Փոխնախարարն ասում է՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը չպետք է դիտարկել անցումային արդարադատության շրջանակներում
Խորհրդարանում շարունակվում են «Անցումային արդարադատության օրենքների կիրառման հեռանկարները Հայաստանում» թեմայով լսումները։
Իրավագետ Արամ Մամիկոնյանը հիշեցրեց՝ կառավարության ծրագրի առանցքային կետերից է կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու հակակոռուպցիոն նոր մարմնի ստեղծումը։ Մամիկոնյանը, դիմելով արդարադատության փոխնախարար Աննա Վարդապետյանին, հետաքրքրվեց, թե որ փուլում է հակակոռուպցիոն նոր մարմնի ձևավորումը, և արդյոք կա՞ հայեցակարգ։ Վերջինս հետաքրքրվեց նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի նախագծից, թե ինչ վիճակում է գտնվում այն։
Արադարադատության փոխնախարար Աննա Վարդապետյանը, խոսելով հակակոռուպցիոն նոր մարմնի մասին, ասաց, որ չի կարող այս պահին որևէ բովանդակային տեղեկություն տալ, քանի որ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը մշակման փուլում է։
Ինչ վերաբերում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման նախագծին, փոխնախարարն ասաց, որ այն ուղարկվել է միջազգային գործընկերներին, որպեսզի վերջիններս փորձաքննեն և հասկանան, թե որքանով է համապատասխանում այն միջազգային չափանիշներին, որոնց համապատասխան լինելու պարտավորությունը ստանձնել է Հայաստանը։
«Վերադարձվելուց հետո աշխատանքային խմբում քննարկումներ կլինեն, և վերջնական լինելուց հետո կդրվի հանրային քննարկման։ Մենք խնդրել ենք մեր գործընկերներին հնարավորինս սեղմ ժամկետում այն ուսումնասիրել, և ունենք մեր գործընկերների պատրաստակամությունը՝ աշխատել հնարավորինս արագ»,- ասաց Վարդապետյանը։
Փոխնախարարն ընդգծեց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման նախագիծը չպետք է դիտարկել անցումային արդարադատության շրջանակներում։
«Հայաստանն օրենքն ընդունելու պատրաստակամություն ուներ շատ ավելի վաղ. որպես Վարշավայի կոնվենցիան վավերացրած պետություն ուներ այդ պարտավորությունը՝ ունենալ նման օրենսդրություն և պայքարել ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքի դեմ։ Սա միջազգային պարտավորություներից բխող ինստիտուցիոնալ գործընթաց է, որը ժամանակավոր չէ»,- եզրափակեց փոխնախարարը։

Конфискацию имеющего незаконное происхождение имущества не следует рассматривать в рамках переходного правосудия – замминистра юстиции
В Национальном Собрании продолжаются слушания на тему “Перспективы применения в Армении законов переходного правосудия”.
Правовед Арам Мамиконян напомнил о ключевых пунктах программы правительства – борьбе с коррупцией и создании антикоррупционного органа. Обращаясь к замминистру юстиции Анне Вардапетян, Мамиконян поинтересовался, на каком этапе находится процесс формирования нового антикоррупционного органа и имеется ли соответствующая концепция. Правовед также спросил, как обстоят дела с проектом закона о конфискации имеющего незаконное происхождение имущества.
Замминистра юстиции, говоря о новом антикоррупционном органе, отметила, что пока не может предоставить какую-либо информацию, поскольку антикоррупционная стратегия находится в процессе разработки.
Относительно проекта закона о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, А.Вардапетян сказала, что документ передан международным партнерам для определения его соответствия международным стандартам.
“После того, как документ будет возвращен, в рабочей группе пройдут обсуждения, и окончательный вариант будет вынесен на общественное обсуждение”,- сообщила замминистра юстиции.
По словам Анны Вардапетян, проект закона о конфискации имеющего незаконное происхождение имущества не следует рассматривать в рамках переходного правосудия. “Это вытекающий из международного обязательства институциональный процесс”,- отметила заместитель министра юстиции.