Բակո Սահակյանը «Իմ քայլը» խմբակցության հետ դռնփակ հանդիպման է
Խորհրդարանում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, նա «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների հետ դռնփակ հանդիպման է։
«Ընդունել եմ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարի առաջարկությունը՝ հանդիպել խմբակցության հետ, և այսքանը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սահակյանը։
Հարցին, թե օրակարգում ինչ հարցեր կան, Բակո Սահակյանն ասաց, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեռևս Արցախում, երբ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներն այնտեղ էին գտնվում։
«Ստեփանակերտի մեր հանդիպման ժամանակ պայմանավորվել էինք, որ պարտավոր ենք խոսել բոլոր այն խնդիրների մասին, որոնք մեր կողմից որակվում են որպես առաջնահերթ, նման կարգի հանդիպումները հնարավորություն են տալիս նախանշելու հաջորդ առաջադրանքները, և գտնում եմ այս ձևաչափը օգտակար է բոլոր առումներով»,- ասաց Արցախի նախագահը։
Հարցին, թե այս հանդիպման միջոցով հնարավո՞ր է գոյություն ունեցող լարվածությունը թոթափել, Սահակյանն արձագանքեց. «Ես այդ լարվածության և այդ մեկնաբանությունների մեջ արհեստական մաս եմ տեսնում, բացառում եմ, որ մենք ունենանք այդպիսի լարվածություն, իսկ եթե առաջանում են նման երևույթներ, մենք պարտավոր ենք ամեն ինչ անելու և շրջանցելու դրանք»։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչու է անձնական երաշխավորության միջնորդություն ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի համար, Բակո Սահակյանը պատասխանեց. «Մեր միջնորդության մեջ նշված է, որ դա քայլ չէ՝ ուղղված Հայաստանի դատական գործընթացը կասկածի առնելուն»։
Հարցին, թե արդյոք 2008 թվականի Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ Արցախից Երևան զորք է բերվել, Բակո Սահակյանը պատասխանեց.
«Այդ մասին մենք բազմաթիվ հայտարարություններ ենք ունեցել: Այս պահին ՀՀ քննչական ծառայությունը քննչական գործողություններ է իրականացնում»:
Դիտարկմանը, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասում է՝ կան ուժեր, որոնք փորձում են հողեր հանձնել, պատերազմ հրահրել և ամբողջ պատասխանատվությունը գցել Հայաստանի գործող իշխանության վրա, Բակո Սահակյանն ասաց. «Եթե կան այդպիսի գործիչներ, մենք պարտավոր ենք բացահայտել նրանց, և եթե կան նման նպատակներ, ես էլ եմ դա որակում դավաճանություն: Ես չունեմ այդպիսի տեղեկություններ, որ կան այդպիսի ուժեր, որոնք պատրաստվում են դավաճանական գործողություն իրականացնել»:

В парламенте РА проходит закрытая встреча фракции “Мой шаг” с Бако Саакяном
Президент Республики Арцах Бако Саакян в эти минуты находится в парламенте Армении, где проходит его закрытая встреча с депутатами фракции “Мой шаг”.
“Я принял предложение лидера фракции о проведении встречи с депутатами фракции. Это все”,- сказал журналистам Б.Саакян.
Говоря о том, какие вопросы включены в повестку встречи, арцахский лидер оказал, что договоренность была достигнута еще в Арцахе, когда туда прибыли депутаты Национального Собрания РА.
“Во время нашей встречи в Степанакерте мы договорились говорить о всех тех проблемах, которые мы расцениваем как первоочередные. Такого рода встречи дают возможность обозначать последующие задачи, и я считаю этот формат полезным во всех отношениях”,- отметил Б.Саакян.
Касаясь того, можно ли с помощью таких встреч снять напряженность, президент Арцаха сказал: “В этой напряженности и этих комментариях я вижу нечто искусственное. Я исключаю наличие у нас напряженности. Если же подобные явления и возникают, то мы обязаны делать все возможное, чтобы обойти их”.
Отвечая на вопрос, почему было представлено личное поручительство для освобождения Роберта Кочаряна, президент Арцаха сказал: “В нашем ходатайстве указано, что этот шаг не направлен на то, чтбы ставить под сомнение проходящий в Армении судебный процесс”.
На вопрос, было ли переброшено войско из Арцаха в Ереван во время событий 1 марта 2008 г., Бако Саакян ответил: “По этому вопросу мы сделали многочисленные заявления. В настоящее время Специальная следственная служба проводит следственные действия”.
В ответ на замечание о том, что, по словам премьер-министра РА Никола Пашиняна, есть силы, которые пытаются сдать территории, спровоцировать войну и возложить всю ответственность на действующие власти Армении, Б.Саакян сказал: “Если есть такие деятели, то мы обязаны выявить их, и если есть подобные цели, то я расцениваю их как предательские. Я не располагаю сведениями о наличии таких сил. которые собираются совершить предательство”.