Դատարանը կասեցրել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի և Սեյրան Օհանյանի գործով վարույթն ու դիմել ՍԴ
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը կասեցրել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի և պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի գործով վարույթն ու դիմել Սահմանադրական դատարան:
Այս մասին «Հետքի» հետ զրուցում ասաց Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը:
«Դատարանի որոշումը ստացել ենք քիչ առաջ: Խոսքը վերաբերում է 300.1 հոդվածի սահմանադրականության հարցին»,- ասաց Էրիկ Ալեքսանյանը՝ նշելով, որ որոշմանը դեռևս լիարժեք ծանոթ չէ:
Մեզ հետ զրուցում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Ռուբեն Սահակյանը նշեց, որ նրա խափանման միջոցի գործով որոշումից իր համար ակնհայտ էր, որ դատավորը պետք է դիմի Սահմանադրական դատարան:
Մասնավորապես, ըստ Ռուբեն Սահակյանի, դատարանը Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով որոշմամբ նշել է. «Դատարանը գտնում է, որ առկա են որոշակի կասկածներ Ռոբերտ Քոչարյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի 1-ին մասով վերագրված արարքի սահմանադրականության հարցը և նրան առհասարակ քրեական հետապնդման ենթարկելու անձեռնմխելության իրավունքի առկայությունը կամ բացակայությունը հետագայում ստուգելու առումով»:
Մեզ հետ զրույցում գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն ասաց, որ դատախազությունը գործի վարույթը կասեցնելու դատարանի որոշման մասին տեղեկություն չունի:
Աբրահամյանը նշեց նաև, որ դատախազությունը պատրաստվում է բողոքարկել Քոչարյանին երաշխավորությամբ կալանքից ազատելու Դավիթ Գրիգորյանի որոշումը:
Հիշեցնենք, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգի տապալման և առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ: Մայիսի 18-ին, դատարանը, քննելով նրա խափանման միջոցի հարցը, որոշել է նրան կալանքից ազատել Արցախի Հանարպետության ներկա և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությամբ:

Суд прекратил производство по уголовному делу Роберта Кочаряна, Юрия Хачатурова, Армена Геворкяна, Сейрана Оганяна и напраавил дело в КС
Судья Давид Григорян прекратил производство по уголовному делу второго президента РА Роберта Кочаряна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна и бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и направил дело в Конституционный суд. Об этом Hetq.am сообщил защитник А.Геворкяна Эрик Алексанян.
“Немногим ранее мы получили решение судf. Речь идет о конституционности статьи 300.1”,- сказал Э.Алексанян, отметив, что пока полностью не знаком с решением судьи.
В свою очередт защитник Р.Кочаряна Рубен Саакян в беседе с нами отметил, что после решения по делу о мере пресечения в отношении его подзащитного для него было очевидно., что судья должен обратиться в Конституционный суд.
В частности, по словам Р.Саакяна, в решении по делу о мере пресечения в отношении Кочаряна суд отметил, что “имеются определенные сомнения в конституционности ч.1 ст.300.1, по которой Р.Кочаряну приписывается деяние, и вообще в осуществлении против него уголовного преследования в плане проверки в дальнейшем наличия или отсутствия права на неприкосновенность”.
Помощник генпрокурора Гор Абрамян в беседе с нами отметил, что не располагает сведениями о принятом судом решении прекратить производство дела. Абрамян также сообщил, что прокуратура намерена обжаловать решение судьи Давида Григоряна об освобождении Кочаряна под поручительство.
Напомним, что второй президент РА Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя и получении взятки в особо крупном размере. 18 мая суд, рассмотрев вопрос о мере пресечения в отношении Кочаряна, решил освободить его из-под ареста под поручительство действующего и бывшего президентов Республики Арцах Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна.