Մոտ 1 տոննա հերոին տեղափոխելու համար դատապարտվածը ցանկանում է ծանր հիվանդության հիմքով ազատ արձակվել
2014թ. հունվարին Իրանից մոտ մեկ տոննա հերոին տեղափոխելու մեղադրանքով դատապարտված Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին դիմել է Վերաքննիչ քրեական դատարան՝ բողոքարկելով Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի 2019թ. փետրվարի 25-ի որոշումը: Ըստ այդ որոշման՝ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը մերժել է ծանր հիվանդության հետ պատժի կրման անհամատեղելիության մասին Ավթանդիլ Մարտիաշվիլիի ներկայացրած հայցադիմումը:
Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանում նշանակված նիստը հետաձգվեց. նիստին չէր ներկայացել Հայաստանում վրացերենի միակ թարգմանիչը, ով վրացալեզու դատապարտյալների, մեղադրյալների համար թարգմանություն է անում: Նիստը նախագահող դատավոր Տիգրան Սահակյանը հայտնեց, որ թարգմանիչը սեմինար ունենալու պատճառով չի կարողացել ներկայանալ նիստին:
Ավթանդիլ Մարտիաշվիլիի պաշտպան Անժելիկա Հակոբյանը «Հետքի» հետ զրույցում ներկայացրեց «Դատապարտյալների հիվանդանոցից» ստացած գրությունն այն մասին, որ միջգերատեսչական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացության համաձայն` Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին տառապում է տիպ 2-րդ ծանր աստիճանի ինսուլինապահանջ շաքարային դիաբետով, զարկերակային հիպերտենզիա 1, 2-րդ աստիճանով, լյարդի դիաբետիկ լիպոդիստրոֆիայով, աթերոսկլերոզով, շագանակագեղձի ադենոմայով և այլ հիվանդություններով, որոնք համապատասխանում են Կառավարության 825 որոշմանը և առկա են պատիժը կրելուն խոչընդոտող ծանր հիվանդությունների շարքում: «Այս հիվանդությունները համատեղելի չեն պատժի կրման հետ, սակայն դատավորը գտել է, որ Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին կարող է շարունակել մնալ ազատազրկված»,- հավելեց Ա. Հակոբյանը:
Դեռևս 2017-ի փետրվարին Ավթանդիլ Մարտիաշվիլիի կինը՝ Լեյլա Մարտիաշվիլին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասել էր, որ ամուսինն ունի շաքարային դիաբետ, սրտային անբավարարություն, ադենոմա, նևրալգիա: Մարտիաշվիլիին տեղափոխել էին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ:
Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին մեղադրվել էր 2014թ. հունվարին Իրանից Վրաստան տարանցիկ փոխադրում Մեղրիի մաքսակետով հերոին տեղափոխելու մեջ: Ռենտգեն զննության ենթարկելուց հետո մեքենային ամրակցված կցորդի հատակում գտնվող թաքստոցում հայտնաբերվել էր 927.6 կգ հերոին: Վարորդ Մարտիաշվիլին դատապարտվել էր 17, իսկ բեռնափոխադրող ընկերության տնօրեն, Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուղուրլուն` 19 տարվա ազատազրկման:

Осужденный за перевозку почти одной тонны героина хочет выйти на свободу из-за тяжелой болезни
Автандил Мартиашвили, осужденный за перевозку в январе 2014 года из Ирана в Армению около одной тонны героина, обратился в Апелляционный уголовный суд с жалобой на решение суда общей юрисдикции города Еревана от 25 февраля 2019 года. Этим решением судья Нелли Багдасарян отклонила иск Мартиашвили, в котором указывалось на несовместимость отбывания наказания с имеющимся у него тяжелым заболеванием.
На сегодняшнее заседание Апелляционного суда не явился единственный в Армении переводчик на грузинский язык для грузиноязычных обвиняемых.
Защитник Мартиашвили Анжелика Акопян показала нам записку, полученную из “Больницы для осужденных”, в которой говорилось, что, согласно заключению межведомственной медицинской комиссии, Автандил Мартиашвили страдает инсулинозависимым сахарным диабетом, гипертонией 1-2-й степени, липодистрофией печени, атеросклерозом, аденомой простаты и другими заболеваниями, которые входят в принятый правительством перечень тяжелых болезней, препятствующих отбыванию наказания. “Эти болезни несовместимы с отбыванием наказания, однако судья посчитала, что Автандил Мартиашвили может продолжать оставаться в заключении”,- отметила А.Акопян.
Жена Мартиашвили, Лейла Мартиашвили, еще в феврале 2017 г. сообщила Hetq.am, что муж страдает сахарным диабетом, сердечной недостаточностью, аденомой простаты, невралгией. Мартиашвили перевели в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”. Гражданин Грузии Автандил Мартиашили был осужден в связи с тем, что в январе 2014 г. перевозил героин из Ирана в Грузию транзитом через Мегринский таможенный пункт. Рентгеновский досмотр выявил спрятанные в тайнике фуры 927.6 кг героина.
Водитель фуры Мартиашвили был осужден к 17, а директор грузоперевозочной компании, гражданин Турции Осман Угурлу – к 19 годам лишения свободы.