցվելու համար: Միաժամանակ խորհուրդ տվեցին, թե քանի որ «կոդը» մեկանգամյա օգտագործման է, այն չփչացնելու համար իրենց ծառայությունից օգտվեմ:
Նույն օրը որոշեցի աշխատանքային գործունեությանս ընթացքում առաջին անգամ նման խնդրով դիմել ԱԳՆ-ին. նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի անունով նամակ գրեցի:
Լեհաստանի դեսպանատունն անտեսում է ԱԳՆ նոտան
ԱԳՆ դիմելուց օրեր անց ինձ տեղեկացրին, որ պատրաստ են օգնել եւ պաշտոնական նոտա կհղեն Լեհաստանի դեսպանատուն: Նոտան տվեցին անձամբ ինձ՝ նշելով, որ այն կցեմ մյուս փաստաթղթերին եւ ներկայանամ դեսպանատուն: Այդպես էլ արեցի՝ համոզված լինելով, որ ձեռքիս մեջ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական գերատեսչության կշիռ ունեցող փաստաթուղթն է, ու նվազագույնը դեսպանատանն ինձ ներս կհրավիրեն: Պահակակետի մոտից զանգեցի հյուպատոսական բաժին, ներկայացրի իրավիճակը, շեշտեցի, որ թղթերիս կից ունեմ նաեւ ԱԳՆ նոտան, սակայն ինքնապատասխանիչի ռոբոտային ձայնով կին աշխատակիցը ասաց, թե ինքը փոխանցում է հյուպատոսի պաշտոնական դիրքորոշումը՝ վիզա ստանալու հարցում ընդառաջում են միայն ծանր հիվանդներին եւ պաշտոնական պատվիրակություններին: Ստացվում է՝ Լեհաստանի դեսպանատունն այնպիսի պատնեշ է կառուցել ՀՀ քաղաքացիների առաջ, որը հաղթահարելու համար կա՛մ պետք է պաշտոնյա ու պաշտոնական պատվիրակության անդամ լինելու բախտ ունենաս, կա՛մ էլ ծանր հիվանդ լինելու դժբախտություն:
Այս պատասխանից հետո դեսպանատանը կրկին էլեկտրոնային նամակ գրեցի՝ կցելով ԱԳՆ նոտան, որպեսզի համապատասխան պաշտոնյան անձամբ ծանոթանա դրա բովանդակությանը: Նամակի պատասխանը ստացա 2 օր անց միայն, երբ դրա կարիքն այլեւս չունեի: Այս մասին՝ մի փոքր անց:
Մինչ այդ կրկին գնացի դեսպանատուն՝ նպատակ ունենալով վերջնականորեն համոզվել, որ ԱԳՆ նոտան դեսպանատունը հիմք չի ընդունում: Որոշել էի թեմային հանրային հնչեղություն տալ հրապարակման միջոցով, քանի որ Լեհաստանի դեսպանատան արհամարհական գործելաոճին բախված միակ մարդը չէի, բայց որ ավելի տարօրինակ ու վիրավորական էր, ՀՀ պետական դիվանագիտական մարմնի, այսինքն՝ Հայաստան պետության հանդեպ նման կեցվածքն իսկապես անսպասելի էր թե՛ ինձ, թե՛ ԱԳՆ-ի համար, որին տեղյակ էի պահել դեսպանատան արձագանքի մասին:
Վստահ էի, որ դեսպանատան պատասխանը նախորդ օրվա նման է լինելու, եւ ինձ չեն ընդունելու: Կրկին հյուպատոսական բաժին զանգեցի պահակակետի մոտից: Չէի սխալվում՝ պատասխանը նույնն էր: Աշխատակիցը նախ կրկնեց, որ չեն ընդառաջում թեկուզ ԱԳՆ նոտայի առկայությամբ, հետո ավելացրեց, թե հյուպատոսը 3 օրում կպատասխանի իմ ուղարկած էլեկտրոնային նամակին, իսկ ճշգրտող հարցին՝ ԱԳՆ նոտան ձեզ համար հի՞մք է, թե՞ ոչ, այդպես էլ չպատասխանեց: Միայն դժվարությամբ կարողացա պարզել, որ խոսողը ոչ թե հյուպատոսական բաժնից էր, այլ դեսպան Պավել Չեպլակի օգնականը՝ ոմն Մելինե: Ձայնից ենթադրում եմ, որ նույն անձն էր նաեւ նախորդ օրվա իմ հարցերին նմանակերպ պատասխանողը:
Վրաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատունը խոստացավ վիզա տալ… 2 ժամում
Լեհաստանի դեսպանատան գործելաոճը տեսնելուց հետո էլեկտրոնային նամակ էի գրել նաեւ Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատանը, որտեղից հայտնել էին, թե իրենց վիզան ՀՀ-ում տրամադրում է Լեհաստանը, կրկնել էին ուրբաթ օրերին տեղ ամրագրելու անհույս տարբերակը, բայց նաեւ առաջարկել էին դիմել Վրաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատուն: Վերջինս, ի տարբերություն երեւանյան դեսպանատան, ունի հյուպատոսական բաժին, որը սպասարկում է Վրաստանում ու Հայաստանում բնակվողներին (ինչպես հայտնի է, Վրաստանի քաղաքացիներն ազատված են կարճաժամկետ (մինչեւ 90 օր) շենգենյան վիզա ձեռք բերելու պարտավորությունից): Այսինքն՝ ես կարող էի գնալ Թբիլիսի:
Թռիչքիցս 3 օր առաջ՝ հունիսի 27-ի առավոտյան, նամակ գրեցի Վրաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատանը՝ նկարագրելով իրավիճակը: Ցանկանում էի համոզվել, որ եթե ամսի 28-ին ներկայանամ դեսպանատուն, նույն օրը կարող եմ ստանալ վիզան (հունիսի 28-ն ուրբաթ էր՝ շաբաթվա ու ամսվա վերջին աշխատանքային օրը, այսինքն՝ վերջին հնարավորությունը): Զուգահեռաբար նաեւ այդ օրվա համար գրանցվեցի Շվեյցարիայի դեսպանատան էլեկտրոնային համակարգում, ինչն անչափ հեշտ էր, ներբեռնեցի ու լրացրի դիմում-հայտը: Այդուհանդերձ, մտավախություն ունեի, որ նույն օրը վիզա ստանալ գուցե չստացվի ու, ամենայն հավանակությամբ, պետք է չեղարկեմ թռիչքս: Արդեն պատրաստվում էի այդ մասին հայտնել կազմակերպիչներին:
Ամսի 27-ի կեսօրին նամակ ստացա Թբիլիսիի շվեյցարական դեսպանատնից, որով հայտնում էին, որ ինձ համար բացառություն կանեն, եւ եթե ամսի 28-ի առավոտյան 9-ին ներկայանամ դեսպանատուն փաստաթղթերի պատճաշ փաթեթով, ապա ժամը 11-ին վիզան պատրաստ կլինի: Սա ամենաանհավանական պատասխանն էր, որ կարող էի ստանալ այս ամենի ֆոնին:
Վրաստան մեկնելուց առաջ անհրաժեշտ էր վերցնել վերջին փաստաթուղթը՝ բժշկական ապահովագրությունը, որի համար դիմեցի տուրգործակալություններից մեկին: Երբ իմացան, որ գործ եմ ունեցել Լեհաստանի դեսպանատան հետ, աշխատողներից մեկը նկատեց, թե դա պետություն է պետության մեջ, ապա ավելացրեց, որ իրենք արդեն մի քանի ամիս հրաժարվել են զբաղվել Լեհաստանի վիզաներով, քանի որ այլեւս չեն ուզում մարդկանց հուսախաբ անել այլոց գործելաոճի պատճառով (ըստ աշխատակցի՝ նույնիսկ մեկ տարի առաջ պլանավորած այցելությունները չեն կայացել վիզա չստանալու պատճառով, բազմաթիվ գործնական, անձնական ու տուրիստական այցելություններ են ձախողվել): Պարզվեց նաեւ, որ ամիսներ առաջ մի քանի տուրգործակալություններ բողոքի ցույց են կազմակերպել այս դեսպանատան առաջ, սակայն ոչինչ չի փոխվել:
Տուրգործակալության աշխատակցուհին հավաստիացրեց, որ Լեհաստանի դեսպանատունն արդեն տեւական ժամանակ չունի հյուպատոս եւ փոխհյուպատոս: Չնայած դեսպանատան կայքում որպես այդպիսիք նշվում են Գրաժինա Խորոնժիկեւիչն ու Աննա Սվիտալսկան, զրուցակիցս պնդեց, որ վիզաների տրամադրումը դեսպան Չեպլակի անմիջական վերահսկողության տակ է, ու վիզաներով զբաղվում են «մեր տեղացի երեխեքը»: Անմիջապես հիշեցի, որ դեսպանատան հյուպատոսական բաժին զանգելիս ինձ հետ զրուցել էր Չեպլակի օգնական Մելինեն:
Դեսպանատունն ամենասկզբում էլեկտրոնային նամակով ինձ հայտնել էր, թե իբր իրենք օրական շուրջ 50 քաղաքացի են ընդունում, ինչին ես, բնականաբար, չհավատացի, քանի որ ամեն առավոտ աշխատանքի գնալիս անցնում եմ դեսպանատան առջեւով, եւ երբեւէ մի քանի հոգուց ավելի մարդ չեմ տեսել, ավելին՝ տուրգործակալության աշխատակցուհին ասաց, թե դրանք էլ վիզայի հետ կապված բողոք ունեցող անձինք են, իսկ այս դեսպանատունն ամիսը հազիվ 2 հոգու է ընդունում, ու ամրագրման օրերն էլ, հավանաբար, արհեստականորեն փակել են:
Ինչպես ստացա վիզան
Հունիսի 28-ի առավոտյան ժամը 9-ին Շվեյցարիայի թբիլիսյան դեսպանատան բակում էի, անվտանգության աշխատակիցը ժպիտով մոտեցավ՝ հարցնելով, թե ինչով կարող է օգնել: Մի քանի րոպե անց ներս մտա դեսպանատուն՝ առանց պայուսակս ստուգելու ու հեռախոսս անջատելու, ինչպես սովոր ենք անել Հայաստանում:
Ներս մտնելուն պես վրացուհի մի կին վարժ անգլերենով ճշտեց ով լինելս, ապա ասաց, թե ինձ սպասում էին: Խնդրեց մի քանի րոպե սպասել, քանի որ այդ պահին սպասարկում էր երկու հոգու:
Քաղաքավարի, բարեհամբույր վերաբերմունքն իսկապես անսպասելի էր, քանի որ Հայաստանում նախկինում գործ եմ ունեցել Չեխիայի եւ Գերմանիայի հյուպատոսությունների հայ աշխատակիցների հետ՝ անտարբեր, երբեմն կոշտ տոնով (Լեհաստանի կառույցի աշխատողի մասին արդեն նշեցի): Փաստաթղթերիս փաթեթը վերցնելով՝ վրացուհին ասաց, որ երկու ժամից կարող եմ գալ վիզայիս հետեւից:
Երբ երկու ժամից վերադարձա, նա ներողություն խնդրեց՝ ասելով, թե տեխնիկական խնդիր է ծագել, ու վիզան դեռ պատրաստ չէ, խնդրեց մի ժամից մոտենալ: Երկրորդ անգամ մեկ այլ աշխատակից մոտեցավ ինձ, կրկին ներողություն խնդրեց՝ նշելով, որ դեռ աշխատանքներ են տարվում՝ տեխնիկական խափանումը լուծելու համար, սակայն իրենք իրենցից կախված ամեն ինչ անում են՝ ինձ օգնելու համար (խափանումը կոնկրետ Թբիլիսիում գտնվող դեսպանատան հետ կապ չուներ, ավելի մասշտաբային էր): Հորդորեց կրկին մոտենալ 14:00-ին, ինչն իմ վերջին հնարավորությունն էր, քանի որ 15:00-ին դեսպանատունը փակվելու էր, իսկ դիմացը շաբաթ-կիրակի էր:
Այդուհանդերձ, բախտս բերեց, 90 օր ժամկետով բազմակի մուտքի հնարավորությամբ վիզա ստացա:
Թվում էր, թե այս ամբողջ պատմությունն ավարտվել է, սակայն տունդարձին Բագրատաշենի անցակետում ինձ սկսեց հարցուփորձ անել ԱԱԾ աշխատակից սահմանապահը՝ ինչո՞ւ է ՀՀ քաղաքացին վիզա ստացել Վրաստանում, ինչպե՞ս է դա հաջողացրել մի քանի ժամում: Սահմանապահը խնդրեց կոնտակտային տվյալներ թողնել՝ հեռախոսահամար, փաստացի բնակության հասցե, ապա կնքեց անձնագիրս ու ներողություն խնդրեց պատճառած անհարմարության համար՝ նշելով, թե իր գործն է անում:
Մի փոքր առաջ անցնելով՝ նշեմ, որ, ի տարբերություն Բագրատաշենի հայ սահմանապահի, աննրբանկատ էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի սահմանապահն, ով եւս հայ էր. նույն զարմանքը, նույն «հարցաքննությունը», նույն պարզաբանումները, նույն տհաճ ձգձգումը պետական սահմանին, բայց ոչ մի ներողություն։
Լեհաստանի դեսպանատունը ՀՀ ԱԳՆ-ին «բացատրում է» նոտա հղելու ձեւը
Հունիսի 28-ի երեկոյան, երբ հայ-վրացական սահմանով տուն վերադառնալիս ստուգում էի էլեկտրոնային փոստս, պարզեցի, որ ամսի 27-ի աշխատանքային օրվա ավարտին՝ երեկոյան ժամը 5-ն անց, դեսպանատունը պատասխանել է երկրորդ նամակիս: Ինչպես նշեցի վերեւում, դրա կարիքն այլեւս չունեի ու չէի էլ սպասում, որ արձագանք կլինի:
Այդուհանդերձ, գրությունն առաջին հերթին անուղղակի պատասխան էր ՀՀ ԱԳՆ-ին. «Տեղեկացնում ենք, որ հաստատված ավանդույթի համաձայն՝ ՀՀ ԱԳՆ-ի բանավոր նոտան ուղարկվում է Լեհաստանի դեսպանատան էլեկտրոնային փոստին՝ ուղեկցվելով պաշտոնական առաքման ծառայության միջոցով ուղարկվող կոշտ տարբերակով: Նմանատիպ ցանկացած փաստաթուղթ որեւէ երրորդ կողմի միջոցով դեսպանատանը հղելը հակասում է ավանդույթին, այսպիսով՝ չի կարող ընդունվել որպես հիմնավոր փաստաթուղթ»: Ինչպես ասացի, ԱԳՆ-ն նոտան հանձնել էր ինձ, որ կցեմ մյուս թղթերին ու ներկայանամ դեսպանատուն:
Այս պատասխանն ուղարկել եմ ՀՀ արտգործնախարարություն եւ խնդրել պաշտոնական արձագանք: ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը հայտնել է հետեւյալը. «Այս հարցը մեր ուշադրության կենտրոնում է, եւ մենք այն դիտարկում ենք առավել լայն՝ ԵՄ-ի հետ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի կատարման համատեքստում: Այս առնչությամբ համապատասխան քայլեր ձեռնարկվում են»:

В Армении иностранные посольства прячутся за высокой оградой: Польша “объясняет” армянскому МИД порядок вручения ноты
“Почему гражданин Армении должен получать визу в Грузии?” – спросил, листая мой паспорт, армянский пограничник на Баграташенском пропускном пункте, который находится на армяно-грузинской границе.
Вопрос, заданный пограничником, интересовал и меня. Я тоже искала ответ на вопрос, почему граждане Армении должны получать визу в Грузии.
А сейчас о том, как началась и чем закончилась эта история.
Рабочий семинар и всемирная конференция
1 июля в швейцарской Лозанне открылся 4-й семинар Балканской школы научной журналистики, после которого (1-4 июля) должна была состояться 11-я всемирная конференция. После проведения конкурса я получила приглашение на участие как в семинаре, так и в конференции. Причем среди стран-участниц Армению должна была представлять только я.
Организатор Всемирной конференции – Объединенный исследовательский центр Еврокомиссии (JRC, Joint Research Centre), от которого и поступило приглашение.
Посольство Польши: не вижу, не слышу, не говорю
Несмотря на то, что в Армении есть посольство Швейцарии, оно не оказывает консульские услуги, поэтому визу на въезд в эту страну выдает посольство Польши. Это результат соглашения между Польшей и Швейцарией (Швейцария – не член ЕС, но входит в Шенгенскую зону).
В Ереване посольства этих двух стран находятся на расстоянии 200 метров друг от друга.
Первый этап получения визы в польском посольстве – регистрация на прием по электронной системе и сразу после этого подача электронного заявления. Есть посольства, на сайтах которых можно скачать образец бланка для заявления и написать его уже на бумаге, без регистрации. Однако в случае с Польшей этот вариант не действует.
Зарегистрироваться на прием я пыталась больше недели, но так ничего и не получилось: в электронной системе посольства отмечалось, что свободных дней нет до 27 июня. Между тем мой вылет в Швейцарию был предусмотрен 30 июня.
Первым делом я отправила на электронную почту посольства письмо, в котором изложила ситуацию и попросила пойти мне навстречу, выделив свободное “окно” для заявки.
В ответ мне сообщили, что не могут вмешаться в процесс регистрации, но вместо этого каждую пятницу в 9 утра по местному времени я могу следить за появлением свободных “окон” в электронной системе, о чем я знала и к чему относилась скептически.
Тем не менее, в пятницу с 8:30 утра я начала регулярно обновлять страницу электронной системы с тем, чтобы найти свободный день. Однако вместо этого в 9.00 система изменила дату, сообщив о том, что до 4 июля зарегистрироваться невозможно.
В этой ситуации я решила обратиться к организатору семинара – представителю Еврокомиссии – с просьбой объяснить польской стороне сложившуюся ситуацию. Однако мне сказали, что Еврокомиссия не имеет права вмешиваться в работу посольства.
“Идите в посольство, поднимите там шум и добейтесь получения кода”
В процессе этой волокиты выяснилось, что я не единственная, кто столкнулся с подобными методами работы посольства Польши. Оказалось, что обращающиеся в это посольство граждане не могли зарегистрироваться даже в течение двух месяцев, некоторые обратились в турагентства. По примеру одного из этих лиц, которому удалось выбить день приема с помощью турагентства, я отправилась в одну из таких организаций на улице Московян. Здесь, услышав о посольстве Польши, сразу же заявили, что добиться регистрации обычным путем (который предлагает посольство) невозможно, так как именно этим каждую пятницу занимаются 10-20 сотрудников турагентства.
Узнав о цели моей поездки в Швейцарию и о том, что я журналист, мне порекомендовали два варианта действий. Первый – явиться в посольство с журналистским удостоверением и поднимать шум по волнующему меня вопросу до тех пор, пока меня не пригласят в посольство, после чего нужно получить специальный код для регистрации на прием и предоставить его турагентству. Остальное они обещали сделать за плату в 15 тысяч драмов (другое турагентство предложило заплатить за эту услугу 25 тысяч драмов). Второй вариант действий предусматривал обратиться в МИД Армении. В этом случае также, как мне объяснили в турагентстве, посольство должно выдать мне “специальный код” для регистрации в системе. Вместе с тем мне сказали, что поскольку код одноразовый, то лучше не рисковать и сразу воспользоваться их услугами.
В тот же день я впервые за свою журналисткую деятельность решила обратиться с письмом к министру иностранных дел РА Зограбу Мнацаканяну.
Посольство Польши игнорирует ноту МИД РА
Через несколько дней после обращения в Министерство иностранных дел мне сообщили, что готовы помочь и направят официальную ноту посольству Польши. Ноту мне вручили лично, объяснив, что ее нужно приложить к остальным документам и с этим пакетом отправиться в посольство. Я так и поступила, будучи уверена в том, что у меня на руках весомый документ дипломатического ведомства Республики Армения и что самое меньшее, что могут сделать в посольстве, это пригласить меня на прием.
Из пропускного пункта я позвонила в консульский отдел, представила ситуацию, подчеркнула, что к моим бумагам приложена нота МИД. К моему удивлению, сотрудница поосльства, говорившая голосом автоответчика, заявила, что, согласно официальной позиции консула, в вопросе выдачи визы идут навстречу только тяжелобольным и официальным делегациям. Получается, что посольство Польши возвело перед гражданами РА такой барьер, для преодоления которого либо нужно быть членом официальной делегации, либо страдать тяжелой болезнью.
После получения этого ответа я вновь написала электронное письмо, приложив к нему ноту МИД РА, чтобы соответствующий сотрудник лично ознакомился с его содержанием. Ответ на свое письмо я получила только через два дня, когда необходимости в нем уже не было. Но об этом потом.
А пока я вновь отправилась в посольство Польши, дабы окончательно убедиться в том, что там не считают ноту МИД основанием.
Я решила написать статью и придать этому вопросу общественный резонанс, так как была не единственным человеком, кто столкнулся с презрительным отношением посольства Польши. Однако куда более неожиданным и осоркбительным и для меня, и для МИД, которое я поставила в изестность о реакции посольства, было подобное отношение к государственному дипломатическому органу Республики Армения, то есть к армянскому государству.
Я была уверена, что мне вновь откажут в приеме. Из пропускного пункта я опять позвонила в консульский отдел и убедилась в своей правоте: мне дали тот же ответ, что и в предыдущий раз. Сотрудница сперва повторила, что они не идут навстречу даже при наличии ноты МИД. Потом добавила, что консул ответит на мое электронное письмо в течение трех дней. На уточняющий вопрос: разве нота МИД не является для вас основанием? – мне ничего не ответили. Я лишь смогла выяснить, что со мной говорила не сотрудница консульского отдела, а помощник посла Павела Чеплака – некая Мелине. Судя по голову, это была та же женщина, которая накануне отвечала на мои вопросы аналогичным образом.
Посольство Швейцарии в Грузии пообещало выдать визу в течение … двух часов
Убедившись в том, какими методами работает посольство Польши, я отправила электронное письмо посольству Швейцарии в Армении. В ответ мне сообщили, что в Армении швейцарскую визу выдает посольство Польши, и вновь предложили воспользоваться безнадежным вариантом регистрации на прием по пятницам, но в то же время предложили обратиться в посольство Швейцарии в Грузии.
Там в отличие от ереванского посольства есть консульский отдел, который обслуживает жителей и Грузии, и Армении (как известно, граждане Грузии освобождены от необходимости получать краткосрочную шенгенскую визу, то есть на 90 дней). Таким образом, для получения визы я могла отправиться в Тбилиси.
За три дня до вылета, утром 27 июня, я написала письмо посольству Швейцарии в Грузии, в котором описала сложившуюся ситуацию. Мне нужно было убедиться, что если я являюсь в посольство 28 июня, то смогу в тот же день получить визу (28 июня была пятница, последний рабочий день недели и месяца, иными словами, для меня это был последний шанс).
Одновременно я зарегистрировалась на прием в этот день по электронной системе посольства Швейцарии, что оказалось невероятно легким процессом.
Тем не менее, у меня было опасение, что я не смогу получить визу в тот же день и, по всей видимости, вынуждена буду отменить свою поездку. Я даже собралась сообщить об этом организаторам семинара.
В полдень 27 июня я получила из посольства Швейцкарии в Тбилиси письмо, в котором сообщалось, что для меня сделают исключение, а именно: если 28 июня в 9 часов утра я с пакетом необходимых докумкентов приду в посольство, то к 11 часам виза будет готова. Это был самый невероятный ответ, который я могла получить в этой ситуации.
Перед отъездом в Тбилиси нужно было получить последний документ – медицинскую страховку, для чего я обратилась в одно из турагентств. Его сотрудница, узнав о том, что мне пришлось иметь дело с посольством Польши, заметила, что это государство в государстве. Потом добавила, что они уже несколько месяцев отказываются заниматься визами Польши, так как больше не хотят разочаровывать людей из-за методов работы польского диппредставительства (по словам сотрудницы, из-за отказа в предоставлении визы не состоялись даже заполанированные год назад визиты, многочисленные деловые, личные и туристические поездки). Выяснилось также, что несколько месяцев назад турагентства провели акцию протеста перед зданием посольства Польши, но даже после этого ситуация не изменилась.
Моя собеседница заверила, что посольство Польши уже долгое время не имеет консула и вице-консула. И хотя на сайте посольства в качестве таковых указаны Гражина Хоронжикевич и Анна Свитальска, солтрудница турагентства отметила, что визы выдаются под непосредственным контролем посла Чеплака и что этим вопросом занимаются “наши местные”.
Я сразу вспомнила о том, что на мой звонок в консульский отдел посольства ответила помощница Чеплака по имени Мелине.
В одном из своих электронных писем посольство сообщило, что они принимают по 50 человек в день. Я этому, естественно, не поверила, так как каждое утро, идя на работу, прохожу мимо посольства Польши, но никогда ни видела перед входом больше нескольких человек. Да и те, как сказала сотрудница турагентства, приходят с жалобами, связанными с получением визы. Посольство принимает в месяц максимумп двух граждан, и, по всей вищимости, искусственно создает помехи для регистрации на прием.
Как я получила визу
28 июня в 9 часов утра я уже стояла во дворе посольства Швейцарии в Тбилиси. Ко мне подошел улыбающийся сотрудник службы безопасности, который поинтересовался, чем может помочь. А через несколько минут я уже заходила в здание посольства без досмотра моих личных вещей и без отключения телефона, как это обычно происходит в Армени.
После того, как я зашла в здание посольства, ко мне сразу подошла сотрудница-грузинка, которая на беглом английском попросила представиться, после чего сказала, что меня уже ждут. Потом она попросила меня подождать две минуты, так как обслужитвала двух посетителей.
Вежливое, доброжелательное отношение было для меня неожиданным, так как ранее в Армении я имела дело с армянскими сотрудниками консульств Чехии и Германии, которые говорили с посетителями безразличным, иногда даже жестким тоном (о сотруднице польства Польши я уже рассказала). Взяв у меня документы, сотрудница-грузинца попросила меня придти за визой через два часа.
Когда по истечении этого времени я вновь пришла в посольство, передо мной извинились, объяснив, что по техническим причина виза пока не готова, и попросили подойти через два часа. Второй раз ко мне подошла другая сотрудница посольства, которая, вновь извинившись, сказала, что работы по устранению технических неполадок пока не завершены и что они делают все от них зависящее, чтобы помочь мне (замечу, что неполадки не были связаны с посольством и носили масштабный характер). Меня попросили подойти к 14:00. Для меня это была последняя возможность получить визу, так как в 15:00 посольство закрывалось, а впереди были два выходных дня.
И все же мне повезло: я получила многократную визу на 90 дней.
Казалось бы, что вся эта история закончилась, однако после возвращения домой на Баграташенском пропускном пункте пограничник-сотрудник Службы национальной безопасности вновь начал расспрашивать меня о том, почему гражданин Армении получил визу в Грузии и как это удалось сделать за несколько часов. Пограничник попросил оставить ему контактные данные: номер телефона, адрес фактического проживания, после чего поставил в паспорте печать и извинился за доставленное неудобьство, омтетив, что выполняет свою работу.
Забегая вперед, отмечу, что в отличие от пограничника на Баграташенском пропускном пункте пограничник в аэропорту “Звартноц”, тоже армянин, вел себя невежливо: он тоже высказал удивление, задал те же вопросы, точно так же затянул процедуру перехода государственной границы, но так и не принес извинений.
Посольство Польши “объясняет” МИД РА порядок вручения ноты
Вечером 28 июня, когда я, вернувшись из Тбилиси в Ереван, проверяла свою электронную почту, оказалось., что вечером 27 июня посольство прислало ответ на мое второе письмо. Как я уже отметила, необходимости в этом ответе уже не было. Тем не менее это был косвенный ответ на ноту МИД РА. “Сообщаем, что в соответствии с утвердившейся традицией устная нота МИД РА присылается в посольство Польши электронной почтой и сопрождается отправленным посредством службы официальной доставки жестким вариантом. Передача посольству любого аналогичного документа посредством третьего лица противоречит традиции и, тем самым, не может быть принята в качестве обоснованного документа”.
Как я уже отметила, МИД предоставил мне ноту для передачи в посольство вместе с другими документами.
Полученный ответ я переслала в МИД и попросила прислать официальный отклик. Вот что сообщила пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян: “Этот вопрос находится в центре нашего внимания, и мы рассматриваем его гораздо шире – в контексте выполнения соглашения с ЕС об упрощении процедуры выдачи въездных виз. В связи с этим предпринимаются соответствующие шаги”.