Կազմակերպված կիբերհանցագործության դեպքով ազգությամբ երկու հնդիկի մեղադրանք է առաջադրվել
Կազմակերպված կիբերհանցագործության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ազգությամբ երկու հնդիկի մեղադրանք է առաջադրվել: «Հետք»-ի հետ զրույցում Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանն ասաց, որ մեղադրանքն առաջադրվել է Քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այսինքն՝ մի խումբ անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույքի հափշտակությունը, որ կատարվել է համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ: Երկու մեղադրյալների նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Հիշեցնենք, որ «Հետքը» հրապարակել է «Կազմակերպված կիբերհանցագործություն՝ Երևանում․ խաբեության միջոցով գողանում են մարդկանց անձնական տվյալներն ու գումար աշխատում» հետաքննությունը՝ բարձրաձայնելով այն մասին, որ Հայաստանում գրանցված «Պիկոնետ Տեքնոլոջիս» ՍՊԸ-ի ազգությամբ հնդիկ և հայ աշխատակիցները խաբեությամբ տիրապետում են ԱՄՆ-ի և Կանադայի բնակիչների անձնական տվյալներին և դրանով գումար աշխատում։
Հաշվի առնելով, որ ընկերության աշխատակիցները, հնարավոր է, վերացնեին երևանյան գրասենյակում գտնվող բոլոր փաստական հիմքերը և լքեին երկիրը, «Հետքը» հրապարակումից առաջ հանցագործության մասին հաղորդում էր տվել ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությանը։
Ըստ ոստիկանության տարածած հաղորդագրության՝ դատարանի որոշմամբ խուզարկվել էր ընկերության վարձակալած տարածքը, հայտնաբերվել և առգրավվել էին հանցագործության գործիք հանդիսացող 14 համակարգիչ, հափշտակված գումարների վերաբերյալ գրառումներ: Խուզարկության պահին վարձակալած տարածքում եղել է 8 անձ՝ 4 հնդիկ, 4 հայ։

По делу об организованном киберпреступлении обвинение предъявлено двум индусам
В рамках уголовного дела об организованном киберпреступлении обвинение предъявлено двум индусам. В беседе с Hetq.am временно исполняющая обязанности начальника департамента информации и по связям с общественностью Следственного комитета Наира Арутюнян сообщила, что обвинение предъявлено по п.1 ч.3 ст.181 УК РА – хищение чужого имущества в особо крупном размере, совершенное с использованием компьютерной техники. Двое обвиняемых отпущены под подписку о невыезде.
Напомним, что Hetq.am опубликовал расследование под заголовком “Организованное киберпреступление в Ереване: преступники зарабатывали деньги посредством добытых обманным путем личных данных граждан”, в котором рассказывалось, как работающие в ООО “Пиконет Текнолоджис” индусы и армяне обманным путем получали личные данные жителей США и Канады. зарабатывая на этом деньги.
Учитывая то обстоятельство, что сотрудники компании могли уничтожить находящиеся в ереванском офисе все фактические осснования и покинуть страну, до публикации статьи Hetq.am представил в Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА сообщение о преступлении.
Согласно сообщению Полиции, решением суда в арендованном компанией помещении был проведен обыск, в ходе которого были обнаружены и изъяты являвшиеся предметом преступления 14 компьютеров и записи об украденных суммах. В момент обыска в помещении находилиись восемь человек – четверо индусов и четверо армян.