Ռոբերտ Քոչարյանը նորից կկալանավորվի. Վերաքննիչ դատարանը բեկանեց նրան ազատ արձակելու և Մարտի 1-ի գործով ՍԴ դիմելու որոշումները
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նորից կկալանավորվի: Վերաքննիչ քրեական դատարանը րոպեներ առաջ հրապարակեց Մարտի 1-ի գործով տուժողների և Դատախազության բողոքների գործով որոշումները՝ բավարարելով Դատախազության և տուժող կողմի բողոքները:
Այսինքն՝ դատարանը բեկանեց Ռոբերտ Քոչարյանին Արցախի ներկա և նախկին նախագահների անձնական երաշխավորությամբ կալանքից ազատ արձակելու, ինչպես նաև Մարտի 1-ից անջատված մասով անցնող մեղադրյալներ Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի և Արմեն.Գևորգյանի գործի վարույթը կասեցնելու և սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումները:
Հիշեցնենք, որ Մարտի 1-ից անջատված մասով վերը նշված մեղադրյալների գործը մակագրվել էր առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դավիթ Գրգորյանին, և վերջինս գործը դատաքննության նախապատրաստելու փուլում մայիսի 18-ին որոշել էր Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխել Արցախի Հանրապետության նախկին և ներկա նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և Բակո Սահակյանի անձնական երաշխավորությամբ:
Դրանից երկու օր անց` մայիսի 20-ին, դատարանը որոշել էր կասեցնել Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի գործի վարույթն ու այն ուղարկել Սահմանադրական դատարան` պարզելու համար այս գործով կիրառման ենթակա Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (մինչև 2009 թվականի մարտի 20-ին ընդունված ՀՕ-53-Ն օրենքի ուժի մեջ գտնվելը գործող խմբագրությամբ) համապատասխանությունը Սահմանադրության պահանջներին:
Ռոբերտ Քոչարյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:
Սեյրան Օհանյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Յուրի Խաչատուրովը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ:
Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ:

Роберт Кочарян вновь будет арестован: Апелляционный суд отменил решение об освобождении экс-президента
Роберт Кочарян вновь будет арестован: Апелляционный суд отменил решения об освобождении экс-президента
Второй президент Армении Роберт Кочарян вновь будет арестован. Несколько минут назад Апелляционный уголовный суд огласил решения об удовлетворении жалоб потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 г. и Генпрокуратуры,
Сегодня суд отменил решения суда первой инстанции об освобождении Р.Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха, о прекращении производства выделенного эпизода дела, по которому обвинение предъявлено Р.Кочаряну, Юрию Хачатурову, Сейрану Оганяну и Армену Геворкяну, а также об обращении в Конституционный суд.
Напомним, что рассмотрение выделенного в отдельное производство эпизода дела о событиях 1 марта было передано на рассмотрение судье суда первой инстанции Давиду Григоряну. Последний 18 мая принял решение освободить находившегося под арестом Роберта Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна.
Спустя два дня, 20 мая, судья решил прекратить производство дела Р.Кочаряна, Ю.Хачатурова, С.Оганеяна и А.Геворкяна и направить его в Конституционный суд для определения конституционности примененных по данному делу некоторых статей УК.
Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя Республики Армения (ч.1 ст.300.1 и п.2 ч.4 ст.311) и получении взятки в особо крупном размере.
Сейран Оганян и Юрий Хачатуров обвиняются в свержении конституционного строя, Армен Геворкян – в содействии свержению конституционного строя, получении взятки в особо крупном размере и узаконивании имущества, полученного преступным путем.